Autor Wątek: Menu owczarka niemieckiego długowłosego. POMOCY.  (Przeczytany 1181 razy)

Offline Pppppp1992

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 16.02.2020
Od jakiegoś czasu jestem właścicielem owczarka niemieckiego długowłosego. Sułtan ma już 4 miesiące i waży 15kg. Wydaje mi się, że jest to zbyt mało. Omawiałem z kilkoma osobami temat zywienia lecz opinie były tak zróżnicowane, że już sam nie wiem. Czy posiada ktoś z was pełną listę zywienia (produkty), godziny podawania posiłku itp.? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: Menu owczarka niemieckiego długowłosego. POMOCY.
« Odpowiedź #1 dnia: 16.02.2020 o 13:36 »
Waży okej (z grubsza - do pewnego wieku - ilość tygodni to ile mniej więcej owczarek powinien ważyć), ale ważniejsza jest ocena "wizualna" i "namacalna" - ma być cienka warstwa tkanki tłuszczowej na żebrach, ale nie ma tyle, by palce się "zapadały".
No a o żywieniu można książki pisać.
Najpierw wybierasz jak chcesz żywić:
- sucha karma - prosto i intuicyjnie, ale karma musi być dobrej jakości, dla psa monotonna
- gotowane jedzenie - konieczna większa ilość wiedzy i czasu by dobrze skomponować plus suplementy
- BARF - konieczna spora wiedza, sprawdzone źródło mięs, suplementy.
I wtedy doczytujesz na temat tego karmienia - no dokładnie, książki.

Maluch powinien jest 3-4 razy dziennie małe porcje.
Półroczny może przejść na 3.
Roczniak na 2 porcje dziennie (i ja bym została przy dwóch, biorąc pod uwagę ryzyko skrętu żołądka w rasie).
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline artw

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 31.03.2005
  • M: Rychwałd
« Odpowiedź #2 dnia: 17.02.2020 o 13:03 »
No jest jeszcze mokra karma. Oczywiście warto zainwestować w dobrą jakość. Suchą szczerze odradzam. Jest sporo opracowań mówiących o tym, że w dłuższej perspektywie czasowej może ona prowadzić do chorób nowotworowych, podrażnia przewód pokarmowy i obciąża żołądek.

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
« Odpowiedź #3 dnia: 17.02.2020 o 13:26 »
No, jak ktoś ma o wiele za dużo kasy, to może i owczarka karmić puszkami... ;)
Na dorosłego owczarka to jakieś 1400g puszki dziennie (wysokiej jakości - ja akurat zerknęłam na GranCarno Animondy), czyli dwie 800g. W pakiecie promocyjnym można dostać by wyszło 12 zł dziennie. Razy 30 dni w miesiacu ;)
Przy małych psach to się jeszcze kalkuluje, ale przy dużym... dlatego nawet nie uwzględniałam.

Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline artw

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 31.03.2005
  • M: Rychwałd
« Odpowiedź #4 dnia: 17.02.2020 o 15:27 »
Pytanie, czy lepiej wydać na puszki, czy na weterynarza? Ale zgadzam się. Nie jest to najtańszy sposób żywienia.
Ja jestem jednak zdania, że na etapie szczeniaka nie warto oszczędzać. To najważniejszy okres życia psa i co wtedy dostanie, warunkuje jego przyszłe zdrowie.

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
« Odpowiedź #5 dnia: 19.02.2020 o 22:11 »
Oczywiście, niby jesteśmy tym co jemy, psy też. Zakładam jednak że jesli nie ma jakichś koszmarnych zaniedbań i śmieci w żywieniu, to na te nowotwory itd wpływa cywilizacja, chemia wszechobecna (równiez w puszkach) i genetyka.  Znałam psa ktory całe zycie karmiony zbilansowanym prawdziwym barfem odszedl na nowotówór tego samego typu co moja suczka karmiona suchą karmą ,  on przeżył 2 lata mniej niż ona. U mnie podstawą jest sucha (purizon, simpsons, wow), ale nie unikamy szyjek i skrzydeł kaczych, marchew, jabłka, banany, szpinak, kefir, ser.
Szczeniak ma być szczupły, zwinny, chętny do jedzenia wiecznie, urosnąć i tak urośnie tyle ile mu pisane. Lepiej wolniej niż szybciej.

Offline ania2020

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 04.01.2021
« Odpowiedź #6 dnia: 05.01.2021 o 19:43 »
Dzień dobry,

mam podobne dylematy, co do karmienia młodego owczarka. (4 miesiące). Mój waży ponad 18 kg, i wg weta sama waga jest ok, tylko jej przyrost za szybki.
Karmiłam go dotąd gotowanym jedzeniem, ale muszę zmienić na karmę suchą za poradą weterynarza, bo ma problemy z miękkim nadgarstkiem.

Ale zastanawiam się, czy naprawdę nie da się skomponować diety dla owczarka na bazie naturalnych produktów, zamiast podawania mu kary?
Przyznam, że dużo na ten temat czytam, i miałam już wcześniej owczarka, którego tak karmiłam, ale cały czas się spotykam z opinią, że to za trudne, że tylko sucha karma jest zbilansowana, że narobię mu niedoborów.
A równocześnie nie mogę trafić na źródło, na którym można by się oprzeć w100 %, i wiedza jest z różnych źródeł więc jakaś taka fragmentaryczna..

Czy możecie polecić jakieś książki nt. żywienia owczarków, które by podawały gotowe diety?
Ja spotkałam się tylko z takimi które wyliczają, jakie są dozwolone produkty, ale nie podają ile ich podawać.

Offline Kamila_

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 16.03.2006
« Odpowiedź #7 dnia: 05.01.2021 o 21:15 »
Jesteś na FB ?
jeśli potrzebujesz porad dot. karmienia tylko i wyłacznie surowym, proszę:

https://www.facebook.com/groups/barfnekorepetycje2

Skarbnica wiedzy  **>

żadnych kasz, żadnego ryżu, makaronów... dziwnych dodatków. Wędzonych ryb  :-\
Barf może być surowy lub gotowany  :)

Źródło wiedzy, możesz pytać o wszystko. Tylko przeczytaj najpierw przypięte posty, informacje bardzo wazne, podstawy ale i zachęcam do korzystania z ''szukajki''  :))

Wydaje mi się że dopóki masz psa w fazie rozwoju, wzrostu i problemów do naprostowania, lepiej jednak stosować się do rad weterynarza. Dopóki nie wyłapiesz jak skomponować naturalną psią diete, daj mu rozwinąc się na dobrych jakościowo zbilansowanych ''chrupkach''. Będzie bezpieczniej , nie am co testować :-[

Na barfie odchowałam 2 psy (5letniego samca, póltoraroczną sukę) i poprzednią suczkę która przez ostatnie 7 lat życia z tego skorzystała i też dożyła leciwego wieku.  :) :)

Do chrupek nie wrócę chyba że z braku możliwości uzyskania fajnego mięsa na urlopie,tymczasowo zaopatrze się w dobre puszki, ewentualnie suszone przeze mnie mięso które dłużej wytrzymuje i nie ma problemu z przechowywaniem go.
« Ostatnia zmiana: 05.01.2021 o 21:20 wysłana przez Kamila_ »

Offline ania2020

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 04.01.2021
« Odpowiedź #8 dnia: 06.01.2021 o 00:48 »
Dziękuję:)
Nie jestem na fb, ale wśród moich domowników chyba się ktoś taki znajdzie:) zajrzę do barfnychkorepetycji

Też tak właśnie myślę że nie będę na nim testować:) dostanie chrupki, chociaż o tyle dobrze, że je uwielbia:)