Autor Wątek: Komenda "daj łapę".  (Przeczytany 1477 razy)

Offline Shelie

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 15.02.2014
  • M: Nysa
Komenda "daj łapę".
« dnia: 15.06.2014 o 21:58 »
Witam. Jak nauczyć 5 miesięcznego owczarka niemieckiego komendy "daj łapę" ? Dodam, że psiak już zna te podstawowe typu "siad", "zostaw" oraz "zostań" ;)

Offline ekula

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 28.07.2013
  • M: Gliwice
Odp: Komenda "daj łapę".
« Odpowiedź #1 dnia: 15.06.2014 o 23:12 »
Ja zawsze uczyłam w ten sposób: najpierw było siad, a potem brałam jej łapkę i klikalam klikerem. Jesli nie masz klikera to wystarczy jedno słowo,  byle zawsze takie samo, czyli dobrze,  tak, yes, ok itp. Oczywiście potem nagroda w postaci smaczka. Następnym krokiem było dodanie komendy łapa i znowu brałam jej łapkę i nagradzalam. Następnie, kiedy widziałam,  że choć w minimalnym stopniu coś kuma zamiast brać łapkę to dotykalam z tyłu łapki jednym palcem, dając jej już możliwość myślenia,  ale dalejpokazywalamm i tym dotknięciem podpowiadalam, że chodzi mi o łapkę.  Potem już było z górki.  Mówiłam łapa i wyciagałam dloń w kierunku jej lapki i ja podnosila na początku.  Nagradzalam i cwiczylam dalej.  Ostatnim etapem było nagradzanie za nie podniesienie łapki,  a za położenie jej na mojej ręce.  Jest bardzo dużo filmików na YouTube.  Mojej zajęło to 20 minut.  Utrwalenie jakieś 2 dwa dni.  Ale nie sugeruj się tym. Każdy psiak pracuje inaczej.  Powodzenia!  :)

Offline xhoganesssx

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 06.01.2015
  • M: Polska
« Odpowiedź #2 dnia: 06.01.2015 o 20:47 »
ja uczyłam dokładnie tak smao jak koleżanka na górze, naprowadź psa o co ci chodzi i bedzie okej:)

Offline 14ruda

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 13.04.2006
  • M: Zielona Góra
    • Szkolimy nie tresujemy
« Odpowiedź #3 dnia: 09.01.2015 o 22:04 »
Tylko nic na siłę.Psie łapy są wrażliwie i mało,który pies czuje się komfortowo kiedy ktoś je dotyka czy podnosi  ;) Ja wykorzystałam przy nauce dawania łapy i przybijanie piątki to,że Amisza za szczeniaka wszystko traktowała z łapy   :D

Offline JolaP

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 24.04.2015
  • M: Kraków
« Odpowiedź #4 dnia: 15.05.2015 o 13:32 »
dzięki za informację ja również jestem na nauce psa komendy łapa, robiłam podobnie ale nie tak samo jak koleżanka pisze wyżej, bardzo pomocny post:)
pozdrawiam.

Offline sasza96

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 02.01.2011
« Odpowiedź #5 dnia: 15.05.2015 o 13:52 »
Można poczekać, aż pies sam poda nam łapę w czasie, gdy będziemy jeść coś smakowitego - to dla psów naturalne zachowanie.
Można też jak napisały wyżej koleżanki wziąć delikatnie - ale nie nachalnie łapę psa, a najlepiej wcześniej nagradzać za pozwolenie na dotkniecie łap (psy bardzo nie lubią dotyku swoich łap - uszkodzona łapa = niemożliwość polowania). Kiedy pies komfortowo poczuje się z dotykaniem jego łap, można mu ją delikatnie podnieść i nagrodzić. Po paru razach powinien zauważyć, że łapa na Twojej ręce to opłacalna sprawa i sam powinien oferować takie zachowanie.

Offline iskon

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 04.03.2016
« Odpowiedź #6 dnia: 04.03.2016 o 14:44 »
Od ilu miesięcy można zacząć uczyć?

Offline Paulina K.

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 21.03.2015
  • M: Szczecin
« Odpowiedź #7 dnia: 04.03.2016 o 16:26 »
ja tam swoje zaczęłam uczyć komend od małego, jak się sunia czy pies oswoiła z nami i z nowym miejscem to uczyłam podstawowych komend a na szkolenie zaczęliśmy chodzić od 4 miesiąca życia.

Offline Karinek

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 16.10.2013
  • M: Warszawa
« Odpowiedź #8 dnia: 07.03.2016 o 20:47 »
Ja uczyłam jak tylko przywiozłam psa do domu a na szkolenie poszliśmy w wieku 3 miesięcy jak tylko miał wszystkie szczepienia  :) in wcześniej tym lepiej  :)

Offline bart

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 05.03.2014
  • M: WZ
« Odpowiedź #9 dnia: 08.03.2016 o 09:22 »
Od ilu miesięcy można zacząć uczyć?

Jak najszybciej. Im wcześniej, tym lepsze rezultaty - przy czym nie chodzi tylko o szkolenia jako naukę komend, ale całokształt zachowania - to też zależy, czego chcesz od psa potem wymagać i jakie masz oczekiwania. Same "szkolenia" formalne są w tym samym stopniu dla przewodnika.