Mistrzostwa Świata Psów Ratowniczych 2003

IRO (Internationale Rettungshunde Organisation) corocznie organizuje Mistrzostwa Świata Psów Ratowniczych. Tegoroczna edycja odbyła się w Danii w pięknym, starym miasteczku Frederikssund.

W zawodach uczestniczyło 97 zespołów ratowniczych (pies + przewodnik) z 24 grup ratowniczych z 15 różnych krajów. W mistrzostwach startowały psy różnych ras jednak najwięcej było owczarków niemieckich i to one zdominowały podium we wszystkich dyscyplinach.

Międzynarodowa Organizacja Psów Ratowniczych IRO, została powołana w 1993 r. podczas 5-tego Międzynarodowego Sympozjum Psów Ratowniczych w Szwecji. Jest to światowa osłona dla tych krajowych organizacji, które chcą ocalić ludzkie życie poprzez szkolenie psów do misji ratowniczych. Jednym z realizowanych przez nią zadań jest organizacja corocznych mistrzostw.

Mimo iż tegoroczne zawody odbywały się w Danii to jednak organizatorem tej imprezy były dwa państwa.. Podczas Mistrzostw Świata w Finlandii w 1998 roku Szwedzki Klub Psa Pracującego (SBK) nawiązał współpracę z Organizacją Psów Ratowniczych z Danii (RDA), aby wspólnie zorganizować zawody w 2003 roku. Powodem, walki SBK o patronat i współorganizację tegorocznych mistrzostw jest kwarantanna, przez którą do Szwecji nie można wwozić psów z poza Unii Europejskiej. Ostatecznie logiem tegorocznych mistrzostw były flagi Danii i Szwecji, a także łączący je most jako symbol współpracy.

Mistrzostwa Świata składają się z trzech dyscyplin: poszukiwanie na gruzowisku, poszukiwanie w terenie otwartym oraz tropienie. Każda dyscyplina różniła się miedzy sobą pracą węchową, natomiast łączyło je takie samo posłuszeństwo i pokonywanie przeszkód. Ćwiczenia z przeszkód odbywały się regulaminem zbliżonym do regulaminu IPO. Obie konkurencje odbywały się na stadionie sportowym. Natomiast poszukiwanie na gruzach oraz przeszukanie terenu i tropienie na terenie specjalnie przygotowanych poligonów. Poligon gruzowiskowy urządzono w sposób sztuczny, obsypując kręgi i rury - cegłami, betonem, metalowymi blachami oraz elementami drewnianymi. Poligon został usytuowany u podnóża wysokiej skarpy, której wierzchołek i stok jednocześnie stanowił doskonałą naturalną trybunę. Przeszukanie terenu i tropienie odbyło się na terenie poligonu wojskowego.

Na 97 startujących psów większość stanowiły owczarki (niemieckie, belgijskie, francuskie), zaraz po nich retrievery (labrador, golden, flat coated, chesapeake bay) oraz pojedynczy przedstawiciele takich ras jak: rottweiler, pudelpointer, sznaucer, boxer i amerykański cocker spaniel. Owczarków niemieckich stawiło się 26, jeden z nich na mistrzostwa przyjechał aż z dalekiej Korei.

Wszystkie trzy konkurencje wygrały psy z Austrii, a grupa z tego kraju wygrała pojedynek drużynowy. Drugie miejsce zajęła grupa z Danii, a trzecie ze Szwajcarii.
Najlepsze wyniki:
Tropienie- Schuler Peter z psem Pax von den Bartl Buan (owczarek niemiecki)
Teren otwarty- Morawetz Nina z psem Cassi v. Stanglalmblick (owczarek niemiecki)
Gruzowisko- Tacha Nicole z psem Fox du Tisserand (owczarek belgijski malinois)

Szwedzki Klub Psa Pracującego (SBK) w porozumieniu z IRO zaprosił na Mistrzostwa Świata 5 osób z Polski: Joannę Hewelt, Jacka Nogę, Michała Szalca z Gdańskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP oraz Macieja Halotę i Grzegorza Smajdora z Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP. Współpraca (SBK) z polskimi ratownikami rozwija się już od kilku lat. Szwedzcy obserwatorzy uczestniczyli w Międzynarodowych Manewrach Grup Poszukiwawczych organizowanych w Gdańsku oraz egzaminach naszych polskich psów ratowniczych. Szef szwedzkiego klubu SBK, jednocześnie vice-prezydent IRO -Sven Wergard w tym roku był honorowych gościem gdańskiej grupy podczas ratowniczych manewrów "Współdziałanie 2003".

Autor: Joanna Hewelt

Komentarze