Owczarek Niemiecki Długowłosy

Rasa ta, a raczej odmiana, cieszy się z dnia na dzień coraz większą popularnością wśród miłośników psów. W związku z tym jego hodowla musi stać się uznanym faktem nawet dla najbardziej zagorzałych przeciwników.

Naszym kolegom ze Związku Kynologicznego trudno jest zaakceptować fakt, że tak jak u owczarka belgijskiego (4 odmiany), czy holenderskiego (3 odmiany), to w rasie owczarek niemiecki obok najbardziej popularnego twardowłosego, istnieją jeszcze 2 warianty - długowłosy z podszerstkiem i długowłosy bez podszerstka. Ten ostatni nie jest hodowlany. 

Twierdzą ponadto, że owczarek niemiecki długowłosy nie nadaje się do ciężkiej pracy w terenie ze względu na długi włos właśnie, co nie można uznać za rację ponieważ większość psów pracujących w trudnych warunkach jest właśnie długowłosa jak np. nowofundland, bernardyn, owczarek podhalański czy kuwasz węgierski. 

Minęło już ponad 15 lat odkąd grupa zapaleńców z Wrocławia, której głównym inicjatorem powstania była Marta Trzcińska, zaczęła prowadzić pierwsze spotkania i prace nad założeniem Związku Owczarka Niemieckiego Długowłosego w Polsce, którego istnienie stało się faktem w dniu 21.07.1990 roku poprzez wpisanie go do rejestru Stowarzyszeń przez Sąd Wojewódzki we Wrocławiu. Nie była to jednak pierwsza organizacja tego typu, ponieważ od 1984r istniał już w kraju macierzystym tej rasy Związek o nazwie L.S.V.D (Langhaar - Schaferhunde - Verband - Deutschland e.V), a w latach 90-tych powstały tam kolejne 3 związki, z którymi to nasz rodzimy Związek utrzymuje kontakty i współpracuje. 

Celem Związku Owczarka Niemieckiego Długowłosego w Polsce jest oparta na podstawach naukowych organizacja hodowli i szkolenia owczarka niemieckiego długowłosego dla osiągnięcia jak najwyższego poziomu zarówno pod względem użytkowym jak i eksterierowym. 

Wzorzec owczarka niemieckiego długowłosego jest praktycznie taki sam jak owczarka krótkowłosego, z ta różnicą oczywiście, że psy te posiadają długi włos, który powinien być z podszerstkiem. Kolejną różnicą jest wzrost i co za tym idzie waga, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Obowiązujące wymiary to dla psa 62-67cm w kłębie, dla suki 57-62cm w kłębie, plus minus 1cm. Przyjmuje się że owczarek niemiecki długowłosy jest cięższy od krótkowłosego o około 10kg. Dotyczy to psów po rodzicach długowłosych, natomiast inna jest waga potomstwa urodzonego po rodzicach krótkowłosych. 

Związek Owczarka Niemieckiego Długowłosego w Polsce prowadzi Główną Polską Księgę Rodowodową owczarków niemieckich długowłosych i wydaje własne rodowody. Posiada również własną bazę sędziowską i szkoleniową, oraz organizuje wystawy, przeglądy hodowlane i szkolenia psów. Możemy się pochwalić własną grupą pokazowo sportową na wysokim poziomie oraz dużą ilością członków i zarejestrowanych psów. 

W ostatnim czasie spotykamy się z coraz większą aprobatą dla naszej działalności i z rosnącym nią zainteresowaniem, czego dowodem są m.in. wypowiedzi w mediach, a także przedstawicieli służb pracujących z naszymi pupilami jak np. policja i GOPR. 

Cieszy nas to ogromnie bo naszym marzeniem i celem jest spopularyzowanie tej właśnie odmiany owczarka niemieckiego, psów, które nie tylko są piękne, ale mają również wspaniały i stabilny charakter. Są odważne, inteligentne, oddane i posłuszne, i są pełnowartościowymi psami użytkowymi oraz wiernymi przyjaciółmi. 


Autor: Ewa Kamińska-Wach

Komentarze