Autor Wątek: Parę pytań- posłuszeństwo w rozproszeniach  (Przeczytany 727 razy)

Offline taifun

• Forumowicz
  • *
  • : 19.02.2017
Parę pytań- posłuszeństwo w rozproszeniach
« dnia: 19.02.2017 o 22:06 »
Witam, mam pare pytan do doswiadczonych owczarkarzy.
1. Moj pies 5 miesieczny owczarek kiedy jestem z nim sam na podworku obok domu, wykonuje komendy bardzo ladnie i skutecznie. Kiedy jest jakas osoba obok, tez wykona ladnie. Problem pojawia sie gdy zobaczy psa sasiada albo w poblizu bedzie wiecej ludzi. Poprostu przy duzych rozproszeniach olewa komendy i biegnie w kierunku rozproszenia. Jak nalezy pracowac z psem zeby wykonywal komendy przy duzych rozproszeniach? Moglby ktos podac na przykladzie jak stopniowo dodawac rozproszenia?

2. Pies jest moim zdaniem dobrze zsocjalizowany wzgledem ludzi i miejsc, zabieralem go w rozne miejsca jak byl mlodszy. Dzisiaj po zmroku zapialem go na smycz i szedlem w kierunku garazu. Za garazem stal znajomy, pies o tym niewiedzial. I kiedy wychylil sie za garaz i zobaczyl po ciemku osobe szczeknal ze 2/3 razy, napial smycz i grzywe lekko i tak stal. Czy to dobry objaw czy moze poczatki agresji? Dodam ze jak jest ciemno i ktos idzie to pies lubi szczeknac pare razy i patrzy sie w kierunku tej osoby z ogonem podniesionym do gory. Dodam tez ze pies ogolnie w nocy jest pewny siebie , w sensie niechodzi tuz obok mnie, nieucieka mi pod nogi itp.

3. Co sadzicie o tej metodzie, mianowicie zeby pies troche ostudzil swoje emocje, przywiazuje sie smycz do czegos stabilnego - plot czy slup - i niezwracajac uwagi na psa , robi sie jakies tam codzienne rzeczy typu zamiatanie.

Offline Nami

• Owczarkarz
  • **
  • : 05.09.2016
  • M: Łódź
Odp: Parę pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 19.02.2017 o 23:09 »
Jak biegnie w kierunku rozproszenia, to zacznij ćwiczyć te komendy przy innych psach na smyczy, dopiero jak nie będzie się ciągnął i rwał do nich odepnij smycz.

Forum Owczarek.pl

« Odpowiedź #1 dnia: 19.02.2017 o 23:09 »
Psy 728x90

Offline Karinek

• Owczarkarz
  • **
  • : 16.10.2013
  • M: Warszawa
« Odpowiedź #2 dnia: 20.02.2017 o 09:28 »
Rozproszenia musisz dodawać małymi kroczkami. Jeżeli sam na sam jest na Tobie skupiony i wykonuje komendy bez problemu zacznij ćwiczyć przy innym psie, grupce osób ale w takiej odległości żeby pies był świadomy ich obecności ale żeby byli na tyle daleko żeby go nie rozpraszać. Np. pies sąsiada biega za płotem, a Ty zaczynasz ćwiczyć na podwórku w odległości np. 10mjeżeli przy tej odległości pies jest w stanie się na Tobie skupić to ok jeżeli nie przesuwasz się dalej. Stopniowo mając skupienie psa  zmniejszasz tą odległość  :)
Fajnie jest wpleść też ćwiczenia z samokontroli w takich sytuacjach one też powodują, że pies musi się skupić.
Tutaj kilka przykładowych filmików ale na YouTubie znajdziesz dużo więcej  :)

Psy wieczorem i w nocy są bardziej czujne i mniej pewne dlatego, że ich budowa oka pozwala im widzieć w ciemności ale za cenę utraty ostrości widzenia. Często codziennie mijany kosz na śmieci czy krzak w nocy może spowodować, że
pies się go przestraszy więc nie wiązałabym tego z objawem agresji.

Offline pauka1993

• Owczarkarz
  • **
  • : 02.05.2016
  • M: Wrocław
« Odpowiedź #3 dnia: 20.02.2017 o 10:12 »
W nocy wszystko jest straszniejsze i tutaj wychodzi jak mocne pies ma nerwy i jak pewny siebie jest. Są psy które szczekają nawet na śmieci A są i takie które się mało czym przejmują i nawet nie zwracają uwagi

Offline Marita

• Owczarkarz
  • **
  • : 22.10.2014
  • M: Kiełczów
« Odpowiedź #4 dnia: 20.02.2017 o 13:01 »
Pytanie jak wygląda Twój trening? jeśli jest nudny, to nic dziwnego, że pies wybiera ciekawsze zajęcia ;)

W okresie dorastania takie szczekanie na dziwne rzeczy może się zdarzyć, ja po prostu odwracałabym uwagę psa zanim zacznie szczekać.

Mój pies nie osudziłby swoich emocji gdyby był do czegoś przywiązany - raczej osiągnąłby maksimum frustracji. DlaVuko miejscem odpoczynu i wyciszenia jest klatka.

Offline taifun

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 20.02.2017 o 14:10 »
To obedience mi sie podoba  ;) Tylko powiedzcie mi jak to jest z ta dysplazja. Czytalem i slyszalem ze 70% geny a 30% zywienie i przetrenowanie. Wiec czy pies jak bede go nakrecal na zabawki, a on bedzie sprintem biegl do niej i ogolnie wykonywal takie szybkie ruchy i skrety, czy to nie wplynie na jakies przyszle problemy zdrowotne?

Forum Owczarek.pl

« Odpowiedź #5 dnia: 20.02.2017 o 14:10 »

Offline bart

• Owczarkarz
  • **
  • : 05.03.2014
  • M: WZ
« Odpowiedź #6 dnia: 20.02.2017 o 14:53 »
jak to jest z ta dysplazja. Czytalem i slyszalem ze 70% geny a 30% zywienie i przetrenowanie.

Genetyczne skłonności do dysplazji to jedno, a obciążanie stawów podczas ich wzrostu to drugie.
Niezależnie od tego, czy są skłonności genetyczne (które, nawiasem mówiąc, ciężko określić ze 100% prawdopodobieństwem), w okresie wzrostu nie wolno obciążać stawów w sposób wybijający panewki - czyli na przykład skakanie (to się tyczy też zeskakiwania malucha po schodach).
Mój weterynarz mawia, że jeśli zamknęło by się na okres wzrostu kości szczeniaka w klatce, to najbardziej genetycznie dysplastyczny owczar byłby zdrowy, bo w okresie rozwoju układu kostnego nie nastąpiło by wybijanie panewek stawowych.
Generalnie warto jest, w wieku do (chyba) 20 tygodni zrobić prześwietlenie stawów na okoliczność występowania dysplazji.

Offline Nami

• Owczarkarz
  • **
  • : 05.09.2016
  • M: Łódź
« Odpowiedź #7 dnia: 20.02.2017 o 15:34 »
Warto dodać, że z zdrowego skojarzenia psów z HD A, mogą wyjść szczeniaki z dysplazją, to loteria.

Offline taifun

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 20.02.2017 o 16:38 »
To jak ja sie bawie z nim pileczka, w sensie chce go nakrecic na pilke zamiast na smakole, to on co jakis czas podskakuje. Jak cwicze z nim węszenie czyli rewirowanie terenu w celu znalezienia zguby to on czesto biega galopem. To musialbym faktycznie nic z psem nie robic zeby nie obciazac tych stawow  :o Czyli darowac sobie to obedience az nie wyrosnie czy godzina dziennie niezaszkodzi?

Offline Marita

• Owczarkarz
  • **
  • : 22.10.2014
  • M: Kiełczów
« Odpowiedź #9 dnia: 20.02.2017 o 17:36 »
Większość osób na początku pracuje ze szczeniakiem na jedzenie między innymi dlatego, że łatwiej psa nakierować jedzeniem na jakąś pozycję.
Myślę, że musisz sam wyważyć ile pies powinien mieć ruchu, z pewnością najlepiej unikać gwałtownych hamowań.
Owczarek niemiecki potrzebuje treningu posłuszeństwa, tak by później był grzeczny w domu ;) Godzina dziennie ćwiczeń to sporo, mam nadzieję, że nie ćwiczysz ciągniem tylko np. 20 min. rano, 20 min popołudniu :)

Offline pauka1993

• Owczarkarz
  • **
  • : 02.05.2016
  • M: Wrocław
« Odpowiedź #10 dnia: 20.02.2017 o 17:58 »
My zaczynaliśmy od początku jak Ares miał 10 tyg. Na początku przy wprowadzaniu komend naprowadzałam go jedzeniem. Potem z czasem kiedy umiał już dobrze, bez naprowadzania wprowadziłam zabawkę i teraz praktycznie wszystko robi za nią, i jeśli ma do wyboru to zawsze wybierze piłkę czy szarpak zamiast jedzenia. Ale nakręcenie przyszło bardzo szybko samo i nie musiałam za dużo robić, a wręcz muszę kontrolować. Nie chodzi o to, żeby szczeniaka trzymać pod kloszem, tylko nie należy go zmuszać do wysiłku, np. bieganie z psem, czy rower.