Za kamerą

Niemal od powstania kamery i nakręcenia pierwszego filmu, na planie filmowym aktorom towarzyszyły zwierzęta, a przede wszystkim psy. Wśród nich nie mogło zabraknąć owczarka niemieckiego, którego dzięki swej inteligencji i łatwości uczenia się, stosunkowo łatwo można było nauczyć "roli".

RIN TIN TIN

Pierwszym owczarkiem niemieckim i najprawdopodobniej pierwszym psem, który stanął przed kamerą, był Rin Tin Tin.foto Urodził się 12 sierpnia 1918 roku we Francji, a zmarł 8 września 1932 roku w Los Angeles, w USA. A jego historia jak żywo mogłaby zasilić niejeden scenariusz filmowy.

Pod koniec Pierwszej Wojny Światowej, w sierpniu 1918 roku, grupa żołnierzy z 136 Dywizji Powietrznej, razem z kapralem Lee Duncanem, poszukując nowego miejsca na główną kwaterę, natknęła się na niemiecka bazę psów wojskowych. Znaleźli w niej sukę owczarka niemieckiego i jej pięć szczeniaków. Kapral Lee Duncan, wielki miłośnik zwierząt, zasugerował, aby uratować te psy i zabrać je do ich hangaru. Pomimo oporu suki udało się jakoś przenieść psy, a tym samym uratować je od śmierci. Kapral Duncan wziął pod swoją opiekę dwa szczeniaki, które później nazwał Rin Tin Tin i Nannette. Natomiast kapitan Bryant, dowódca grupy, zaopiekował się suką i pozostałą trójką.

Zdaniem Duncana, z tej dwójki, bardziej bystra była Nannette; niestety nie dane jej było w pełni zaprezentować się światu, bowiem zmarła na zapalenie płuc. Na szczęście jej braciszek godnie ją zastąpił i rozsławił rasę owczarka niemieckiego na całym świecie.

fotoRin Tin Tin zadebiutował w 1922 roku w niemym filmie "The Man From Hell's River", a rok później Warner Bros. zobaczyło w nim charyzmatycznego psa, z którym mogli nakręcić mnóstwo filmów. Rinty, jak go zdrobniale nazywano, zarabiał 1000 dolarów tygodniowo. Dla Warner Bros. nakręcił 25 filmów, rozpoczynając od niemego "Where the Notrh Begins" (1922), a kończąc na udźwiękowionym "Rough Waters"(1930). Nakręcił także dwa 12-odcinkowe seriale "The Lone Defender" (1930) i "Lightning Warrior"(1931) zanim udał się na zasłużoną emeryturę.

Rin Tin Tin był psem jednego człowieka. Lee Duncan miał z nim wyjątkowy kontakt; jakby jakaś niewidzialna i niezrozumiała dla innych ludzi, nić łączyła go z psem, który zrobiłby dla niego wszystko, mimo iż nie był on nigdy szkolony. W 1932 roku, w wieku 14 lat, Rinty nagle zmarł podczas zabawy ze swoim najlepszym przyjacielem i przewodnikiem, Lee Duncanem.

( Na podstawie materiałów Diane MacIntyre z The Sailent Majority )

SZARIK

Najbardziej chyba znanym owczarkiem niemieckim w polskim filmie jest niepokonany i niezmordowany Szarik z "Czterech pancernych i psa". foto Wielka popularność serialu sprawiła, że Szarik stał się niemal symbolem psa w Polsce i w każdym owczarku niemieckim widziano tego psa. Naprawdę filmowy Szarik wabił się Trymer; fakt iż posiadał wszystkie cechy jakich oczekiwano od jednego z głównych bohaterów serialu - był bojowy, odważny, nie obawiał się efektów pirotechnicznych, a jednoczesnie nie stanowił zagrożenia dla grających ludzkich aktorów, sprawił, że został wybrany spośród blisko 50 psów milicyjnych.foto Do tej trudnej roli przygotowywał go Franciszek Szydełko - znany specjalista od zwierząt filmowych. Jako że każda gwiazda musi mieć swojego dublera, znaleziono takiego i dla Trymera - "drugim" Szarikiem był pies wabiący się Atak. Jednakże Atak zastąpił Trymera tylko raz podczas kręcenia serialu. Później wystąpił za to w jednym z odcinków "Stawki większej niż życie".

Jak powszechnie wiadomo szkolenie milicyjne nie nastawia psów zbyt pokojowo do ludzi, toteż Franciszek Szydełko przez dwa tygodnie oswajał je do częstych kontaktów z ludźmi oraz kamerą. A efekty tej pracy można zobaczyć na filmie...

(Informacje i zdjęcia pochodzą z książki Magdaleny Nowickiej "Pyskiem do kamery")


KOMISARZ REX

"Kiedy inspektor Richard Moser i jego partner, owczarek niemiecki Rex, patrolują ulice Wiednia, nawet najbardziej zatwardziali bandyci starają się ukryć za wszelką cenę.foto Czy też odnajdując ofiarę na wysypisku śmieci, śledząc ukrywającego się przestępcę czy też ratując życie swojego partnera, Rex udowadnia, że życie psa może być pełne przygód."

Owczarek Rex, a naprawdę Reginald von Rawenholst, występujący z serialu "Komisarz Rex" ("Kommissar Rex", "Rex, A Cop's Best Friend") jest jednym z najbardziej popularnych bohaterów niemieckiej telewizji i także podbija serca milionów widzów w innych krajach Europy. Pierwszy sezon serialu był oglądany średnio przez 8.9 miliona widzów w samych Niemczech. Grający rolę Rex'a owczarek niemiecki został wyszkolony sprzez specjalistów z Hollywood, takich jak: Teresę Ann Miller ("K-9", "Beethoven") i Gayle'a Phelps ("Tańczący z wilkami").

W każdy czwartek 1.5 miliona Austriaków i blisko 10 milionów Niemców siada przed telewizorami, aby poznać nowe niesamowite przygody swojego ulubieńca.
W maju ubiegłego roku serial ten został nagrodzony Telegatto, najbardziej prestiżową włoską nagrodą dla programów telewizyjnych, w kategorii "Najlepszy zagraniczny serial telewizyjny", wygrywając z amerykańskim serialem "ER" ("Ostry dyżur").

Komentarze