Autor Wątek: Rehabilitacja  (Przeczytany 461 razy)

Offline Michu

• Owczarkarz
  • **
  • Rej: 17.12.2002
  • M: Gdańsk
Rehabilitacja
« dnia: 09.01.2003 o 10:08 »
Witajcie.

Jakiś czas temu pisałem o chorobie mojej suki Luny(6 miesięcy) - niedowład tylnich kończyn.

Jak na razie stan nie ulega większej poprawie, powoli coś sie rusza. Właśnie jeździmy z nią na masarze i akupresurę - podobno ma to coś pomóc, odblokować jakieś kanały itd. Pani która wykonuje zaniegi (z zawodu lekarz) zajmuje się medycyną naturalną, medycyną chińską i reghabilitacją. Mówi, że miała już taki przypadek i udało jaj się wyprowadzić psa. Jest to nasza można powiedzieć znajoma więc jej wierzymy, zresztą w obecnej sytuacji wierzymy już wszystkim którzy mówią, ze mogą pomóc.Ale wracając do tematu.

Jak pomóc w rehabilitacji naszej suni. Pani Ola - tak bedę o niej pisał - mówi, że z ludźmi jest łatwiej ponieważ potrafią wyzwolić ruch siłą woli - myśleniem o ruchu i chęcią jego wykonania, u psa nie ma takiej możliwości, tu działają tylko instynkty.

Moje pytanie jest następujące - jak zadziałać, jakiej przynęty użyć zby pies instynktownie próbował wstać, aby mięśnie zadziałały automatycznie?

Czy można zastosować jakieś "sztuczki" z szkolenia? - najprostsza jest przynęta, odsunięta miska itd, ale to niezbyt działa.

Czego spróbować? Jak zachęcić psa?

Offline Basia M

• Owczarkarz
  • **
  • Rej: 07.10.2002
  • M: Kraków
Rehabilitacja
« Odpowiedź #1 dnia: 09.01.2003 o 10:11 »
A ma jakąś psią koleżankę lub kolegę z którymi lubi się bawić? Może na widok innego psa sprowokował by ją do ruchu?
Basia & Schila

Guest

• Gość
Rehabilitacja
« Odpowiedź #2 dnia: 09.01.2003 o 10:35 »

Proponuje "uciekajaca" zabawke na sznurku, ruch tak dopasowany, aby prowokacyjnie zabawka nie za szybko umykala przed psim nosem, powodzenia, trzymajcie sie. Przedtem przez chwile sam lub z kims z domownikow radosnie jak tylko potrafisz w tej sytuacji udawaj zabawe, pogon za ta zabawka, zeby obudzic zainteresowanie. Poloz sie przed suka i poruszaj przed nia ta zabawka.

zofia

Offline Basia

• Owczarkarz
  • **
  • Rej: 14.05.2002
Rehabilitacja
« Odpowiedź #3 dnia: 09.01.2003 o 11:56 »

Z powodu panujacych temperatur rada jest nie na miejscu, ale dobrze jest prowadzic rehabilitacje w wodzie, w odciazeniu. Tylko naturalne akweny odpadaja, a na basen z psem nie wpuszczaja .Chyba, ze masz przyjaciol z prywatnym, krytym basenem. Bo pies wlozony do wody bedzie instynktownie plywal.

My tez zyczymy powodzenia i bardzo wspolczujemy.

Basia i Vortan za TM

Offline Michu

• Owczarkarz
  • **
Rehabilitacja
« Odpowiedź #4 dnia: 09.01.2003 o 12:45 »
Nasz wet też mówił o wodzie, niestety teraz nie da rady. Myslałem o zrobieniu jej jakiegoś wózka tak żeby mogła odpychać  się tylnimi łapami, ma siłę nimi ruszać.

Albo poproszę znajomą o przyprowadzenie kota:)

Nasza druga suka też próbuje pomagać. Podchodzi, trąca nosem, popycha łapą, próbuje zachęcić do zabawy, szczeka. Kiedy Luna piszczy Sara zaraz jest przy niej. W nocy śpią koło siebie.

Offline Basia

• Owczarkarz
  • **
  • Rej: 14.05.2002
Rehabilitacja
« Odpowiedź #5 dnia: 09.01.2003 o 12:58 »

A'propos wozkow - slyszalam, ze ktos chyba z Lodzi produkuje cos takiego. Nie mam kontaktu, kiedys chyba byla o tym mowa na starej liscie dyskusyjnej "PSY". O ile dobrze rozumialam opis tego urzadzenia, to nie byla to rehabilitacja, lecz raczej umozliwienie psu robienie kwazi-spacerow. Ale sprobuj popytac moze u weta?

Pozdrowienia

Basia i Vortan za TM

Offline Inka

• Owczarkarz
  • **
  • Rej: 24.06.2002
Rehabilitacja
« Odpowiedź #6 dnia: 09.01.2003 o 13:06 »
Zgadzam się z Basią, a o wózkach też czytałam i to całkiem niedawno. Rzucę hasło na innym forum - pewnie dziś jeszcze będę miała odpowiedź.

Offline Luna

• Owczarkarz
  • **
  • Rej: 12.08.2002
Rehabilitacja
« Odpowiedź #7 dnia: 11.01.2003 o 20:02 »

Michale, wlasnie przeczytalam Twoj temat i tak sobie mysle, ze moze wykorzystac do tego moje eRki, ktore troszke juz widziales... one sa przeciez w wieku Luny, wiec moze bedzie latwiej niz z doroslym psem, ktorego macie w chalupce?I moze sniezny spacer bylby niezly? Gdzies blisko, gdzie byloby Wam wygodnie, bo mala sama nie dojdzie, tylko Ty mozesz ja przyniesc na spacer. Nie wiem, czy to wogole cos da, ale moze? Reja i Raksa bardzo ladnie bawia sie w sniegu same i ze soba wzaemnie - moze kiedy Lunka to zobaczy, to sie powolutku przelamie?

Pozdrawiam(y) :)

L. (R&R)

Offline Inka

• Owczarkarz
  • **
  • Rej: 24.06.2002
Rehabilitacja
« Odpowiedź #8 dnia: 13.01.2003 o 08:58 »

Schemat psiego wózka dostanę lada dzień (trochę to potrwało - bo z Wrocławia) - tzw. "złota rączka" jest w stanie go wykonać. Jeśli będziesz miał kłopoty z wykonawcą, mam jednego na oku.

Właściciela krytego basenu nie znam, niestety, ale tak się zastanawiam... a gdyby wykorzystywać tymczasem po prostu wannę? Grozi pewnie zalaniem łazienki, ale czegóż się nie robi. Luna włożona do wanny pełnej wody też powinna pracować łapkami... póki nie wychlapie całej wody.

Offline Michu

• Owczarkarz
  • **
Rehabilitacja
« Odpowiedź #9 dnia: 14.01.2003 o 10:03 »
Widzę, że jak zawsze można na Was liczyć, dzięki.

Wczoraj nie mogłem odpisać.

Luna - myślę,że na razie na spacery jest jeszcze za wcześnie, nasza Luna jest zbyt osłabiona fizycznie, brak ruchu spowodował spadek masy mięśniowej i bardzo szybko się męczy. Staramy się z nią ćwiczyć kilka razy dzienie. Pani Ola (rehabilitacja) wczoraj stwierdziła, że czuje poprawę, jest już za co złapać, łapy są cieplejsze. Jej brat jest wetem, rozmawiała z nim o naszym przypadku, twierdzi, że trzeba czasu i ćwiczeń.

Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się na spacerze, my sobie pogadamy a pieski niech się zajmą sobą.

Inka - jeżeli przyślesz mi ten schemat to mogę sam spróbować go wykonać, lubię majsterkować i jakoś mi idzie.  Na razie radzimy sobie przy pomocy wózka mojej córki. Sama go oddała. Po złożeniu służy nam za platformę do podtrzymania korpusu, bierzemy kiełbaskę i Luna odpychjąc się tylnimi łapami przesuwa się do przodu. Niestety kilka długości dywanu i sapie ze zmęczenia, ale powolutku, ważne żeby pracowała nad ruchem.

Z wanną nie da rady, jest za mała, a poza tym w zeszłym roku zalaliśmy (oczywiście niechcący, dwa razy) sąsiadów więc nie będziemy ryzykować :)

Pozdrawiam

Offline Luna

• Owczarkarz
  • **
  • Rej: 12.08.2002
Rehabilitacja
« Odpowiedź #10 dnia: 14.01.2003 o 10:12 »

:) i tak śnieg stopniał, więc po tej plusze średnio przyjemnie by było łazić:)

trzymajcie się ciepło::)

L. (R&R)

Offline Aall

• Owczarkarz
  • **
  • Rej: 03.06.2002
  • M: Bristol UK
Rehabilitacja
« Odpowiedź #11 dnia: 14.01.2003 o 10:53 »

jestem magistrem rehabilitacji z 11 letnim stażem na neurologii  chciałbym abyś coś więcej napisał na temat choroby pieska. Czy jest to po złamaniu kręgosłupa czy wynik jakiejś choroby- jakiej?

Jak długo to trwa i w jakim stanie ruchowym jest piesek dokładnie jakie ruchy wykonuje.

poproś znajom zeby zastosowała leczenie przyczynowe w pierwszym rzędzie a potem likwidowała skutki (co jest też bardzo ważne w rehabilitacji) w neurologii bardzo ważnym czynnikiem działajacym na niekożyść w rehabilitacji jest niewykożystany  czas

Dziękuję!

Offline Michu

• Owczarkarz
  • **
Rehabilitacja
« Odpowiedź #12 dnia: 14.01.2003 o 13:31 »
Witaj

Ze względu na długi opis wysyłam go na skrzynkę pocztową.

Pozdrawiam

Offline Aall

• Owczarkarz
  • **
  • Rej: 03.06.2002
  • M: Bristol UK
Rehabilitacja
« Odpowiedź #13 dnia: 15.01.2003 o 12:39 »

Przykro mi ale niczego nie otrzymałem

Wyślij proszę na adres

kenze@poczta.onet.pl

Dziękuję!