Autor Wątek: Surowe mięso- jakie proporcje?  (Przeczytany 230 razy)

Offline Paula94

• Forumowicz
  • *
  • : 18.11.2017
  • M: Łódź
Surowe mięso- jakie proporcje?
« dnia: 26.11.2017 o 11:42 »
Hej. Mam pytanie odnośnie żywienia owczarka surowym mięsem.  Mój owczarek kocha surowe mięso. Na początku starałam się je gotować,  ale niestety nie jest wtedy zbyt chętny do jedzenia. Dlatego moje pytanie do osób, które karmią swoje pupile surowym mięsem.
W jakich proporcjach je podajecie? Co to zazwyczaj jest i czy samo surowe mięso czy jakiś uzupełniacz w stylu- ryż/kasza/ makaron?
 Dzięki i pozdrawiam 😊

Offline Kamila_

• Owczarkarz
  • **
  • : 16.03.2006
  • M: PL/CZ
Odp: Surowe mięso- jakie proporcje?
« Odpowiedź #1 dnia: 26.11.2017 o 21:15 »
surowizna bez gotowania, co dostaniesz w sklepie, rzeźni.
Z koścmi nie ma co przesadzać bo będzie problem z kupą, zaś podroby rozluźniają ją. Najlepiej podawać troche tego, troche tego żeby równoważyć posiłek. Nie ma co się ograniczać też do jednego rodzaju mięsa. Lepiej urozmaicać, zmieniać albo mieszać np drób z wołowiną.
Puste zapychacze nie są potrzebne, no chyba że ktoś chce psa nasycić tańszym kosztem. Ryż nie zaszkodzi, ale po co?

Mówią że podstawową wagą porcji dziennej jest 3% idealnej wagi dorosłego psa. Przyjmij te 3% a jeśli uznasz że pies nabiera masy to zmniejsz porcję, a jeśli zacznie zrzucać to zwiększ.
u mnie jest tak: Pies 40kg
40000g (waga psa w gramach) dzielone na 100 =400 g i mnożone przez wartość procentową czyli w tym przypadku 3 = 1200g ( o ile się w zerach nie walnęłam)

To jest porcja dzienna, więc dzielimy na dwa posilki. Młody leci już 2 lata z hakiem na surowym, suka z przerwami ale łącznie ok. 4 lat. Wyniki idealne. My nie uzupełniami suplementami, niektórzy tak robią. Czasami dorzuce jakieś warzywo na surowo, owoc ale raczej osobno. Czarna rzepa i brokuł znikają w mgnieniu oka. Wilczy apetyt  :DD Nie trzymam się ścisłych schematów jeśli trafi mi się królik i nie chce mi się go porcjować, to mają zajęcie... Tak samo wielkość posiłku zalezy od pory roku, aktywności

Czasami udaje sie nawet jakieś ucho z sierścią, głowę kaczą dorwać, biore wszystko. Pamiętaj że ryby też można dawać. Na surowo, ości zachowują się jak kości z kurczaka. Czyli surowe są ok. Z ryb polecam Ci: Łososia, Pstrąga ,Halibuta, Dorsza, czy Flądre. Zarówno głowy jak i cała reszta w kawałkach.

Jaja, są fajne. Można podac w całosci, z łupkami. Ale traktuj to jako ...... kość

Ja zaopatruję się w zwykłych sklepach, dla 2 poczwarków wychodzi mi znaczniej taniej niż miałabym brać karmę z średniej pólki. Na miesiąc koszt ok 90-120zł więc jak dobrze poszukać to opłaca się.

« Ostatnia zmiana: 26.11.2017 o 21:17 wysłana przez Kamila_ »

Forum Owczarek.pl

« Odpowiedź #1 dnia: 26.11.2017 o 21:15 »

Offline Paula94

• Forumowicz
  • *
  • : 18.11.2017
  • M: Łódź
« Odpowiedź #2 dnia: 27.11.2017 o 13:23 »
Kochana bardzo Ci dziękuję za pomoc 😘  **>

Offline sajlenka

• Forumowicz
  • *
  • : 28.11.2017
  • M: Koźle i okolice
« Odpowiedź #3 dnia: 28.11.2017 o 09:06 »
Ja też szukałam takiej porady od doświadczonej osoby :) Dziękuję!

Offline john78

• Forumowicz
  • *
  • : 20.03.2017
  • M: Pomorskie
« Odpowiedź #4 dnia: 01.12.2017 o 17:24 »
Przestrzegałbym jednak przed podawaniem kości drobiowych, mogą podrażniać drogi trawienne. Po rozgryzieniu bywają naprawdę bardzo ostre.

Offline irena

• Owczarkarz
  • **
  • : 04.02.2015
  • M: Piaseczno
« Odpowiedź #5 dnia: 01.12.2017 o 17:51 »
Ja karmię swojego prawie od samego początku surowym ( czyli prawie 3 lata). Je raz dziennie wieczorny posiłek, który zazwyczaj składa się z samego mięsa i podrobów oraz z bardzo ważnego składnika jaki jest tłuszcz okołonerkowy 500-600g. Przed południem dostaje małą mięsną kość np. kawałek szyii indyczej, udko lub skrzydło z kaczki, kawałek kozy, chrzęści mostkowe itd. Trzeba pamiętać aby chude mięso dotłuszczać ponieważ jeżeli będzie za mało tłuszczu mocznik odrazu pójdzie do góry i będzie problem. Czasami do mięsa dodaję odrobinę rozgotowanego ryżu lub suchą bułkę i  do tego gotowana marchewka, sele, pietruszka.

Forum Owczarek.pl

« Odpowiedź #5 dnia: 01.12.2017 o 17:51 »