Autor Wątek: Jurny i napalony owczarek  (Przeczytany 829 razy)

Offline Fruzanna

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 05.11.2018
  • M: Szkocja
Jurny i napalony owczarek
« dnia: 01.04.2022 o 22:29 »
Witam. Jestem właścicielką 4,5 letniego owczarka. Max został wykastrowany 3 lata temu z powodu jego temperamentu. Max byl napalony na wszystko nie ważne czy pies czy suka, mały czy duży, przeleciał by również owce, kurczaka i kota by też nie odpuścił. Minęły 3 lata po kastracji a ten dalej lata i naskakuje na psy. Jest to irytujące na spacerach bo widzę, że go ten nos wodzi i do tego się slini. Ostatnio spotkaliśmy suczke z cieczką to lizał trawę tam gdzie się zesikala. Mieszkam w uk i pewien dog walker mi powiedział, ze Max jest źle wykastrowany tylko Ja się pytam jak? Bo jajec to on ni ma, nie wiem na czym polega kastracja bo może nie do końca mu tam wszystko wycieli, a może taki temperament po prostu? Widziałam jak się zachowywały inne psy przy tej suni z cieczką i po prostu nie zwracały uwagi, a ten Moj to oszołom jeden zaczął się ślinić i jęczeć . Dodam jeszcze, ze Max jest fajnym psiakiem jest dobrze ułożony i jest przyjazny do innych psów tylko jak poczuje to coś to zabawa się zmienia  w naskakiwanie na psa. Max ma zapewnione codzienne długie spacery i odpowiednią dietę. Ogólnie Max bardzo lubi tropić nie interesuje go piłka na spacerach tylko wszystko niucha na około. Piszę dlatego, że widzę, ze biedak się męczy. Może jakieś porady?
« Ostatnia zmiana: 01.04.2022 o 22:38 wysłana przez Fruzanna »

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: Jurny i napalony owczarek
« Odpowiedź #1 dnia: 02.04.2022 o 00:13 »
USG może być pomocne, bo być może był np. wnętrem i jedno jądro z moszny zostało usunięte, a drugie nie (choć zwykle wet nie przegapi tego, ale może nie wspomniał z jakichś powodów). Do tego badanie krwi pod kątem stężenia testosteronu (i innych hormonów sprzężonych). To podpowie, czy jego zachowanie może mieć podłoże hormonalne. No i testosteron w zwykle niewielkich ilościach jest produkowany też przez korę nadnerczy, więc czasem i po pełnej kastracji pies, zwłaszcza wykastrowany po osiągnięciu dojrzałości, może mieć samcze zachowania. Przy czym naskakiwanie to czasami kwestia dominacji, zwłaszcza jak dotyczy wszystkiego i wszystkich, a nie tylko suk.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline Fruzanna

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 05.11.2018
  • M: Szkocja
Odp: Jurny i napalony owczarek
« Odpowiedź #2 dnia: 02.04.2022 o 11:31 »
Dzięki za super odpowiedź 👌Może tak być, że On chce dominować. Nie ma problemu ze starszymi psami bo trzyma się na dystans, ale jak jest jakiś papik to widzę, że robi się wtedy dominujący i nawet zdarza mu się capnąć młodego.