III Międzynarodowe Manewry Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych- Gdańsk 2004

Manewry organizowane przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku odbyły się już po raz trzeci, po raz pierwszy jako oficjalne wydarzenie Internationale Rettungshunde Organisation.

Jest to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Z roku na rok cieszą się coraz większym uznaniem w kraju i za granicą. W tym roku stawiło się 48 startujących zespołów (pies+ przewodnik) z 14 grup ratowniczych. Do Gdańska zjechały się psy z całej Polski oraz z Węgier, Słoweni, Czech, Białorusi, Danii i Niemiec. Jednocześnie manewry były obserwowane przez przedstawicieli z różnych organizacji z kraju i zagranicy, w tym vice-prezydenta IRO Svena Wergarda.

Każdy zespół musiał wszechstronnie wykazać się w 5 konkurencjach: poszukiwanie w terenie otwartym, poszukiwanie na gruzowisku, pierwsza pomoc medyczna i weterynaryjna, posłuszeństwo oraz sprawność. W konkurencjach poszukiwawczych zespół miał za zadanie w ciągu 15 minut odszukać dwóch pozorantów na wyznaczonym obszarze leśnym lub na terenie specjalnie przygotowanego gruzowiska. Oceniany był czas pracy, taktyka, sposób poruszania, sposób i dokładność oznaczania oraz styl pracy. Pierwsza pomoc medyczna i weterynaryjna składała się z części teoretycznej oraz praktycznej. Konkurencje posłuszeństwa i sprawności odbywały się równolegle na terenie stadionu. Obsada sędziowska została złożona ze specjalistów z Polski, Szwajcarii, Szwecji, Niemiec i Austrii, nad którą czuwał sędzia główny inspektor Michał Szalc.

Na 48 startujących psów stawiło się 7 owczarków niemieckich, były one drugą co do liczebności rasą. W manewrach uczestniczyły również owczarki belgijskie, border collie labradory i goldeny. Oraz pojedynczy przedstawiciele takich ras jak springer spaniel, boxer, briard, aussie, retriever z Nowej Szkocji, sznaucer olbrzym i miniatura, beauceron oraz jeden mieszaniec.

Po trzech dniach zmagań podczas uroczystego zakończenia na Długim Targu zostali wyłonieni zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

Poszukiwanie na gruzowisku
1. Lenka Cvahova z psem AENEAS (Czechy)
2. st. Kt. Piotr Kuliński z psem RIFF (GPR Gdańsk)
3. Gustav Hotovy z psem CIR (Czechy)

Poszukiwanie w terenie otwartym
1. Anja Kammle z psem BUDDY (Niemcy)
2. Jan Lenard z psem TAPER (GPR Mazowsze)
3. Lenka Cvahova z psem AENEAS (Czechy)

Pierwsza pomoc medyczna i weterynaryjna
1. Zsuszanna Locher z psem KORGO (Węgry)
2. kpt. Marcin Płotica z psem ARGO (GPR Łódź)
3. Darinka Leinik-Urbancl z psem SIMBA (Słowenia)

Posłuszeństwo
1. Carina Graversen z psem TIKKI (Dania)
2. Elżbieta Hader z psem RZEPA (STORAT Rzeszów)
3. st. ogn. Wiesław Mielewczyk z psem KELLO (GPR Gdańsk)

Sprawność
1. Carina Graversen z psem TIKKI (Dania)
2. Elżbieta Hader z psem RZEPA (STORAT Rzeszów)
3. Krzysztof Szymański z psem GOLDI (GPR Małopolska)

Sumując zdobytą punktację z wszystkich konkurencji zostały wyłonione najlepsze zespoły tegorocznych manewrów:
1. Uta Kielau z psem LELIJA (Niemcy)
2. Svestłowa Veronika z psem DIXI (Czechy)
3. st. ogn. Wiesław Mielewczyk z psem KELLO (GPR Gdańsk).

W konkurencji drużynowej wygrały grupy:
1. Czeska Republika
2. Niemcy
3. GPR Łódź Polska
4. GPR GdańskPo raz kolejny gdańskie Manewry Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych zostały bardzo wysoko ocenione przez uczestników oraz gości. Profesjonalne przygotowanie jak i miła atmosfera manewrów sprawiły, że wpisały się one na stałe w harmonogramy międzynarodowych imprez ratowniczych.

Autor: Joanna Hewelt

Komentarze