Autor Wątek: DO MNIE  (Przeczytany 1684 razy)

Offline smashedka

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 06.08.2016
DO MNIE
« dnia: 21.11.2016 o 17:54 »
Nie znalazłam aktualnego wątku dotyczącego komendy DO MNIE.

Wolę się zapytać niż namieszać z komendą zwalniającą.
Jeżeli posadzę Lunę, odejdę kilka kroków i zawołam DO MNIE (wie na czym polega ale jeszcze ją szlifujemy) to będzie wszystko ok?
Czy powinnam powiedzieć SIAD, odejść, zwolnić(tak jak w przypadku zwykłego siad) i dopiero DO MNIE? :)

Offline Paulina K.

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 21.03.2015
  • M: Szczecin
Odp: DO MNIE
« Odpowiedź #1 dnia: 21.11.2016 o 18:05 »
my robimy siad zostań odchodzę na kilka metrów potem mówię do mnie i przybiega i siada przede mną...

Offline smashedka

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 21.11.2016 o 18:09 »
Czyli nic się nie dzieje? Gdy powiesz siad ona czeka aż powiesz zwalniającą lub do mnie? :)

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
« Odpowiedź #3 dnia: 21.11.2016 o 18:16 »
W sporcie, gdzie precyzja jest bardzo ważna, stosuje się dwie komendy:
1) Zostań - ale uważaj, bo zaraz będę cię wołać do mnie!
2) Zostań - i wytrwaj dopóki nie wrócę.
Są to oczywiście dwa różne słowa.
Natomiast w cywilnym posłuszeństwie nie zwalnia się z siadu - bo przecież nowa komenda niejako jest zwolnieniem z pierwszej - jeśli pies ma waruj, nie zwalniamy go z waruj, by mu dać siad.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline Paulina K.

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 21.11.2016 o 18:19 »
Czyli nic się nie dzieje? Gdy powiesz siad ona czeka aż powiesz zwalniającą lub do mnie? :)

no jak powiem samo siad to odejdę i przyjdzie dlatego mówimy siad zostań i ja potrafię na 50 kroków odejść i siedzą i albo mówię do mnie, noga albo przerwa <3

Offline smashedka

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 21.11.2016 o 18:21 »
W sporcie, gdzie precyzja jest bardzo ważna, stosuje się dwie komendy:
1) Zostań - ale uważaj, bo zaraz będę cię wołać do mnie!
2) Zostań - i wytrwaj dopóki nie wrócę.
Są to oczywiście dwa różne słowa.
Natomiast w cywilnym posłuszeństwie nie zwalnia się z siadu - bo przecież nowa komenda niejako jest zwolnieniem z pierwszej - jeśli pies ma waruj, nie zwalniamy go z waruj, by mu dać siad.

Bardzo mądrze :)
Chcę jedynie pomóc sobie w komendzie DO MNIE z siadu, bo jak wiadomo wtedy pies bardziej skupiony i jest to efektywne.
Dziękuję.

dlatego mówimy siad zostań i ja potrafię na 50 kroków odejść i siedzą i albo mówię do mnie, noga albo przerwa <3
Dlatego wprowadziłam zamiast ZOSTAŃ komendę zwalniajaca -OK (czyli możesz biegać, rób co chcesz).
Bez tej komendy wie, że nie może sobie pójść :)

Offline Paulina K.

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 21.11.2016 o 18:28 »
 **> **> **>

Offline Marita

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 22.10.2014
  • M: Kiełczów
« Odpowiedź #7 dnia: 22.11.2016 o 11:10 »
Warto też pamiętać o tym, żeby nagradzać psa za to siedzi i czeka, czyli nie robimy schematu typu: siad - zostań - przywołanie, tylko co jakiś czas robimy samo: siad - zostań i zamiast zawołać psa wracamy do niego i nagradzamy za to, że grzecznie czeka :)

Offline xbeatrx

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 17.09.2011
  • M: MMz
« Odpowiedź #8 dnia: 22.11.2016 o 14:10 »
a jak z siadu prosisz ją o zawarowanie to wcześniej ją z siedzenia zwalniasz? ;)

u mnie "siad" oznacza siedź piesku póki nie powiem, że możesz robić cokolwiek innego (czyli np. przyjść do mnie, zawarować, stanąć czy po prostu go zwalniam z siadu). nie ma pomiędzy poszczególnymi elementami oddzielnego zwolnienia z poprzedniej komendy, po prostu jest inna prośba (jakby się w to głębiej zagłębić filozoficznie to jest to właśnie zwolnienie z wcześniejszej komendy;))

Offline smashedka

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 22.11.2016 o 14:20 »
Marita - nagradzanie u mnie jest na porządku dziennym. Nawet czuję się wytresowana sama przez psinkę  :D na hasło 'dobry piesiek' Luna od razu idzie do mnie po nagrodę, a jak nie ma to patrzy zdziwiona :D

xbeatrx - naprawdę nie wpadłam na to, faktycznie :)

Offline piusxxl

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 11.05.2016
  • M: Mońki
  • Unaks
« Odpowiedź #10 dnia: 25.11.2016 o 23:14 »
a jak z siadu prosisz ją o zawarowanie to wcześniej ją z siedzenia zwalniasz? ;)

u mnie "siad" oznacza siedź piesku póki nie powiem, że możesz robić cokolwiek innego (czyli np. przyjść do mnie, zawarować, stanąć czy po prostu go zwalniam z siadu). nie ma pomiędzy poszczególnymi elementami oddzielnego zwolnienia z poprzedniej komendy, po prostu jest inna prośba (jakby się w to głębiej zagłębić filozoficznie to jest to właśnie zwolnienie z wcześniejszej komendy;))
Ot i zgłębione całe czeluście szkolenia. Brawo ty!
xbeatrx wyłuskał sedno sprawy bo co masz powiedzieć pomiędzy siad a do mnie lub waruj? Nie siedź?
Komenda siad jest najlepsza by skupić psa uwagę, po niej możesz wszystko. U mnie wygląda to tak że siad jest wyjściem do "trudniejszych" komend, zachowań ale też do zabawy.
Przykład spaceru. Ubieramy się rano - ja zaspany jak kot  :D biorę obrożę do Unkasa siad - zapinam obroże, smycz i w drogę bez żadnej komendy. W parku siad - odpinam psa ze smyczy nie ruszy się dopóki powiem wolny, pobiega zrobi siku i biegnie do mnie po piłkę. Siad - rzucam piłkę pies biega (nie aportuje - nie chce - ja nie uczę na siłę). Wracamy do domu do mnie - siad przypięcie smyczy. Zachodzimy do sklepu siad - waruje. W domu micha  - siad - proszę - możesz jeść. I tak w kółko bez zbędnych "zwalniaczy", pies niejako rozumie i wie czego ma się spodziewać.   

Offline Marita

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 22.10.2014
  • M: Kiełczów
« Odpowiedź #11 dnia: 26.11.2016 o 12:11 »
Co to znaczy, że pies nie aportuje? w ogóle nie biegnie po piłkę, czy nie chce do Ciebie wrócić? ;)