Autor Wątek: Komenda "równaj" - praktyczność  (Przeczytany 1276 razy)

Offline nathasza

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 11.04.2015
  • M: Ostrów Wlkp.
Komenda "równaj" - praktyczność
« dnia: 20.04.2015 o 20:18 »
Witam wszystkich,

jestem właśnie na etapie wprowadzania komendy "równaj" z moim 7 miesięcznym On-kiem.
Powolutku robimy postępy. Jednak zastanawia mnie kwestia kontaktu wzrokowego podczas wykonywania tej komendy.
Mianowicie chodzi mi o praktyczność tego w życiu codziennym. Nie interesują mnie żadne zawody, zależy mi, aby mieć ułożonego, posłusznego psa, czy kontakt wzrokowy ma jakieś znaczenie praktyczne, czy nie lepiej, aby pies szedł ładnie przy nodze, ale z głową skierowaną do przodu, aby choćby nie potknął się na jakiejś dziurze?
Rozumiem, że chodzi tu o koncentrację, jednak idąc z psem zatłoczonym chodnikiem, czy to wpatrywanie się w oczy będzie dla niego komfortowe?

Jeśli faktycznie ma to jakieś znaczenie, czy dobrze zrobię jeśli nauczę psa najpierw równać, a dopiero później dołożę do tego komendę patrz?

Pozdrawiam  :)

Offline Paulina K.

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 21.03.2015
  • M: Szczecin
Odp: Komenda "równaj" - praktyczność
« Odpowiedź #1 dnia: 20.04.2015 o 20:21 »
ja jak idę ze swoim na komendzie równaj to idzie przy nodze ale patrzy się prosto,nigdy mój szkoleniowiec mi nie powiedział że przy komendzie równaj pies ma mi się patrzyć prosto w moje oczy,owszem patrzy się jak mu wydam komendę patrz ale nie robię tego przy komendzie równaj :)

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
« Odpowiedź #2 dnia: 20.04.2015 o 20:46 »
Równanie z patrzeniem na przewodnika jest przydatne i wymagane właściwie tylko na zawodach.
Równanie podczas codziennych spacerów robi się na zupełnie inna komende, pies ma być po prostu blisko.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline bart

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 05.03.2014
  • M: WZ
« Odpowiedź #3 dnia: 21.04.2015 o 15:37 »
Ja mam w zasadzie dwie komendy:
- chodź - pies "nadąża" blisko lewej nogi - przy czym daję mu sporą swobodę (z 50-70 cm wolnej smyczy), może sobie węszyć jeśli chce;
- równaj - pies idzie przyklejony przy lewej nodze, ma iść równo i bez węszenia - tego trzeba niestety ciągle pilnować.
Jest jeszcze "fus", który pojawił się, bo się pani egzaminator czepiała, że brak kontaktu  :D ale nie przykładam dużej wagi do codziennych ćwiczeń  :(
Gdybym miał jeszcze raz wybierać, to "chodź" zamieniłbym na coś innego, ale to już przy innym psie  ;)

Offline BasiaS.

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 04.09.2014
  • M: pomorskie
  • Per aspera ad astra
« Odpowiedź #4 dnia: 22.04.2015 o 15:23 »
Witaj,
u mnie również 'równaj' znaczy tyle co rex idź równo ze mną przy mojej nodze (bez wąchania, znakowania czy innych ważnych psich rzeczy!). W oczy patrzy mi tylko w momencie wydania jakiejkolwiek komendy i szczerze mówiąc nie widzę potrzeby by mój Rex gapił się na mnie bez przerwy ;)

Offline nathasza

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 11.04.2015
  • M: Ostrów Wlkp.
« Odpowiedź #5 dnia: 23.04.2015 o 16:00 »
No to wszystko dla mnie jasne  :)
Będe go uczyć "równaj" bez kontaktu wzrokowego, no chyba że będzie chciał się we mnie wpatrywać :D
Natomiast "równaj, patrz" będzie już na kontakcie.

Dzięki za odpowiedź!

Offline 14ruda

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 13.04.2006
  • M: Zielona Góra
    • Szkolimy nie tresujemy
« Odpowiedź #6 dnia: 23.04.2015 o 23:01 »
Proponuję na chodzenie na kontakcie inną komendę,aby psu łatwiej było odróżnić ;),np. fuss(niemiecka) czy heel (angielska).
Oczywiście pies jest w stanie "działać" na dwie podobne komendy,ale może to zająć więcej czasu i przysporzyć niepotrzebnej frustracji psu zanim zrozumie,że nie robi źle ,że równa,ale robi źle,że nie patrzy ;)

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
« Odpowiedź #7 dnia: 24.04.2015 o 17:29 »
Zdecydowanie komenda "równaj, patrz" jest za długa i taka sama jak poprzednia i będzie robić psu wodę z mózgu. Jeśli już, to samo "patrz" wystarczy albo dowolna inna krótka komenda.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline mynameisdjango

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 26.08.2016
  • M: Śląskie
« Odpowiedź #8 dnia: 29.08.2016 o 21:40 »
Cześć, mam zamiar wprowadzić u siebie komende "równaj".. tyle że u mnie bedzie się zwała "noga".. macie jakieś cenne wskazówki od czego zacząć żeby na komende piesek nie tylko podchodził do nogi ale ładnie szedł równo przy nodze? :)