Sport przede wszystkim

O ile na wystawach przede wszystkim ocenia się wygląd psa, jego zgodność z przyjętym wzorcem rasy, o tyle podczas zawodów to jak pies wygląda jest sprawą drugorzędną; liczy się wyłącznie praca z przewodnikiem, ich kontakt i współpraca.

Najbardziej popularnymi dyscyplinami psich sportów są: posłuszeństwo, IPO, agility oraz flyball.

Agillity i flyball są niezwykle widowiskowe i miejscami niemalże przypominają sztuczki cyrkowe. Jednak to tzw."posłuszeństwo" i "obrona" stanowią o rzeczywistej użyteczności psów pracujących takich jak owczarek niemiecki.

Mistrzostwa PT (Psa Towarzyszącego) to istny pokaz psiego posłuszeństwa. Pomimo iż czynności, których wykonaniem pies musi się wykazać nie są niczym wyjątkowym, ponieważ powinny one być znane każdemu dobrze wychowanemu psu, tj. chodzenie przy nodze na smyczy i bez, aportowanie, komendy "siad", "waruj" i "zostań" , także wykonanie ich na odleglość oraz pokazanie uzębienia - to jednak są one dopracowane do perfekcji, do najdrobniejszego szczegółu; posłuszeństwo psa musi być demonstracyjnie pokazowe, albowiem nawet milimetrowe uchybienia są punktowane. I co ważne, ocenie podlega zarówno zachowanie psa jak i przewodnika - i nierzadko zdarza się, że to błędy człowieka zaniżają koncową ocenę występu.


Zawody IPO (International Prüfungs Ordnung), potocznie zwane "obroną", są pokazem prawdziwych psich umiejętności w zakresie posłuszeństwa, aktywnej obrony i tropienia. Elementy "posłuszeństwa" są zbliżone do tych wymaganych na PT, jednak nieco bardziej rozwinięto niektóre elementy, np. aportowanie przedmiotu przez przeszkodę. Podczas pracy węchowej wymagane jest odnalezienie min. 3 przedmiotów, położonych przez obcego, leżących co najmniej 60 minut na odcinku 800 kroków. Jednak najbardziej oczekiwaną konkurencją jest "obrona", na którą składają się: przeszukiwanie terenu za pozorantem, wykrycie i oszczekanie go, zatrzymanie pozoranta podczas próby ucieczki i aktywna obrona przed atakującym pozorantem.

Jednakże bardzo myli się ten, kto uważa, że IPO robi z psa niebezpiecznego potwora. Nic bardziej mylnego - pies taki jest psem sportowym, jest wysoce socjalny, nie nerwowy i odważny (bez obaw w stosunku do otoczenia); pies z IPO to pies sportowy i bezpieczny dla postronnych ludzi i zwierząt.
Psy agresywne są z miejsca dyskwalifikowane.

Agility (tor przeszkód) i flyball (chwytanie piłki w powietrzu) są coraz bardziej popularne, głównie za sprawą wystaw, podczas których odbywają sie jego pokazy, powoli wkracza na polskie podwórko.

Autor: Mariusz Mierzejewski

Komentarze