Autor Wątek: Slad IPO-wski- poczatki  (Przeczytany 814 razy)

Offline kamilion

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 02.08.2012
  • M: UK
Slad IPO-wski- poczatki
« dnia: 07.01.2013 o 11:25 »
Witam
Chcialabym sprobowac z moim 9-cio miesiecznym maluchem pocwiczyc slad IPO-wski. Troche poczytalam, poszperalam w internecie ale wciaz nie mam pewnosci.Popawcie mnie prosze jesli sie myle.
Zaczynamy od kwadratu metr na metr-najpierw deptam, rozrzucam duzo smakoli-szczegolnie na podstawie- i przyprowadzam psa. Jak juz zaczyna niuchac mowie szukaj, jak chodzi z nosem przy ziemi to chwale. Czytalam tez nie powinno sie pozwalac psu zjesc wszystkich smakoli tylko odciagnac jak kilka zostanie.Inni natomiast pisza ze pies powinien wszystkie smakole zjesc.
Kolejna informacja dot. dlugiego kija- jedni twierdza ze od poczatku powinno sie go wbijac w srodek kwadratu bo potem na prostym sladzie przewodnik drepta za psem z tym kijem i pies kojarzy kija z praca wechowa.Inni twierdza ze kija w kwadrat sie nie wbija.
Czy jak pies szuka w kwadracie to ja mam stac obok czy w srodku kwadratu?Logicznym dla mnie jest ze obok kwadratu ale pewnosci nie mam wiec pytam.
Czy moge sobie udeptac 2 kwadraty oddalone od siebie powiedzmy o 100 metrow i jak pies konczy jeden kwadrat od razu przejsc do drugiego?
Jak dlugo robic te kwadraty zanim zaczne prosty slad?

Wiem ze pytam o podstawowe rzeczy ale jestem kompletnie zielona jesli chodzi o tropienie a informacje ktore znalazlam czesto sa sprzeczne.
Zalezy mi na sladzie IPO-wskim.
Wczoraj wydeptalam taki kwadrat, mokro bylo okrutnie bo u nas od 2 tyg pada. Deptanko zrobilam na trawniku kolo domu takze po udeptaniu i rozrzuceniu smakoli wrocilam sie po psa. Jako ze moj pies jest wiecznie glody niuchal jak opetany i wyjadal, ale nie zbieral smakoli jakos po kolei krecil sie w kolko sporo omijal.
I jeszcze jedno pytanie czy jak wyjdzie z kwadratu pozwalac mu na to i poczekac czy sam wroci czy przyciagnac go smycza spowrotem do kwadratu i ponowic komende szukaj?
Z gory dzieki na wszelkie rady

Offline Fahra

• Ekspert
  • Data rej.: 26.01.2012
  • M: za gorka...
  • Teamwork
Slad IPO-wski- poczatki
« Odpowiedź #1 dnia: 07.01.2013 o 11:36 »
Kamilion ,metod nauki jest wiele i wiele drog prowadzi do Rzymu...Czasami trzeba dobrac metode do psa...My na przyklad nigdy nie pracowalismy "metoda kwadratow"...a jednak moje psy jakos potrafia dotrzec do konca sladu po drodze zaznaczajac przedmioty,a poza tym,co dla mnie jest szczegolnie wazne,wykonuja to zadanie z ochota i radoscia...Szeroki uśmiech
Pozdrawiam i zycze sukcesow !Tak

Offline kamilion

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 02.08.2012
  • M: UK
Slad IPO-wski- poczatki
« Odpowiedź #2 dnia: 07.01.2013 o 11:50 »
Czyli spokojnie moge sprobowac ukladac slad na lini prostej? Myslalam ze najpierw trzeba zaczac od kwadratow..
Jak dlugi powinien byc taki slad na poczatek? Udeptac 3 razy? Co krok smakol? Nagroda na koncu w postaci pilki i przeciagania?
Jak bedzie schodzil z prostej to czekac az sam wroci czy przywolywac go i zachecac do kontynuowania prostej?
Czy musi zjadac wszystkie smaczki po kolei czy pozwalac mu omijac jesli bedzie to robil?

Offline Kazaron

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 09.12.2011
  • M: Łódź
Slad IPO-wski- poczatki
« Odpowiedź #3 dnia: 07.01.2013 o 12:32 »
Nikt lepiej niż Fahra Ci tego nie wytłumaczy. Nawet jak mnie wytłumaczyła to załapałam co zrobić żeby mój pies załapał o co w tej zabawie chodzi.O osiągnięciach jej psów nie wspomnęSzeroki uśmiech Czytałam rózne ksiażki i Pana Górnego i p.Brzezichy i artykuły J.Scucki i na onecie...ale tak obrazowo, przystępnie i praktycznie to właśnie Fahra mi wytłumaczyła Tulimy....i najważniejsze,że Ona pisze, ja tak robię i to "działa"Jupi. Oczywiście już najbardziej super to robić to "na żywo" pod okiem fachowca w tej dziedzinie, ale jeśli nie masz takiej możliwości to Fahrę polecam!!!Szeroki uśmiech