Autor Wątek: Wychowanie i szkolenie - POLECANE FILMY  (Przeczytany 4652 razy)

Offline gosiaczek1313

• Owczarkarz
  • **
  • : 01.11.2010
  • M: Kraków
Wychowanie i szkolenie - POLECANE FILMY
« dnia: 26.08.2012 o 15:41 »

Mam pomysł... Wiele osób na tym forum w różnych miejscach wypowiadało się, że oprócz czytania książek bardzo by im pomogło oglądanie filmów na temat wychowania i szkolenia psów.
Proponuję umieszczać tu linki do DOBRYCH filmów na te tematy.
Co Wy na to?
Sama np. chętnie obejrzałabym coś na temat sygnałów uspokajających.

gosiaczek13132012-08-26 15:43:09

Offline Elwira1992

• Owczarkarz
  • **
  • : 17.10.2009
  • M: Zielonka
« Odpowiedź #1 dnia: 26.08.2012 o 16:09 »

znalazłam takie filmiki

komunikacja psów w 5 częściach

Elwira19922012-08-26 16:11:55

Forum Owczarek.pl

« Odpowiedź #1 dnia: 26.08.2012 o 16:09 »
Psy 728x90

Offline -Agata-

• Owczarkarz
  • **
  • : 31.12.2011
  • M: Białystok
« Odpowiedź #2 dnia: 26.08.2012 o 17:19 »
bardzo sensowne filmiki

mam pytanie odnośnie końcowego komentarza do cz.3
'zachowania agresywne są częścią komunikacji społecznej. nigdy nie hamuj takich zachowań u swojego psa, ale zapewnij mu takie warunki, aby nie musiał z nich korzystać'

w sytuacji, gdy jakiś pies rzucał się na moją Lunę, a on odpowiadała podobnym zachowaniem, karciłam ją-czyli hamowałam takie zachowania, przekonana, że jest to słuszne
teraz już mam wątpliwości...z drugiej strony zezwalanie na to wydaje mi się niezbyt odpowiednie

Offline Basia

• Owczarkarz
  • **
  • : 14.05.2002
« Odpowiedź #3 dnia: 26.08.2012 o 17:37 »

Cytat: -Agata-
bardzo sensowne filmiki

mam pytanie odnośnie końcowego komentarza do cz.3
'zachowania agresywne są częścią komunikacji społecznej. nigdy nie hamuj takich zachowań u swojego psa, ale zapewnij mu takie warunki, aby nie musiał z nich korzystać'

w sytuacji, gdy jakiś pies rzucał się na moją Lunę, a on odpowiadała podobnym zachowaniem, karciłam ją-czyli hamowałam takie zachowania, przekonana, że jest to słuszne
teraz już mam wątpliwości...z drugiej strony zezwalanie na to wydaje mi się niezbyt odpowiednie

Pierwsze pytanie, jakie mi się narzuca - czy psy były na smyczy, czy puszczone luzem. Bo jeśli były na smyczach, to reguły CS są trochę zaburzone - psy w naturze zawsze mają możliwość odskoczenia, ucieczki, nie czują podduszanie spowodowanego smyczą, nie czują tak mocnej presji osobowości właściciela.
Psy CS-uja swobodnie kiedy są zostawione same sobie, a właściciele są w znacznej odległości.
Psy powinny być puszczane luzem i powinny mieć możliwość wymiany CS.
Na twoje pytanie trudno odpowiedzieć, nie znając szczegółów sytuacji, ale ogólnie- powinniśmy unikać agresywnego zachowania naszych psów, a ostre karcenie - to z kolei nasze własne, często niepożądane zachowanie agresywne. To teoria, bo jeśli Twoj pies umie CS i jest dobrze socjalizowany, a spotykasz psa, który nigdy nie ma prawa obwąchać innego, a właściciel na widok twojego psa porywa swojego na ręce, lub panicznie ucieka, to taka para psów nie ŻADNYCH SZANS osiągnąć psiego porozumienia.
A filmiki bardzo fajne.Uśmiech

Offline Nanami

• Pasterz
  • : 26.08.2003
  • M: Olkusz
« Odpowiedź #4 dnia: 26.08.2012 o 17:43 »
Też lubie ten cykl filmów, są sensowne i łopatologiczne Uśmiech
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Guest

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 26.08.2012 o 17:53 »
Chyba nie tylko to jest istotne. Dopuszczamy do hodowli psy o zaburzonych zachowaniach socjalnych, choćby po to, aby walczyły ze soba bez respektowania gestu poddania, albo dlatego, że idealnie odpowiadają wymogom mody. Rozmnażamy psy, które ze względu na wrodzony brak zachowań socjalnych w naturze nie znalazłyby partnera/partnerki. nie przekazywałyby niedopuszczalnych dla zachowania gatunku cech.

Więc we wrodzone zdolności do CS=owania i do rozumienia CS-ów u wszystkich współczesnych psów to ja nie wierzę.

Zofia Mrzewińska

Forum Owczarek.pl

« Odpowiedź #5 dnia: 26.08.2012 o 17:53 »

Offline Elwira1992

• Owczarkarz
  • **
  • : 17.10.2009
  • M: Zielonka
« Odpowiedź #6 dnia: 26.08.2012 o 17:55 »

i tutaj w zwolnionym tempie ale widać poszczególne znaki

nauka siad

waruj

chodzenie przy nodze

przychodzenie do nogi

Elwira19922012-08-26 18:14:24

Offline -Agata-

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: 26.08.2012 o 17:59 »
opisywana sytuacja miała miejsce, gdy oba psy były na smyczy
ale też zdarzyły się takie sytuacje, gdy oba psy (suki) były spuszczone luzem i gdy dochodziło do spięć, ja od razu odwoływałam swego psa-hamowałam agresję, drugi właściciel nie i ten pies biegł za moim i dalej próbował atakować (oczywiście zakodowałam sobie psa i teraz unikam kontaktów z nim)

Offline Basia

• Owczarkarz
  • **
  • : 14.05.2002
« Odpowiedź #8 dnia: 26.08.2012 o 18:25 »

Cytat: -Agata-
opisywana sytuacja miała miejsce, gdy oba psy były na smyczy
ale też zdarzyły się takie sytuacje, gdy oba psy (suki) były spuszczone luzem i gdy dochodziło do spięć, ja od razu odwoływałam swego psa-hamowałam agresję, drugi właściciel nie i ten pies biegł za moim i dalej próbował atakować (oczywiście zakodowałam sobie psa i teraz unikam kontaktów z nim)

Tak myślałam -psy na smyczy są o wiele bardziej agresywne, niż puszczone luzem.
W tym drugim przypadku - rozumiem Twoje zachowanie, ale z punktu widzenia Twojego psa wcale nie zrobiłaś dobrze - nie pozwoliłaś psom spotkać sie i poznać,  a teraz schodzisz im z drogi, czym utwierdzasz tamtego psa, że jest królem zwierząt, a swojego, że tamten to groźna bestia, której trzeba schodzić z drogi. Takie postępowanie w żaden sposób nie buduje morale twojego psa.
To co piszę, to czysta teoria, bo może tak być, że ten pies-sąsiad to zabijaka, a Ty masz powody, by myśleć, że twoja suka będzie jego następną ofiarą. Niemniej nie lubię, kiedy psy spotykają się będąc na smyczach. Choćby z tego powodu, że łatwo może dojść do zaplątania się w smycz psów lub ludzi i kontuzji (jak pies, czy człowiek ma spętane nogi, to różne rzeczy mogą się wydarzyć)
I jeszcze jedno - nie twierdzę, że współczesne psy dobrze CS-ują, Ale jestem pewna, że większość właścicieli nie pozwala swoim psom na swobodne kontakty. Wiele razy widziałam na spacerze, jak pies usiłujący coś CS-ami "ustalić" z moim psem i był natychmiast łapany i siłą odciągany przez właściciela. Albo dlatego, że właściciel bał się mojego psa, ale częściej dlatego, że "CS-owa" rozmowa trwa, a właścicielom się śpieszy, chcą, by pies szybko załatwił potrzeby fizjologiczne, a psi savoir vivre mają w nosie.

Offline -Agata-

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 26.08.2012 o 18:32 »

w tej drugiej sytuacji dwie suki już ze sobą walczyły, obie stały na dwóch łapach szczepione z sobą i ujadające pokazywały sobie zęby... zatem do jakiego momentu powinnam czekać?
bo w tej sytuacji żadna nie chciała być tą słabszą i odpuścić

czy rzeczywiście ja jako przewodnik stada, nie powinnam hamować agresji swego psa?

-Agata-2012-08-26 18:33:53

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #10 dnia: 26.08.2012 o 18:54 »

Myślę, że przekaz "nigdy nie hamuj takich zachowań u swojego psa, ale zapewnij mu takie warunki, aby nie musiał z nich korzystać' został troszeczkę opacznie zrozumiany. Przede wszystkim: nie dopuszczać do takich sytuacji, czyli jeśli suki już z dala okazuja sobie wrogość, nie pozwalać im na spięcia, zwłaszcza na smyczy. Walka to już nie są tylko sygnały informujące o potencjalnej agresji, tylko realna agresja. Nie należy tłumić w psie prawidłowych zachowań agresywnych - tak jak pies na filmiku nr 5 który lekko zmarszczył nos, być może warknął - został poprawnie odczytany i drugi pies zrezygnował z próby podjęcia jego kości. Chodzi o to, że jeśli się będzie psa karciło, jak będzie warczał - to on przestanie warczeć, ale to nie znaczy tylko tyle, że przestanie ostrzegać "idz sobie albo cię pogonię", drugi pies nie będzie ostrzegany o zamiarach psa i jeśli przypadkowo przekroczy granice, to zostanie zaatakowany. Po prostu uzyskuje się psa jeszcze mniej przewidywalnego.

Przewodnik stada powinien przeciwdziałać agresji, zwłaszcza, że obce psy nie są członkami tego samego, naszego stada i nie oczekujmy, że psy będą się traktować jak z tego samego stada. Ale ingerować powinno się po psiemu - na filmiku nr 1 widać jak suczka rozładowuje potencjalny konflikt między dwoma samcami.
Nanami 2012-08-26 18:55:58

Guest

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: 26.08.2012 o 20:10 »
Wszystko ładnie pięknie, ale tu sobie bajamy o stanie idealnym, który już prawie nie istnieje.

Niestety psy - coraz większa część ich populacji - od bardzo młodego wieku jest w bezmyślny sposób pozbawiana umiejętności naturalnego czytania / reagowania na sygnały pobratymców.

Toteż oczekiwanie że jak zostawimy sprawy w psich... łapach Uśmiech, wszystko się dobrze skończy - można włożyć między bajki.

Ouch

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #12 dnia: 26.08.2012 o 20:26 »
No i należy zauważyć, że psy filmowane, to psy schroniskowe, które musiały się jakoś dogadywać między sobą - albo zostały eliminowane ze stada.

Offline gosiaczek1313

• Owczarkarz
  • **
  • : 01.11.2010
« Odpowiedź #13 dnia: 26.08.2012 o 22:05 »
Filmik MAGIA PSIEJ KOMUNIKACJI wyraźnie przedstawia różne zachowania, ale generalnie brakuje mi w nim wyjaśnień, co takimi sygnałami pies wyraża...

Offline miika22

• Owczarkarz
  • **
  • : 18.07.2012
  • M: Piaski
« Odpowiedź #14 dnia: 07.09.2012 o 14:54 »
Ja szkolę mojego psa dzięki odkryciu pewnej dziewczyny na youtubie, która doskonale tłumaczy jak postępować z psiakiem :) wystarczy w wyszukiwarkę youtubowską wpisać "Mój psi świat".