Autor Wątek: Jedno Jądro  (Przeczytany 8960 razy)

klapa

• Gość
Jedno Jądro
« dnia: 28.05.2003 o 11:45 »

Witam. Pare dni temu kupiłem psiaka w hodowli. Wczoraj nadszedł czas kolejnego odrobaczenia i szczepienia. Pojechałem. U weterynarza okazało się że mój pies ma jedno jądro nie na wierzchu. Jeżeli do 6 miesiąca życia nie wyjdzie psa czeka operacja. Są dwa warianty operacji:

1) operacja polegająca na wyjęci jądra (możliwa gdy schowane jądro znajduje się płytko).

2) operacja polegająca na wycięci schowanego jądra.

I tu mam pytanie - gdyby pies nie miał jednego jądra, czy będzie dopuszczony na wystawy ? Jestem bardzo zawiedziony na tym hodowcy...zaufałem mu a on mnie nie poinformował o takim niedociągnięciu

Kamila_2011-07-03 13:11:49

Guest

• Gość
Jedno Jądro
« Odpowiedź #1 dnia: 28.05.2003 o 12:30 »
Pies z jednym jadrem nie jest dopuszczany do wystaw, nie moze byc uzywany w hodowli. Jak najszybciej zawiadom hodowce, od ktorego kupiles psa, o tym problemie. Zdarza sie, ze u 7-tygodniowego szczeniaka oba jadra jeszcze nie zstapily do moszny, czyli hodowca moze nie wiedziec sprzedajac szczeniaka, ze taka wada wystapi. Znam wielu wlascicieli, ktorzy z takiej sytuacji podjeli lecznie hormonalne, ale nie znam ani jednego przypadku, aby to lecznie zakonczylo sie sukcesem. Jak twierdzi lek,wet, i hodowca M. Szmurlo -przyczyny wnetrostwa nie sa  jednoznacznie ustalone, ale prawdopodobnie jest to cecha zlozona uwarunkowana wieloma genami. Druga mozliwosc -  ze decydujacy wplyw na wystapienie tej wady maja czynniki pozagenetyczne wystepujace w zyciu plodowym - jesli tak, to jest to wada, ktorej hodowca nie moze przewidziec.
Jesli nie zawarles umowy pisemnej, przewidujacej np zwrot czesci kosztow nabycia psa w razie wystapienia wady uniemozliwiajacej udzial w wystawach - mozesz tylko - i powinienes -  zawiadomic hodowce i oddzial Zwiazku ze po takiej suce i takim psie wystapila ta wada.

klapa

• Gość
Jedno Jądro
« Odpowiedź #2 dnia: 28.05.2003 o 14:40 »
A gdyby to jądro zostałoby wyjęte poprzez operacje, czy wtedy możliwy jest udział w wystawie, czy musi to się stać naturalnie ? Jak długo można czekać na naturalne wyjęcie jądra ?

Guest

• Gość
Jedno Jądro
« Odpowiedź #3 dnia: 28.05.2003 o 14:54 »
Sztuczne poprawianie wady wrodzonej nie moze dawac mozliwosci uzyskania m.in.przez wystawy uprawnien do hodowli. Bo to byloby tak, jakbys psu, ktoremu brakuje zebow, wstawil sliczne sztuczne, blad genetyczny pozstaje.
Pies uczestniczacy w wystawach musi miec oba jadra, ktore zstapily w sposob naturalny. Ale oczywiscie, samo uczestnictwo w ystawach nie oznacza jeszcze uprawien hodowlanych.

Offline Mal.

• moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 24.06.2002
  • M: Kędzierzyn-Koźle
Jedno Jądro
« Odpowiedź #4 dnia: 28.05.2003 o 18:26 »
Klapa, w ajkim wieku jet twojpies? mozliwe, że jądro mu jeszcze zstapi samo. Jesli ie to ewentualne działanie operacyjne już znasz.

Zosiu, czy jest możliwe stwierdzenie, ze psu jadro zostało wyjęte? cxhodzi mi o dopuszczenie do hodowli. Bo jeśli tak to może ojciec psa Klapy byl w ten wlasnie sposób dorabiany?
Toro ['] Wegas ['] Ollik

Guest

• Gość
Jedno Jądro
« Odpowiedź #5 dnia: 28.05.2003 o 20:36 »
To nie jest dziedziczne wprost, nie ma tak dobrze...
Po ojcu z obydwoma jadrami przychodza na swiat wnetry, spotkalam sie z opinia, ze nosicielem tej wady moze byc suka... A po niej nic nie widac. Jedno jest pewne - jesli po jakims reproduktorze z roznymi sukami trafiaja sie wnetry, to pies powinien byc odsuniety od hodowli. Jesli suka kryta roznymi psami da drugi miot z wadami - tez... Dlatego nalezy poinformowac o tym sekcje ON-kow tego oddzialu Zwiazku, w ktorym jest hodowca.

Offline Mal.

• moderator
  • Pasterz
Jedno Jądro
« Odpowiedź #6 dnia: 28.05.2003 o 22:10 »

Ciekawa jestem ile osób o tym wie i informuje. I ile jest psów ze "ściagniętymi" jądrami przez wetków używanych na reproduktory??
Kurcze, tak to jest, że ludzie niestety nie wiedza wielu rzeczy, ja tez nie wiedziałam, ze o tym należy informowa związek. Na szczęście jest to forum

Swoją drogą to były niezly wybryk natury, zeby za wnętorstwo psa "odpowiedzialna" była suka  

Toro ['] Wegas ['] Ollik

Offline Joasia

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 11.06.2002
  • M: Warszawa
Jedno Jądro
« Odpowiedź #7 dnia: 29.05.2003 o 10:21 »
Ja też mam ten problem z moim Gringo. Postanowiłąm poddać go operacji usunięcia niezstąpionego jądra. Nie będe naprawiać natury ściągając jądro znajdujące się w kanale pachwinowym, do moszny.
Sama powiadomiłam hodowcę o tej wadzie. Ucznię to tez w Oddzale Związku.
Dzięki Zofio za informację, że należy to zgłosić w Oddziale Związku. Kurczę, taka byłam zakręcona tą sprawą, że nie pomyślałam.
Joasia37770,4321180556

Offline Joasia

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 11.06.2002
  • M: Warszawa
Jedno Jądro
« Odpowiedź #8 dnia: 29.05.2003 o 10:25 »
Aha, i jeszcze jedno, o czym tu nie napisałam. Otóż, wyobraźcie sobie, że w wieku ok. 10 tygodni Gringo miał oba jądra, dopiero podczas kolejnej wizyty u weta (miał ok. 4 mies.), okazało się, że ma jedno jądro! Możecie sobie wyobrazić moje rozczarowanie, a szczególnie mojego męża. Oczywiście ten brak absolutnie, w żaden sposób nie wpłynąl na naszą miłość do Gringola, kochamy go tak samo mocno i tak samo mocno kochalibyśmy go, gdyby miał trzy jądra   .

Guest

• Gość
Jedno Jądro
« Odpowiedź #9 dnia: 29.05.2003 o 10:37 »
Niegdys byly publikowane doskonale informatory w NRD - po jakim reproduktorze jakie wady sie ujawnily (bo takich bezblednych to nie ma) i czym sie kierowac w doborze pary hodowlanej, do jakich suk sa wskazane ktore reproduktory. Mysle, ze informacje na plus  - doskonale potomstwo z wynikami wystawowymi, szkoleniowymi - i na minus - potomstwo z wadami genetycznymi - powinny byc dostepne w Zwiazku, to przeciez podstawa hodowli. A Zwiazek moze sie o tym dowiedziec praktycznie tylko od pechowych wlascicieli.

Offline Aall

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 03.06.2002
  • M: Bristol UK
Jedno Jądro
« Odpowiedź #10 dnia: 29.05.2003 o 12:15 »
Należy też chyba dodac ze nieusunięte jądro znajdujące się w jamie brzusznej może ulegać kanceracji a to juz powazniejszy problem.

klapa

• Gość
Jedno Jądro
« Odpowiedź #11 dnia: 30.05.2003 o 12:31 »
Mój psiak ma 9 tygodni. Wczoraj odwiedziłem hodowcę, i był naprawdę zaskoczony tym że ma jedno. Zapewnił mnie że przed oddaniem szczeniaka sprawdzał jąderka i miał dwa...ja jestem przy ogromnej nadzieji że zejdzie mu w sposob naturalny.

Offline Basia

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 14.05.2002
  • M: Kraków
Jedno Jądro
« Odpowiedź #12 dnia: 30.05.2003 o 15:13 »

Wiem, ze:

Jaderko u szczeniaczka moze sie cofnac, jesli pieska nosimy trzymajac "pod paszki" przednich lap, a reszta psiaka zwisa bezwladnie. Dlatego malucha lepiej brac calego na rece, a nie "wieszac" za lapki

Zanim sie wejdzie z chirurgiczna interwencja - mozna sprobowac homeopatii. Czasem dziala.

Istnieje mozliwosc kuracji hormonalnej - tu ryzyko jest wieksze, bo hormony wytracic z rownowagi latwo, a doprowadzic do rownowagi z powrotem trudno.

Offline Mal.

• moderator
  • Pasterz
Jedno Jądro
« Odpowiedź #13 dnia: 30.05.2003 o 23:06 »

Jakma 9 tygodnie to moze jeszcze samo zejść. W końcu wet powiedział Ci ile masz czasu, do tej pory jest szansa na pomyślne rozwiazanie problemu

Trzymamy kciuki i lapki za szczęśliwe zakonczenie

Toro ['] Wegas ['] Ollik

Guest

• Gość
Jedno Jądro
« Odpowiedź #14 dnia: 31.05.2003 o 04:37 »
Kuracja hormonalna, hm.., znam wielu, ktorzy sie na nia wykosztowali, ale w zadnym ze znanych mi przypadkow ta kuracja nie dala efektu.