Autor Wątek: Nagłe podłamanie zdrowia u suczki  (Przeczytany 498 razy)

Offline Daro

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 15.03.2021
Nagłe podłamanie zdrowia u suczki
« dnia: 15.03.2021 o 23:58 »
Witam, prosiłbym o pomoc bo jest wieczór a nie mam u siebie w miejscowości weterynarza ani transportu żeby przewieść pieska do weta 24 h oddalonego o 30 km a u mnie dopiero od 14 jutro otwiera. Dzwoniłem do większej miejscowości to kazał tylko pyralgine co 6-8 godzin podawać. Piesek od późnego popołudnia (suczka 9 lat, nie sterylizowana) nagle zaczęła być osowiała, przestała jeść zaczęła się pokładać, nie chciała wychodzić na dwór z racji że mieszkam na piętrze stał się problem z wejściem po schodach tzn wejsć - wejdzie ale odpoczywa jak nigdy. Po zaleceniach lekarza kupiłem lek i podałem. Po odczekaniu 30-40 min piesek niby odżył zaczął reagować na smakołyki, lecz ogonem nie merda i ma nadal problem z wejściem po schodach tzn wchodzi ale powoli a zawsze była przede mną pierwsza przy drzwiach. Bardziej mam obstawiać na jakieś skurcze czy na sprawy związane z łapkami? Tak samo po podaniu tabletki na spacerze idzie bo idzie nie ten pies co zawsze, doradzi ktoś coś? Macałem, głaskałem, lekko naciskałem z czuciem w okolicach brzucha, narządów ale nie piszczała więc raczej bólu nie odczuwa w tych okolicach. Coś jeszcze można jakoś zweryfikować? Nos przed podaniem leku był suchy i ciepły, po podaniu wilgotny i chłodny.

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: Nagłe podłamanie zdrowia u suczki
« Odpowiedź #1 dnia: 16.03.2021 o 11:17 »
Nie da się z opisu stwierdzić co jej jest, ale koniecznie zrób badania u weterynarza.
Owczarki są podatne na skręt żołądka - ale to ból, powiększenie zarysu brzucha, próby wymiotów. I pies umiera w męczarniach w ciągu kilku godzin.
Być może to ropomacicze, skoro suczka jest starsza i niesterylizowana. Przy zamkniętym ropomaciczu nie ma objawów jako takich, gorączka i wzmożone picie czasem.
A może to coś ortopedycznego - problemy z kręgosłupem, zespołem końskiego ogona, z biodrami. Tez są predyspozycje w rasie a suczka ma już wiek starszy.
Jest też już ciepło i pojawiły się kleszcze, a one roznoszą choroby odkleszczowe.

A może coś jeszcze innego. Nos nie jest wyznacznikiem choroby lub jej braku. Po prostu jak pies go używa to wilgotnieje, jak nie używa to jest suchy. Tylko przy długotrwałej gorączce może być popękany, czasem pojawiają się na nim plamki jako objaw np. bielactwa. Ale stwierdzanie temperatury to po prostu jej zmierzenie - końcówka rtęciowego do odbytu i mierzy się.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili