Pierwsze rozmowy z hodowcą

Jeśli zdecydowałeś się na psa rasy Owczarek Niemiecki zakładać można, iż wiesz coś o historii rasy, o temperamencie i potrzebach jej przedstawicieli, o tym z jakimi kłopotami zdrowotnymi możesz się spotkać. To była optymistyczna wersja. W mniej optymistycznej decydujesz się na psa tej rasy ze względu na atrakcyjny wygląd i widziałeś pięknie wyszkolone psy na pokazach lub wystawach. 

Decydując się jednak na przyjaciela, towarzysza życia na najbliższe 10-15 lat należałoby wykazać więcej wnikliwości. Poza wszechobecnym wujkiem googlem, jako potencjalny nabywca masz pełne prawo uzyskać podstawowe informacje u hodowcy miotu, który Cię interesuje. Grzechem byłoby z takiej możliwości nie skorzystać. Hodowca dzięki przedstawieniu nabywcy wszelkich złych wersji odda szczeniaka w Twoje ręce, mając większą pewność iż są godne i będziecie razem na dobre i na złe.

ZDROWIE 

Rasa jak każda inna ma specyficzne problemy zdrowotne. Nie można więc ominąć w pierwszej rozmowie tematu dysplazji, problemów z kręgosłupem, trzustką, sercem, padaczki i alergii. Jako świadomy mogących się pojawić problemów nabywca,  baczniej będziesz obserwował rozwój swego psiaka, stosował profilaktykę, dostosowywał aktywność do wieku psa. Pamiętać należy, że zarówno małe problemy jak i przewlekłe leczenia wymagają środków finansowych, czasu - nierzadko dnia urlopu, wyjazdu na badanie. O emocjonalnym cierpieniu nawet nie wspomnę. 

U hodowcy powinieneś również uzyskać informację jakie szczepienia zostały już wykonane, a także jaki program kolejnych profilaktycznych zabiegów planuje i zaleca. Mimo iż to krępująca kwestia, u samczyka hodowca powinien zademonstrować obydwa jądra w mosznie i poinstruować jak sprawdzać czy stan obecny zmianie nie ulega. Niezależnie od płci szczeniaczka powinno się wiedzieć jak wygląda prawidłowy zgryz u owczarka, a hodowca w Twojej obecności powinien go sprawdzić.

Możemy też zobaczyć wyniki RTG najlepiej bioder i łokci rodziców miotu, ewentualne certyfikaty zdrowia (wzrok, serce) kartę przeglądu miotu. Omawiając ten aspekt nie można nie wspomnieć o tym, iż niektórzy hodowcy proponują stosowne zapisy w umowie (która powinna być zawarta obowiązkowo) , obliguje on często obie strony, nabywcę do wykonania kompletu zdjęć RTG stawów w stosownym wieku psa i poinformowanie hodowcy o ich wynikach, hodowcę znów do ewentualnego zadośćuczynienia (tu spotkane są różne zapisy) w przypadku gdy – tfu, tfu - pojawi się ciężka choroba rozwojowa układu ruchowego nie wynikająca z wpływu czynników zewnętrznych, np. uraz lub wypadek.

W przypadku stwierdzenia pewnych odstępstw: zgryz, ubarwienie, niezstąpione jądro psiak nadal potrzebuje miłości, dobrego domu, wspaniałego życia, może rewelacyjnie realizować się w sportach czy jako cudowny psi towarzysz. Mamy jednak wtedy opcję zawarcia odpowiednich punktów w umowie (zobowiązanie do nie rozmnażania, kastracji itp) a także negocjacji ceny.

SOCJALIZACJA

Dla szczeniaka każdej rasy to bardzo ważny proces w jego życiu. Oczywiste, że kontynuacja odbywa się  już w rękach nabywcy. Jednak jeszcze w hodowli możemy uzyskać informacje z jakimi czynnikami zewnętrznymi psiak jest już zapoznany (różne powierzchnie, hałasy, obcy ludzie, woda, mini tor przeszkód, noszenie różnych przedmiotów, podnoszenie, itd). 

Każdy psiak jest inny. Wnikliwy obserwator-hodowca powinien móc zaprezentować choćby subtelne różnice w zachowaniach szczeniąt z miotu w obliczu nowych sytuacji.  Określenie co stanowiło np lekki problem dla danego psiaka nie będzie mówiło, że ten pies jest zły, ta informacja po prostu powinna być skrupulatnie wykorzystana w dalszym procesie socjalizacji psa. Obserwacja zachowania szczeniaków w grupie i indywidualnie, zachowanie matki miotu da Ci pewien obraz  różnic między psiakami, ułatwi wybór. Ułatwi go Tobie, ale i hodowcy, który znając specyfikę maluszków w miocie, zasugeruje najlepszy wybór dla Twoich oczekiwań, malucha z konkretnymi predyspozycjami. 

CODZIENNA OPIEKA

Hodowca mimo, iż powiesz że to już twój piąty pies powinien omówić z Tobą kilka aspektów: 
  1. oswajanie szczeniaka od początku z czesaniem, oglądaniem uszu, zębów, przycinaniem pazurów, wycieraniem po spacerze (mimo ze maluch suchutki i nie wymaga ani czesania ani przycinania szponów),
  2. karmienie, co psiak jadł do tej pory jak reagował na różne pokarmy, jak zmieniać częstotliwość posiłków z upływem czasu, alternatywy (sucha karma, gotowane, BARF), suplementacja, doświadczenia w tym aspekcie z jego dorosłymi psami,
  3. zabezpieczenia przed pasożytami wewnętrznymi, kleszczami,
  4. akcesoria ( obroża, smycz, zabawki),
  5. miejsce odpoczynku psa ( miejsce w domu, legowisko, lub odpowiedni kojec, budowa budy),
  6. rola spacerów, należytej aktywności w procesie normalnego rozwoju psa,
  7. wybór szkoleniowca (wychowanie, sport, wystawy).
To tylko absolutne minimum. Mały psiak w nowym domu to wyzwanie i dla Ciebie i dla Hodowcy. W zależności od tego jak szczeniak się zasymiluje, zaakceptuje nowe okoliczności, jak gładko lub nie zmieni warunki życiowe  zależy Twój pogląd na słuszny wybór konkretnego szczeniaka bądź hodowli. Świadomy i nadal w pełni  zadowolony już Właściciel to najlepsza reklama dla Hodowcy. To jest ważniejsze dla hodowli niż piękne zdjęcia na stronie internetowej. Mnogość pytań do Hodowcy nie tylko pokaże Ci jaką wiedzą o rasie i doświadczeniem dysponuje, ale też przedstawi Ciebie jako wnikliwego, zaangażowanego potencjalnego oczekiwanego Nabywcę.

Oczekujesz przyjaciela na lata, towarzysza dla swej Rodziny, stabilnego, zdrowego kroczącego obok Ciebie wspaniałego owczarka. Nie bój się pytać, oczekuj odpowiedzi i wnikliwie je analizuj. Zapewnienie od Hodowcy, iż w każdej chwili możesz zwrócić się z wątpliwościami, pytaniami do niego, a także zastrzeżenie sobie przez niego relacji zwłaszcza z pierwszych dni w nowym domu powinno być oczywiste.

Autor: MC/Owczarek.pl

MariuszM2012-05-22 08:15:33

Komentarze