Autor Wątek: Waruj! Krzywe warowanie- jak poprawić ?  (Przeczytany 1228 razy)

Offline nathasza

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 11.04.2015
  • M: Ostrów Wlkp.
Waruj! Krzywe warowanie- jak poprawić ?
« dnia: 28.04.2015 o 10:12 »
Witam,

powoli opadają mi ręce. Tym bardziej, że jestem wściekła na siebie, że kilka razy straciłam cierpliwość i sfrustrowana próbowałam nauczyć  mojego On-ka komendy, a on zwyczajnie się zniechęcił. Wcale mu się nie dziwie.. piesio chętnie się uczy, ale jak szybko coś łapie, a w tym przypadku jest tragedia.

Problem w tym, że piesio przy komendzie "waruj" się kładzie ZAWSZE na któryś z boków. Nie robi tego tak jak w OBI, czyli  łapki przednie równo przed sobą, a tylne centralnie pod brzuchem.
Próbowałam z siadu i smakołykiem w dół i nic, czasem przez sekundkę niby jest w dobrej pozycji, niby.. ale za momencik przechyla się od razu na boczek.
Próbowaliśmy nawet we dwoje, ktoś przytrzymywał tyłek z tyłu, a ja manewrowałam przednimi łapkami i też to nic nie dało, a nawet było gorzej.

Serio, nie mam pomysłu. Piesio jest trochę leniwy w wykonywaniu komend, wykonuje je, ale dość wolno, więc przy komendzie waruj mam wrażenie, że chce się uwalić jak mu wygodnie.

Jakby co komendę "leżeć" potrafi, jest to właśnie położenie się jak mu pasuje na któryś z boków.

Może macie jakiś pomysł? Bo ja już naprawdę nie wiem..  :(

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 04.05.2015 o 09:47 wysłana przez monikach »

Offline Fahra

• Ekspert
  • Data rej.: 26.01.2012
  • M: za gorka...
  • Teamwork
Odp: Waruj! A on leży.. Nie potrafię nauczyć komendy :/ Pomocy!
« Odpowiedź #1 dnia: 28.04.2015 o 11:49 »
Cwicz ze smakolem ,pochwala i zacheta ale...na  laweczce,stabilnej desce ,murku itp.ktore sa na tyle waskie,zeby pies nie mial innej mozliwosci jak sie w pozycji "waruj" polozyc. Dopiero po opanowaniu cwiczenia z ta pomoca przenies sie na ziemie.Powodzenia!
« Ostatnia zmiana: 28.04.2015 o 11:51 wysłana przez Fahra »

Offline Kazaron

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 09.12.2011
  • M: Łódź
« Odpowiedź #2 dnia: 28.04.2015 o 12:00 »
Chyba w takiej sytuacji najprościej jest wprowadzić nową komendę zamiast korygować nauczone "waruj". Pies jest troszkę nakręcony na zabawki? Jeśli tak to trzymasz wysoko zabawkę dwoma rękoma (najlepiej szarpak, albo piłke na sznurku) tak żeby pies siedząc przed Tobą centralnie patrzył się na nią. Raptownie obniżasz ręce z zabawką i wtedy pies powinien przyjąć pozycję waruj w prostej postawie, chwalisz hasłem które kojarzy, że jesteś zadowolona (super!!, pięknie!!dobrze!!...czy jakie tam macie) i znów ręce w górę i komenda siad....chwalisz....potem ręce w dół z zabawką i komenda.... np. "gleba" ;)...jak przyjmie pozycję to znów chwalisz. Jak się położy na boczek to nie chwalisz (ale też się nie irytujesz) tylko znów siad, ręce z zabawką do góry....chwalisz...i ręce w dół i przykładowa "gleba"....jak leży tak jak chcesz....chwalisz. I najlepiej krótkie sesje zakończone powodzeniem, a częste. No i na koniec ćwiczenia zabawa w przeciąganie...to sprawi, ze pies zacznie uwielbiać wykonywanie komend ;)
Nie wiem czy jasno napisałam, ale próbowałam :-[

Offline nathasza

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 28.04.2015 o 12:04 »
Świetny pomysł!  [tak]
Koniecznie muszę dziś spróbować, dam znać jak nam poszło. ;)

Offline Fahra

• Ekspert
  • Data rej.: 26.01.2012
  • M: za gorka...
  • Teamwork
« Odpowiedź #4 dnia: 28.04.2015 o 16:44 »
Kazaronkowa ma racje -kiedy komenda "waruj" jest naprawde "spalona" warto ja zastapic inna i zaczac od poczatku zeby zneutralizowac nieprzyjemne skojarzenia...Zabawa po kazdej jednostce treningowej to MUS,szczegolnie na poczatku . No i trzymac nerwy na wodzy...Pies nie robi Ci niczego na zlosc, on po prostu nie skapowal,czego od niego chcesz...Kiedy czujesz, ze "wybuchniesz" -lepiej przerwac cwiczenie, zrobic cos innego,uspokoic sie ,przemyslec,dlaczego sie nie udalo i sprobowac jeszcze raz. Powodzenia !

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
« Odpowiedź #5 dnia: 28.04.2015 o 18:19 »
Ja bym też się upewniła, czy pies nie ma problemów z aparatem ruchu - np. dysplazji. Bo takie niechlujstwo psie może wynikać z lenistwa i niechlujstwa, ale może też być po prostu odciążaniem bolącego stawu.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline beta46

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 06.01.2012
  • M: Świętokrzyskie
  • Mój najlepszy przyjaciel!
« Odpowiedź #6 dnia: 28.04.2015 o 19:47 »
Ja bym też się upewniła, czy pies nie ma problemów z aparatem ruchu - np. dysplazji. Bo takie niechlujstwo psie może wynikać z lenistwa i niechlujstwa, ale może też być po prostu odciążaniem bolącego stawu.

Dokładnie o tym samym,co Nanami pomyślałam.Zwłaszcza,ze moja koleżanka miała podobne problemy z tą komendą u swego psa i po badaniach wyszła im dysplazja stawu biodrowego. :-\

Offline nathasza

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 28.04.2015 o 21:17 »
Dziękuje za rady  :)
Wypróbowałam oba sposoby, ale pomysł z ławeczką okazał się genialny!
Myślę, że tym sposobem za kilka tygodni piesek będzie miał opanowaną komendę perfect.

Co do stawów to trochę się zmartwiłam, faktycznie nawet na ławeczce kilka razy tyłeczek uciekł mu na bok tak jakby ta pozycja była dość niewygodna dla niego. Ogólnie też czasem jest ciapowaty,to gdzieś się przewróci, to potknie, ale tłumaczyłam sobie to tym, że jest młodziutki.
Koniecznie jak najszybciej prześwietlenie w kierunku dysplazji - piesio ma 8 miesięcy, chyba nie ma żadnych przeciwwskazań?

A moja cierpliwość.. staram się jak umiem, wyjątkowo przy tej komendzie ją straciłam :) Sama na siebie byłam potem zła.

Pozdrawiam

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #8 dnia: 28.04.2015 o 22:04 »
A, to ma 8 miesięcy, to jeszcze szczeniaczek... ;) Owczarki w zasadzie często są "niechlujami" w tym wieku, zwłaszcza że dopiero co koniec wzrostu jako-takiego, a teraz nabieranie masy i rozrastanie się koścca. Ale jeśli zdarzało mu się odczuwać ból w stawach albo rano czy pod wieczór musieć najpierw "rozprostować kości", utykać czy coś, to to jest wskazanie do zdjęcia RTG.
Do każdego RTG powinno się dać psu głupiego jasia, więc aż tak to obojętne nie jest, ale zdrowy młody organizm szybko wypłukuje narkozę. Tylko że w tym wieku maja prawa być jeszcze nieznaczne luzy w stawach - aczkolwiek jeśli coś bardziej się dzieje, to będzie to widać.

Offline nathasza

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 28.04.2015 o 22:23 »
Hmm.. co do "rozprostowywania kości" to w zasadzie robi to za każdym razem po dłuższym spanku :/
W ciągu dnia kilka razy to obserwuję. Muszę koniecznie zrobić to prześwietlenie.
A poza tym to zachowuje się normalnie, jest żywy, nawet po długim spacerku nie wygląda, aby go cokolwiek bolało.
Mam nadzieję, że będzie wszystko ok, a z tej niezdarności wyrośnie   :)

Offline Kazaron

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 28.04.2015 o 22:55 »
Fahra ma zawsze genialne pomysły [V] i to często takie, że w życiu bym się nie spodziewała, że coś właśnie w taki sposób zadziała [tak]

Ale dałaś mi zagwostkę Nanami z tym rozprostowywaniem kości. Mój całe życie stretching uprawia, ale chyba daruję sobie prześwietlenia bo na nic się nie "skarży". Miał co prawda w zeszłym roku incydent kulenia, ale raczej stawiała bym na to, że wpadła mu w czasie biegania łapa w dziurę po kretowisku i to wiem na 90 % kiedy i gdzie. Na szczęście jakiś czas oszczędnych spacerów i suplementy na stawy i przeszło (i nie wróciło). A poprzednie moje psy jak już były w wieku obecnego to bardzo rzadko się przeciągały, a jak się kładły to jakby stękały. Tak samo przy wstawaniu po długim leżeniu, a ten nie ??:) No i jeden miał zdiagnozowane problemy z kręgosłupem, a drugi...wtedy chyba nie wiedziano, że coś takiego jak dysplazja u psów istnieje ;)

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #11 dnia: 28.04.2015 o 23:04 »
Ależ nie chodzi o przeciąganie się  :DD  Tylko o charakterystyczne, ciężkie podnoszenie doopki z pozycji leżącej, dłuższe zbieranie się do wstania.

Offline Kazaron

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: 28.04.2015 o 23:22 »
AAAAA :)).....UFFFFF :D