Forum Owczarek.pl

Sport => Tropienie => Wątek zaczęty przez: Marys w 15.06.2019 o 14:23

Tytuł: Zaznaczanie przedmiotów na śladzie
Wiadomość wysłana przez: Marys w 15.06.2019 o 14:23
Cześć. Mam małe pytanie odnośnie tropienia do IPO. A chodzi mi dokładnie o zaznaczanie przedmiotu przez psa, więc jak nauczyć psa by ten przedmiot zaznaczał np. warowaniem?
Tytuł: Odp: Zaznaczanie przedmiotów na śladzie
Wiadomość wysłana przez: Nanami w 15.06.2019 o 15:20
Na początek w kontekście zupełnie poza-śladami, jako osobne ćwiczenie. Po prostu bierzesz do ręki przedmiot, który najczęściej używa się w oznaczaniu i kładziesz na ziemi tak, by pies widział przedmiot. Następnie skłaniasz psa do zachowania, jakie chcesz, by było oznaczaniem (dobrze wcześniej mieć po prostu zrobione na komendę optyczną czy słowną), pies robi - nagradzasz. Na początku sporo pomagasz, ale potem stopniowo podpowiedzi wycofujesz i nagradzasz jak psu uda się zgeneralizować o co chodziło. A potem dopiero robisz krótki śladek, przedmiot - pies oznacza, super.
Tytuł: Odp: Zaznaczanie przedmiotów na śladzie
Wiadomość wysłana przez: Marys w 15.06.2019 o 17:38
Dziękuje, a jaki mógłby to być przedmiot, który miałbym używać do codziennych ćwiczeń?
Tytuł: Odp: Zaznaczanie przedmiotów na śladzie
Wiadomość wysłana przez: Nanami w 15.06.2019 o 18:04
Na śladach używa się zwykle prostokątnych "podkładek" z drewna, z filcu, ze skóry o określonej regulaminem wielkości. No i ważne, by pachniał on człowiekiem (by zwiększyć prawdopodobieństwo, że pies skojarzy, że to o zapach chodzi). Ale są różne szkoły, w tropieniu użytkowym można nawet od razu na śladzie zgubić przedmiot pozoranta - byle duże, by pies na pewno nie przeoczył, a człowiek widząc, że pies niucha - kazał od razu zawarować i móc nagrodzić.