Autor Wątek: Ślad sportowy - jak zacząć?  (Przeczytany 1963 razy)

Offline Kynosport

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 29.07.2011
  • M: Mazowsze
Ślad sportowy - jak zacząć?
« Odpowiedź #15 dnia: 12.08.2011 o 17:48 »
A my właśnie zaczęliśmy naukę :)

Offline kaisa

• Ekspert
  • Data rej.: 05.04.2003
  • M: Canada/ NZ
« Odpowiedź #16 dnia: 13.08.2011 o 11:22 »

Cytat: AM-ON
Cytat: kaisa
Bardzo ladnie Hot to koleczko wypracowal. 
Bodajze jakies poltora roku temu para z naszego klubu eksperymentalnie probowala podobnej metody ze swoimi 2 szczeniakami (wzorowali sie na Ivan Balabanov) ale mieli bardzo mizerne rezultaty - psy poddawaly sie w srodku sladu, odbiegaly, robily sobie przerwe na siusiu itd. Za pewne ich przewodnicy popelnili nieswiadomie jakies bledy a ze my nie mielismy nikogo doswiadczonego w tropieniu ta metoda, nie moglismy im pomoc. Ciagnelo sie to kilka miesiecy bez praktycznie zadnych postepow. Zastanawiam sie co ty Aneta robilas inaczej od nich. A moze po prostu masz lepszego psa :) 

Ja najpierw robiłam koła (porządnie wydeptane w środku) pokazałam psu, że tam gdzie jest wydeptane to się "coś dzieje" a tam gdzie nie jest wydeptane "nic się nie dzieje" czyli wydeptane = jedzenie, niewydeptane = pusto.

Potem dopiero weszłam na okręgi. Na okręgach pies pracuje sam, sam się uczy i ma prawo robić błędy - przewodnik w to nie ingeruje, pies sam ma dojść do wniosku, że węszenie po wydeptanym śladzie się opłaca. Nam tez się zdarzało, że Hot schodził z okręgu, węszył w przeciwnym kierunku, szedł zbyt szybko ale sam, w miarę nabierania doświadczenia (uczeniu się na swoich błędach) robił coraz mniej tych błędów i coraz bardziej wciągało go węszenie, coraz bardziej się koncentrował.
Ważne, przy robieniu okręgów jest to, aby pies wcześniej przeszedł się po okolicy, poznał ją aby potem mógł się skoncentrować tylko na śladzie a nie na wszystkim dookoła.

Dzieki Aneta za wyjasnienie. Nasi niby praktykowali podobnie ale bez wiekszych sukcesow w tamtym roku. Nigdy nie doczekalimy sie zeby zobaczyc koncentracje i ladnie wypracowany okrag. W kazdym razie nic takiego, jak twoj Hot tutaj prezentuje.
Kasia, Choco (dobe), Anka (gsd) & Ari (mali)

Offline dorte

• hodowca ON
  • Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 26.10.2006
  • M: Lódź
« Odpowiedź #17 dnia: 19.08.2011 o 16:40 »
SAURON 5,5 miesiaca dalsza nauka  wyracowania sciezki + nauka zaznaczania