Autor Wątek: Kolczatka - kiedy, jak i po co ?  (Przeczytany 9381 razy)

beessi

• Gość
Kolczatka - kiedy, jak i po co ?
« dnia: 13.11.2008 o 11:16 »
Witam mój Baruś ma prawie sokończone 5 miesięcy no i wydaje mi się że jeszcze za wcześnie na kolczatkę ale on niesamowicie ciągnie a więc moje pytnanie od kiedy kolczatka
« Ostatnia zmiana: 04.05.2015 o 09:31 wysłana przez monikach »

Zorlis

• Gość
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #1 dnia: 13.11.2008 o 11:17 »
Czemu zaraz kolczatka...? Nie lepiej po prostu oduczyć go ciągnięcia na normalnej obroży?

beessi

• Gość
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #2 dnia: 13.11.2008 o 11:26 »
"ZORLIS" to proszę powiedz mi jak bo w nim jest tyle energii że dla mnie wydale się to nie wykonalne bez kolczatki już w trakcie spaceru dawałam mu smakołyki które nosze zawsze w kieszeni i wygląda to tak że jak go wołam to przyjdzie ciacho zje i dalej swoje robi

Offline dianadi

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 27.01.2008
  • M: zabrze/uk
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #3 dnia: 13.11.2008 o 11:37 »
A próbowałaś metody 'starej jak świat', a wg mnie baaardzo skutecznej (?) - psiak ciągnie - Ty się natychmiast zatrzymujesz i nie drgniesz, póki smycz nie będzie luźna.
Trzeba w to włożyć troche pracy i byc konsekwentnym, ale serio działa. Dobre sa tez zmiany kierunków. Piesek ciagnie do przodu? Obracasz się na pięcie i idziecie gdzie Ty chcesz, nie tam gdzie mały parowozik. Przechodziłam to i wiem, że nam bardzo pomogło.
Co ciekawe - tylko ja się z Azją w coś takiego bawiłam i jesteśmy na etapie, kiedy innych domowników ciągnie, a ze mną chodzi ślicznie. Confused

Kolczatki użyłam pierwszy raz, kiedy Azja miała 10-11 miesięcy. Na szkoleniach - do korekt (równolegle z obrożą skórzaną nosi) i od czasu do czasu na spacer - do pohamowania jej wyskoków za psami (też równolegle jest na szyi obroża skórzana).

Powodzenia i duuużo cierpliwości :)

beessi

• Gość
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #4 dnia: 13.11.2008 o 11:46 »
SORKI ZA POMYłKI Z POSTAMI PISZE W DWóCH TEMATACH I MI SIĘ TO JUŻ PLĄTA

beessi2008-11-13 11:48:26

Offline Sonuś

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 18.01.2006
  • M: Kraków
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #5 dnia: 13.11.2008 o 17:03 »
Żadnej kolczatki! Ona nie służy do nauczania, a do korygowania pewnych zachowań.

Kiedy psiak ciągnie wystarczy krótkie,ostre szarpnięcie i ,,fe''- kiedy pozycja będzie prawidłowa i chociaż dwa kroki zrobi bez ciągnięcia to nagródka.
Propozycja opisane przez dianadi też jest super i sie sprawdza.

Offline Dorotka z Axą

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 10.06.2006
  • M: Gdynia
  • Technik Weterynarii
    • Wonder Dog - Szkoła dla super psów!
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #6 dnia: 13.11.2008 o 17:15 »
Tak popatrzyłam na podpis autorki wątku - pozniej przeczytałam tresc pierwszej wypowiedzi po czym ogarnoł mnie pusty smiech.
zacytuje " KOCHAJ MNIE będę twym przyjacielem przez całe moje życie" kochac tez trzeba madrze !

Jak dziecko ucieka przed rodzicem to zakłada sie mu obroze elektryczną ? tak z miłosci zeby nie wybiegł na ulicę ? chyba nie.
Proponuje poszukac DOBERGO szkoleniowca w okolicy - najlepiej przez forum Owczarka.pl, niech bedzie juz sprawdzony przez kogos.
NAjpierw naucz psa czegos, a dopiero poźniej wymagaj i koryguj.
Jestem pewna w 100%, ze z psem jest wszysko ok, a to jedynie z Toba jest problem - Ty popełniasz błedy i nie umiesz przekazac psu co od niego wymagasz, wiec dlaczego chcesz karac psa za swoje błedy ?
Przepraszam, ale nie znosze takiego zachowania ..

Volt113

• Gość
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #7 dnia: 13.11.2008 o 18:18 »

Cytat: beessi
Witam mój Baruś ma prawie sokończone 5 miesięcy no i wydaje mi się że jeszcze za wcześnie na kolczatkę ale on niesamowicie ciągnie a więc moje pytnanie od kiedy kolczatka Smile

Nauczyc psa chodzic przy nodze, na luznej smyczy a nie katowac kolczatka  

Offline depesz

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 05.11.2007
  • M: Żary/Warszawa
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #8 dnia: 13.11.2008 o 18:43 »

Myślę, że może zachodzić tu następująca sytuacja - autorka wątka może NIE MIEĆ pojęcia, że kolczatka to coś złego... Świadczyć może o tym sformułowanie tematu (nie czy kolczatka, ale od kiedy) jak i niedawna data rejestracji na forum.

Ja szczerze się przyznam, że zanim parę miesięcy przed zakupem Leto zapisałem się na to forum - nie miałem pojęcia, jak większość społeczeństwa, że kolczatka to coś złego. Mój poprzedni ONek (16 lat temu) non stop chodził w kolczatce gdyż...została ona polecona przez sprzedawcę w sklepie. Traktowana była jako coś naturalnego - duży, silny pies, więc kolczatka.
Takie myślenie pokutuje do dziś - ludzie z którymi rozmawiam, nawet właściciele psów - nie zdają sobie sprawy, że kolczatka jest narzędziem pomocniczym podczas szkolenia, Broń Boże zastępstwem zwykłej obroży. Nie wiedzą o tym. Niejednokrotnie dochodziło na tym polu do ostrych spięć między mną i znajomymi - oni NIE ROZUMIEJĄ, że kolczatka to coś złego. Są z niej zadowoleni, gdyż pies nie ciągnie. Nie myślą o tym, że kolczatka sprawia psu ból.

Podsumowując - nie wszystko co dla stałych bywalców forum jest oczywiste - pozostali chociażby sobie uświadamiają. Tak więc na przyszłość proponuję, zamiast oburzać się (Dorotka), udzielić spokojnej informacji:)
Zwłaszcza, gdy wątek zakłada osoba z małym stażem na forum (jak w tym przypadku - 20 postów).

depesz2008-11-13 18:44:40

Offline Dorotka z Axą

• Owczarkarz
  • **
  • Technik Weterynarii
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #9 dnia: 13.11.2008 o 18:49 »
Tu nie o ilosc postów chodzi, bo mozna nie pisac nic na forum, a miec wiedze ogromną.
Tu chodzi o podstawowe odruchy człowieka - kochac i sparwiac bol ? czy to jest normalne ?
Dla mnie to bardzo dziwne i nie zrozumiałe podejscie.
Podałam przykład z dzieckiem, czy w przypadku dziecka uzyła by OE ? nie, wiec dlaczego chciała uzyc kolczatki wstosunku do psa ? rozumiem ktos jej tak powiedział, taki panuje zwyczaj w naszej Polsce .. ale chyba kazdy ma swoj rozum i umie choc troche myslec z wyobraźnią.
Dla mnie koniec tematu.

Zorlis

• Gość
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #10 dnia: 13.11.2008 o 20:54 »

Cytat: depesz

Myślę, że może zachodzić tu następująca sytuacja - autorka wątka może NIE MIEĆ pojęcia, że kolczatka to coś złego...

Niestety, ale to prawda, i to dość powszechna...
Mało to osób traktuje kolczatkę jak zwykłą obrożę, w której pies wychodzi na spacery, biega itd...?
Poznaniacy może kojarzą pewną kobietę z centrum, przechadzającą się bodajże z astem, szczeniakiem ONa i czymś młodziutkim, co przypomina mi odrobinę wyżła węgierskiego (? - w każdym bądź razie, krótkowłose, smukłej budowy) - no i tegoż szczeniaka widziałam ostatnio w kolczatce. Gdyby nie to, że widziałam, jak to babsko potrafi być wrzaskliwe i wulgarne, wygarnęłabym jej...

Cóż, mój pies też ciągnie, nie ukrywam. Ale zazwyczaj, że się tak wyrażę, "nie przeszkadza mi to", ponieważ sama chodzę bardzo szybko i jakoś dostosowujemy tempo do siebie ;) Ewentualnie - zabawka w łapsko, lub smakołyk, i odwracanie uwagi. Zwłaszcza, od innych psów.

Offline Nutek

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 14.12.2006
  • M: Gdańsk
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #11 dnia: 13.11.2008 o 20:55 »
Dziecko a  pies to trochę inne porównanie. Jest taki mit głupi, że kolczatką zrobi się wszystko i nie każdy wie, że to troszkę źle.
Musisz nauczyć psa piłką, smakołykami aby Ciebie nie ciągnał, a najlepiej udaj się do fachowca.

Pozdrawiam. :)

beessi

• Gość
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #12 dnia: 14.11.2008 o 15:31 »
"DOROTKA"coś ci powiem dla mnie to ty jesteś jedynie .....
nie oceniaj ludzi jak ich nie znasz bo możesz się bardzo pomylić.
Błąd może popełnić każdy i przypuszczam że ty też nie jesteś idealna i nie popełniłaś w życiu żadnego błędu?,a jeśli jest inaczej no to gratuluje.
Powiem ci coś jeszcze dzięki takim ludziom jak ty odechciewa się pisania na forum, bo dla mnie forum jest od tego aby czegoś się dowiedzieć i aby ktoś kogoś pokierował w odpowiednim kierunku, jak to robi tu większość osób którym "BARDZO DZIĘKUJĘ"
a ty bądź sobą i życzę ci powodzenia.

Offline Dorotka z Axą

• Owczarkarz
  • **
  • Technik Weterynarii
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #13 dnia: 14.11.2008 o 18:04 »
Kochana, wystarczyło wpisac w google - taka fajna wyszukiwarka - pojawiłoby sie pełno tematów z roznych forów jak uzywac, kiedy i po co kolczatki.
Owszem mozna tez napisac tu ..
Tylko to wszystko nie zwalnia - NAS LUDZI z myślenia.
Kochac i krzywdzic - wystarczy popatrzec na kolczatki - duze kolce, jak myslisz do czego słuzą ? do miziania psiaczka ? kazdy MYSLACY człowiek zdaje sobie sprawe, ze to nie jest przyjemne dla psa, ze sprawia mu bol.
Wystarczy tez zrobic sobie rachunek sumienia czy zrobiłas cos zeby nauczyc psa chodzic na smyczy - wynik bedzie prosty.
Popełniałam błedy, popełniam i bede popełniac to jednak nie zwlania mnie z myslenia ( ani innych tych co błedy popełniaja.)

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
kolczatka od kiedy
« Odpowiedź #14 dnia: 14.11.2008 o 18:34 »
Dorotko, porzuć ironiczny ton - szacunek do drugiego rozmowcy obowiazuje każdego.

Rada jest nietrafna, na googlach mozna znalezc też morze głupich rad, od których włos sie jeży na karku... Zdecydowanie jednak wole, by ktoś po raz n-ty zadał pytanie na forum - w koncu jednak od tego ono istnieje.

Niemniej rozumiem o co ci chodzi - kontrast sytuacji. Z jednej strony osoba ma w podpisie jak to pies powinien ją kochać, z drugiej chce zakładać takiemu szczylkowi kolce tylko dlatego, bo ciagnie...

Pomimo tonu rady, które ostrzymałaś beeesi są dobre - kolczatka nie słuzy do oduczania. Słuzy do korygowania. Skąd Twój szczeniak ma w ogóle wiedziec, ze z ludzkiego punktu widzenia ciagniecie jest złe? Smakołyki w reke, wskazuj mu poprawna pozycje, nagradzaj za jej przyjecie.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili