Autor Wątek: 3 letnia sunia i agresja do niektórych psów  (Przeczytany 190 razy)

Offline pela1111

• Forumowicz
  • *
  • : 11.07.2015
3 letnia sunia i agresja do niektórych psów
« dnia: 29.10.2017 o 16:52 »
Jestem właścicielką 3 letniej suni w typie Onka. I mam problem z agresją. Lenka wykazuje agresję do niektórych psów (głównie dużych i czarnych). Staram się "walczyć" z agresją poporzez tzw barowanie lub/ i odejście od potencjalnego "zagrożenia". Coraz częściej się się udaje ☺ Ale niestety zdarza się, że czasami moje starania kończą się fiaskiem, nie zauważe podchodzącego psa i Lena zaczyna się rzucać. Jak już zacznie to nie mogę jej opanować. I tutaj moje pytania? Jak długo walczyliście z agresją u swoich psów, co robić jak już jest za późno i pies wybuchnie?

Offline quechua

• Forumowicz
  • *
  • : 17.12.2015
Odp: 3 letnia sunia i agresja do niektórych psów
« Odpowiedź #1 dnia: 02.11.2017 o 11:52 »
Jak już pies wybuchnie, to nie ma specjalnie nic do zrobienia - po prostu trzeba odejść i wyprowadzić psa z sytuacji, która go przerosła. Natomiast nam sprawdziło się wspomaganie barowania innymi elementami - np. nagradzaniem każdego zachowania psa, które nie jest fiksowaniem się na potencjalnym zagrożeniu (czyli np. pies widzi innego psa i zamiast się na nim zafiksować, zaczyna wąchać trawkę, nawiąże kontakt wzrokowy z opiekunem, itp.). Fajnie się sprawdza Behavior Adjustment Training, ale to warto zrobić pod okiem kogoś, kto to umie robić, bo choć sama idea tej techniki jest dość prosta, poprawne jej zastosowanie wymaga dbałości o pewne szczegóły. No i mądra socjalizacja z innymi psami, w której Twój psiak będzie doskonalił swoje umiejętności społeczne, dzięki którym nie będzie musiał sięgać po strategię agresywną. Mądra socjalizacja, czyli taka która stawia na jakość kontaktów z innymi psami, a nie koniecznie na ich ilość. To muszą być  kontakty nie przerastające możliwości Twojej suni w danym momencie (czyli nie od razu z dużymi czarnymi psami), kontakty z psami zrównoważonymi, dobrze się komunikującymi, psami, które generalnie będą Twoją suczkę raczej ignorować. Fajnie mogłyby się sprawdzić spacery równoległe z takimi psami. W takich spotkaniach socjalizacyjnych najlepiej przynajmniej zaczynać od spotkań "jeden na jeden".

Forum Owczarek.pl

« Odpowiedź #1 dnia: 02.11.2017 o 11:52 »

Offline pela1111

• Forumowicz
  • *
  • : 11.07.2015
« Odpowiedź #2 dnia: 03.11.2017 o 16:27 »
Dzięki z odpowiedź. Czasami czuję się już zniechęcona, ale nie zamierzam się poddawać. Lenka ma kontakt z innymi psami. Zaprzyjaźnionymi bardziej lub mniej. Jak długo walczyliście z takim zachowaniem lub jak długo z nim walczycie. U nas to już rok i raz jest lepiej ra trochę gorzej :(

Offline Nanami

• Pasterz
  • : 26.08.2003
  • M: Olkusz
« Odpowiedź #3 dnia: 03.11.2017 o 18:43 »
Jeśli nie możesz suki opanować i mimo takich metod ciągle nie udaje się tej agresji wykorzenić, to udaj się po poradę do specjalisty i ćwicz pod fachowym okiem.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili