Autor Wątek: 3 tygodniowe szczenięta. Czym dokarmiać?  (Przeczytany 204 razy)

Offline patryk123

• Forumowicz
  • *
  • : 15.11.2017
  • M: Lubelskie
3 tygodniowe szczenięta. Czym dokarmiać?
« dnia: 15.11.2017 o 22:12 »
Witam,
moja sunia ma 4 maluchy w wieku 3 tygodni. Ostatnio suka je często mięso wołowe. Dziś karmiąc sukę i wychodząc na około minutę z pokoju, po powrocie zauważyłem jak jeden maluch stoi przy misce i ze smakiem próbuje lizać to mięso. Z braku wiedzy na ten temat, dziś odstawiłem go od tej miski. Teraz moje pytanie. Czy mogę je już zacząć dokarmiać? Jeżeli tak to w jaki sposób, w jakich porcjach? Czy mięso surowe nie zaszkodzi? Jeżeli karma to tylko rozmoczona? Czy już podstawiać im wodę do picia? Do tej pory nie były tym zainteresowane. Bardzo proszę o pomoc i wskazówki jak postępować z takimi maluchami.

Offline Barton_

• Ja wszystko widzę...
  • Pasterz
  • : 18.04.2012
  • M: Szpitalne łóżko
Odp: 3 tygodniowe szczenięta. Czym dokarmiać?
« Odpowiedź #1 dnia: 16.11.2017 o 00:20 »
Suka zdrowa, karmi bez problemów?

Cokolwiek wprowadzasz,  rób to w mikroskopijnych ilościach, stopniowo. Na ten moment jeżeli dokarmiać to mlekiem.
Za około tydzień powoli możesz zacząć wprowadzać dokładnie rozdrobniony i rozmoczony pokarm stały. Rozmaczaj w letniej wodzie.

Teraz nie ryzykowałbym z mięsem.

P.S. Nie uważasz, że takie wątpliwości powinieneś mieć przerobione, przeczytane i potwierdzone przed decyzją o szczeniętach?

Forum Owczarek.pl

« Odpowiedź #1 dnia: 16.11.2017 o 00:20 »
Psy 728x90

Offline patryk123

• Forumowicz
  • *
  • : 15.11.2017
  • M: Lubelskie
« Odpowiedź #2 dnia: 16.11.2017 o 00:30 »
Suka zdrowa, karmi bez problemów?

Cokolwiek wprowadzasz,  rób to w mikroskopijnych ilościach, stopniowo. Na ten moment jeżeli dokarmiać to mlekiem.
Za około tydzień powoli możesz zacząć wprowadzać dokładnie rozdrobniony i rozmoczony pokarm stały. Rozmaczaj w letniej wodzie.

Teraz nie ryzykowałbym z mięsem.

P.S. Nie uważasz, że takie wątpliwości powinieneś mieć przerobione, przeczytane i potwierdzone przed decyzją o szczeniętach?

Suka zdrowa, karmi bez problemów.
Odpowiadając na ostatnie pytanie. Mam 2 suki i 2 psy, od kilku lat w przypadku cieczki izolujemy. Tym razem jak widać opieka zawiodła. Od kilku lat to pierwsza ciąza u naszej suczki. Z racji tego, że nie jestem pseuduhem wolę dopytać aby psy wychować w zdrowiu. Uznaję zasadę, iż lepiej być głupim przez 5 minut i zapytać, niż nie zapytać i być głupim przez całe życie. Na szczęscie 3 maluchów ma już zarezerwowane przyszłe domy.

Offline Kamila_

• Owczarkarz
  • **
  • : 16.03.2006
  • M: PL/CZ
« Odpowiedź #3 dnia: 16.11.2017 o 09:35 »
no szkoda, sterylka aborcyjna też byłaby rozwiązaniem. Psy z ulic bardziej potrzebują domów.

Surowe mięso nie zaszkodzi, najlepiej zmielone, w drobnych kawałkach z wiadomego pochodzenia (najlepiej wołowina,lekkostrawny indyk, jagniecina, cielęcina). Zaobserwuj tylko kupy szczeniaków, nie każdy przyswaja dobrze mięso mimo przodków polujących. W małych porcjach, stopniowo wprowadzać
PAMIETAJ aby nie mieszać posiłków - raz karma, raz mieso bo to zbyt drobne organizmy na takie rowolucje a układ pokarmowy potrzebuje czasu. Miesięczne szczeniaki mają już ząbki które suce sprawiają ból, więc będzie to dobry czas na powolne przestawianie maluchów na stały pokarm.

Pomysl też o przyszłych domach, zapewne ludzie leniwi bedą karmić psy karmami, więc lepiej będzie szczeniaki przestawić na pokarm taki który bedą jeść w przyszłym domu. Bo zmienianie skutkuje biegunkami, wymiotami

Offline Nanami

• Pasterz
  • : 26.08.2003
  • M: Olkusz
« Odpowiedź #4 dnia: 16.11.2017 o 09:58 »
Nie należy dokarmiać mlekiem - a jeśli trzeba, bo suka nie ma pokarmu albo któryś odstaje wagą od reszty i jest za mały - to tylko kozim albo specjalnymi mieszankami mleka w proszku dla szczeniąt.

Hodowcy, których znam, już o 3 tygodnia zaczynają powolutku podsuwać maluchom pokarm stały - oczywiście w odpowiedniej, bardzo rozdrobnionej formie czyli bardzo drobno siekane albo mielone mięsko surowe (byle z dobrego źródła i nie wieprzowina, np. cielęcinka), namoczoną karmę dla szczeniąt (granulek nie pogryzą jeszcze), biały serek i tak dalej. O ile oczywiście szczenięta mają ochotę spróbować. Podstawą w tym wieku jest jeszcze mleko matki, ale szybko się przestawiają na coraz więcej stałego pokarmu. I mieszać też można, bo wszystko ma formę papki i bardziej powinno zależeć, by w tym wieku wielu rzeczy spróbowały, by potem umiały jeść każde jedzenie.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline Barton_

• Ja wszystko widzę...
  • Pasterz
  • : 18.04.2012
  • M: Szpitalne łóżko
« Odpowiedź #5 dnia: 16.11.2017 o 12:18 »
Pisząc o mleku myślałem o mleku dedykowanym dla szczeniąt. Przepraszam skrót myślowy, który mógł zaszkodzić.
Co do mięsa to widać byłem w błędzie. Nie mam wielkiego doświadczenia ze szczeniakami.
Człowiek uczy się całe życie (a głupi umrze).

Forum Owczarek.pl

« Odpowiedź #5 dnia: 16.11.2017 o 12:18 »