Forum Owczarek.pl

Sport => Rekreacja => Wątek zaczęty przez: kurczaq w 07.07.2008 o 22:49

Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: kurczaq w 07.07.2008 o 22:49
Witam.


Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem DON'ka .
Wiem ze te psy czesto mają problemy ze stawami i nie mogą za młodu za
duzo biegac czy chodzić po schodach (w tej chwili go nosze). Dodatkowo
mój piesek jest po bardzo duzych rodzicach i zapowiada się ze sam też
będzie duży.

Zastanawiam się od jakiego wieku będzie mógł zacząć ze mną biegać -
chodzi mi o 20-30 minutowy poranny czy wieczorny jogging? (moze na
początku krócej?)


W tej chwili ma 3 i pół miesiąca.

Pozdrawiam.
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: Guest w 08.07.2008 o 08:34
Jakie kolwiek wymuszone formy ruchu mozna a wręcz powinno się wprowadzac u psa powyżej 1 roku zycia kiedy kosciec jest juz w miare ukształtowany,pies przeswietlony w kierunku HD,ED.Do tego czasu tylko luzne spacery i ruch nie wymuszony.
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: kurczaq w 09.07.2008 o 18:09
a aportowanie? mozna cwiczyc?
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: AM-ON w 10.07.2008 o 19:33
Ja natomiast kiedyś czytałam artykuł pisany przez jakiegoś specjalistę od psich stawów i układu ruchu i tam było napisane, że można już biegać z psem 4 miesięcznym na "miękkim" podłożu (trawa, ścieżki leśne, polne trawiaste) ale nie na długie dystanse - zacząć od 500m i potem dojść max. 1000m i dopiero w wieku (psa) ok. roku zwiększać dystans. Co ciekawe ów pan pisał, że takie wczesne rozpoczęcie biegania powoduje wzmocnienie mięśni, ściegień oraz stawów i minimalizuje ryzyko kontuzji w późniejszym czasie. Pisał, że 500-1000 metrowy jednostajny bieg kłusem jest zdrowszy dla młodego psa niż szaleństwa z innymi psami, gdzie są nagłe zrywy, hamowania, skoki i zwroty "w locie".
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: Juliusz w 11.07.2008 o 13:36
Ja właśnie tego rozgryźć nie mogę...

Kłus jest podobno(?) najlepszym typem chodu dla ONa, tak? Najbardziej 'naturalnym', równym, pies się w nim najmniej męczy.
Z tego co czytałam, z rozmów z wetami(w tym ortopedami/chirurgami) wynika, że bieganie/bieganie przy rowerze najrozsądniej zacząć kiedy pies ma ok 1,5/2 lata.
Ale chyba nikt, do osiągnięcia przez psa wieku 2lat, tylko na smyczy na dreptane spacerki swojego ONa/DONa nie wyprowadza?

Jak to w końcu jest?
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: Zorlis w 11.07.2008 o 13:44
Hm, ONki mają raczej typową budowę kłusaków, i sprężyste stawy właśnie do tego chodu przystosowane (gdyby kłus był dla psa męczący, nie poruszałby się nim, czyż nie?)
Jeśli chodzi o to ograniczenie ruchu (również o tym czytałam) to myślę, że dotyczy to bardziej psich sportów takich jak agility, bo trudno oczekiwać od młodego psa, żeby tłumił w sobie energię i truchtał tylko przy panu - to nienaturalne.
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: Juliusz w 11.07.2008 o 13:52
To skąd te teorie: 'nie biegać z ONem, dopóki nie zakończy rozwoju układu kostno-stawowego!'?
Sama temu uległam, a teraz mam poważne wątpliwości...
Jak widzę Ciapatego uganiającego - ze zrywami, ostrymi hamowaniami, wywrotkami, koziołkami - za piłką, to nijak zrozumieć nie mogę, jak taki spokojny kłus może bardziej mu zaszkodzić...
Juliusz2008-07-11 13:53:28
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: Zorlis w 11.07.2008 o 13:58
Myślę, że każdy ma trochę zdrowego rozsądku i np. nie biega z młodym psem kilometrów po asfalcie...
Mój pies ma 2 lata, a od roku przynajmniej ma okazję poganiać ze znajomymi chartami, aportuje niemal odkąd go mam, pływa - jakoś też nic mu nie jest...
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: capri w 30.07.2008 o 11:53
Ja sobie myślę ze biegi sam sobie pies dozuje. Ja widzę to po mojej . Biega z innymi psami a jak się zmęczy to po prostu odpoczywa.
Ostatnio miałam okazję biegnąć z nią przy rowerku. Trasa ok 5 km leśnymi dróżkami polami.Było kilka przystanków na odpoczynek + woda do picia .


Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: gregorbrutus w 21.01.2011 o 12:24
Hey, mam 5 letniego ON, bieaganie zacząłem jak maiła niecały rok:)Powolutku, w lesie z zaportowaniem , dla zabawy, teraz simga ze mna 5-8 km
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: Guest w 21.01.2011 o 12:40
Ja zaczęłam za nim suczka skończyła pół roku do rowerka i na krótki powolutki spacerek. Trochę tego żałuję bo teraz nie da się jeździć  z nią bo ciągnie strasznie - najlepsze tempo dla niej to ponad 40 na godzinę - mam licznik w rowerze. Ja nie dam rady jechać stale z taką prędkością a suczkę trudno jest zmęczyć. Dla niej bieganie to życie. Biega cały czas i odpoczynek to tylko gdy jest w domu. Jak patrzyłam na inne owczarki które z moją Mają były pól godziny i już padały ze zmęczenia nie chcąc się podnieść to po prostu nie mogłam wytrzymać ze śmiechuLOL
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: pumagr w 26.01.2011 o 21:14
Hoduje owczarki od 30 lat i nigdy żadnego nie nosiłam na rękach po schodach

Smile a teorie co do biegania też nijak się mają do rzeczywistości , bo trenuje się już bardzo młode psy , przecież na wystawach biegają już od klasy baby , jeśli pies biega tyle ile chce to wszystko jest ok , oczywiście trening rowerowy zaczynamy po prześwietleniu psa ale bieganie kłusem na smyczy czy nałukę chodzenia na przód zaczyna się od małego (ciągnięcie na symyczy) a bieganie 20,30 minut napewno mu nie zaszkodzi , ludzie to są owczarki a nie pudelki do noszenia na rączkach hihihi - nie wiem skąd wzieły się takie teorie
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: donald1209 w 27.01.2011 o 12:44

Cytat: ZuZaK
Trochę tego żałuję bo teraz nie da się jeździć  z nią bo ciągnie strasznie - najlepsze tempo dla niej to ponad 40 na godzinę - mam licznik w rowerze. 


A nie masz tego licznika żle wyskalowanego???WinkWinkWink.
40 km/godż to biegł Asafa Powel jak bił rekord świata na 100 m.

Pies może rozwijać takie prędkości ale na krótkich dystansach a nie kilka kilometrów.

Luka w ubiegłym roku zaczęła biegać ( kłusować ) przy rowerze. Miała prawie 2 lata. Ale to dlatego, że jak miała 8 mieś złamała nogę z komplikacjami. Dopiero po wyleczeniu i ok roku stopniowego przyzwyczajania do wysiłku ( dużo pływania), po konsultacji z wetem ( rtg) zaczęliśmy bieganie. Ale 10 - max 15 km/godż i co 4 - 5 km przerwa 10 min na odpoczynek i łyk wody. I tak może 20 - 25 km przebiec bez większego zmęczenia. Mało tego, w lecie biegniemy ( tzn. ona biegnie a pancio wygodny na rowerku 4 litery wozi) ok 9 km nad rzekę, tam pływanko, potem wzdłuż rzeki do mostu i powrót drugą stroną na kąpielisko ,znowu pływanko i do domu. Dystans jak mały triatlon dla psów. Zajmuje nam to 3 - 4 godż ale potem do wieczora sunia śpi.

Krzysztof
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: CanisFamiliaris w 30.01.2011 o 22:19
Tutaj chyba nie wszyscy rozumieją pod pojęciem "bieganie" to samo.
Bieganie jest naturalną cechą psa - szczeniaki też biegają. Ale bieganie już przy rowerze... no to trzeba psa do tego przygotować.
Młody pies, z nie rozwiniętymi jeszcze chrząstkani nie powinien biegać na długich dystansach - i dlaczego można poczytać w każdej książce o rozwoju układu kostnego. Natomiast biegać w zabawie może jak nabardziej :)

Moja sucz jest w stanie przebiec ok. 20 km bez zmęczenia, swobodnym kłusem. Oczywiście nie jedziemy na rowerową wycieczke od razu po zimie gdy 2 miesiące nic się nie robiło - najpierw ją ku temu muszę odpowiednio przygotować :)

A psy zaprzęgowe trenują dopiero po ukończeniu roku, co nie zmienia faktu że na szorkach ciągną coś cięższego już za szczenięcia :) ale nikt nie przeciąża ich jeszcze nie rozwiniętych stawów.
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: ginger14 w 30.10.2012 o 01:42
teraz too już nie wiem...
Mam 9 miesięczną sunie owczarka i od kilku dni zaczęłam z nią biegać.
Nie biegamy daleko ani szybko bo sama też dopiero zaczęłam biegać.
Biegamy wieczorami 20-30 min, z małą przerwą na odpoczynek ale nie zatrzymujemy się tylko dreptamy. Sunia przez połowe drogi jest spuszczona i sama wybiera tempo. Pół drogi biegniemy chodnikiem/asfaltem, a pół kamienna dróżką. 

Nie zaszkodzi jej to ?

Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: mój pies w 03.11.2012 o 18:28
ważne, by sunia nie biegła jednostajnym rytmem w jednym kierunku, dobrze, że puszczasz luzem, wtedy ma możliwość samej regulować tempo i zmianę kierunku.
Przypinanie młodego psa, przed 2 rokiem życia do roweru absolutnie nie jest wskazane, z uwagi właśnie na ten wymuszony rodzaj kroku i tempa.


Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek1 w 03.11.2012 o 19:39
Jeśli chodzi o schody  to jak jest ich kilka i niewielkie stopnie to nie ma tragedii, ale nie kilka razy dziennie i na pewno w bloku  znosić bo jednak to duze obciążenie dla stawów. krótkie bieganie podczas szkolenia w zabawie nie zaszkodzi.

Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: cruk w 12.11.2012 o 23:14
My biegamy. Ostatnio nieregularnie (wcześniej co drugi dzień, teraz raz na tydzień). Borgo w maju skończył 2 lata, ma więc teraz te 2,5 roku.

Zaczynaliśmy od tempa wolniejszego, tj. 7 min/ km (co dla niego było zbyt wolnym - ciągnął, a dla mnie optymalnym). Przebiegaliśmy z początku mniejsze dystanse 2-5 km, ale w równym tempie. Doszliśmy do 5-10 km w tempie 5-6 minut/km. Obecnie biegamy pierwsze 5 km w tempie poniżej 4,5-5,5 min/km i albo wydłużamy ten dystans do 7 ale biegniemy potem wolniej, albo stajemy na 5 km.

Gdy było mniej ruchu bo nie mieliśmy kiedy biegać, albo był nieregularny, startowaliśmy od niższego poziomu - wolniej i krócej. Ale zawsze staram się biegać w miarę równym tempem. Czasem jakiś odcinek biegniemy wolniej, wiadomo. Staram się obserwować psa i gdy widzę, że zwalnia tempo, skracam dystans biegu.

Borgo uwielbia ruch, aportowanie i bieganie ewidentnie sprawia mu frajdę i pcha się pierwszy gdy widzi, że szykuję rzeczy :-)) Nie biega przy rowerze, bo mam problem z dostosowaniem tempa i koordynacją. Pakuje mi się "pod nogi", plącze i jest jakiś nieogarnięty. Najlepiej byłoby gdyby biegał luzem i generalnie tylko wówczas (są to zwykle wakacje i jakieś krótkie wycieczki rowerowe, raczej przejażdżki kilkukilometrowe) zestawiamy psa i rower. Zwykle jadą też dzieci, więc Borgo pilnuje stada :-) Ale po mieście nie biega przy rowerze.

Mimo wszystko bardzo się boję ewentualnej dysplazji czy generalnie problemów ze stawami i stale go obserwuję. Rtg nie ma, rodzice są wolni od dysplazji, dziadkowie - nie mam informacji o ojcu ojca.
Nie chciałabym przesadzić w jedną czy drugą stronę, znam przypadki zapalonych aporterów i biegaczy (pointer oraz kilka psów "stadninowo-koniowych"), które zrywały ścięgna gwałtownym startem etc. Więc zawsze przed aportowaniem staramy się rozgrzać i bieg zacząć od marszu i nie forsować się, nie wyziębiać, nie moczyć rozgrzanego etc. Borgo miał MZK (poprzedni właściciel, u nas jest odkąd skończył 14 miesięcy) i nie jestem pewna czy dobrze postępuję, ale z drugiej strony chcę spożytkować tę jego energię. Ostatnio więcej zajmujemy się niż aportowaniem szukaniem. I chyba w tą stronę bardziej będziemy się "rozładowywać" :-)
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: cruk w 12.11.2012 o 23:18
aha, gdzieś czytałam, że pies nie powinien galopować, a biec max wyciągniętym kłusem, gdy przechodzi w galop to oznacza za szybkie tempo (mówię o rowerze oczywiście, bo przy bieganiu z ludziem na nogach, to raczej sprinty i to na dłuższych odcinkach w grę nie wchodzą)
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: Miłośnik_DON-a w 13.11.2012 o 03:14
Nie wiem jak w Polsce ale w Holandii istnieje coś takiego jak test wytrzymałości lub jak kto woli test kondycyjny. Jest to bieg przy rowerze na dystansie 20 km z prędkością 12-15 km/h. ON-y i DON-y biegają po prawej stronie rowerku, mogą lekko ciągnąć ale nigdy nie mogą biec za rowerem (dyskwalifikacja). Dystans podzielony jest na 3 etapy. Pierwszy - 8 km, przerwa 15 min, drugi - 7 km, przerwa 20 min i trzeci - 5km. Podczas każdej przerwy oraz na koniec testu psa można jednokrotnie napoić, sędzia sprawdza kondycję psa jak i przewodnika oraz stan łap psa (przed startem stosuje się odpowiednie żele, kremy by dla ochrony nasmarować psu łapy). Aby móc wziąć udział w takim egzaminie należy spełnić poniższe kryteria:
- wiek psa minimum 16 miesięcy ale nie starszy jak 6 lat
- potrzebny rodowód psa (dowód dla uwierzytelnienia wieku psa)
- książeczka wyszkolenia psa (wpis o zdanym lub nie egzaminie)
- dowód wpłaty za start

Psa przygotowywać można do takiego testu w wieku od 12 miesięcy.

Osobiście uczestniczyłam ze swoim psem w przygotowaniach u siebie w klubie do tego testu lecz jeszcze nie było okazji podejść do samego egzaminu. Jeśli istnieje taka potrzeba to mogę udostępnić gotowe cykle treningowe dla młodych psów (1 rok) jak i dorosłych (16-72 miesiące).


Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: kos86 w 13.11.2012 o 19:56

Cytat: Miłośnik_DON-a

 Jeśli istnieje taka potrzeba to mogę udostępnić gotowe cykle treningowe dla młodych psów (1 rok) jak i dorosłych (16-72 miesiące).
ja byłbym wdzięczny.

Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: kamilion w 16.11.2012 o 20:19
Ja rowniez bylabym wdzieczna za udostepnienie takich cykli treningowych.
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: Miłośnik_DON-a w 18.11.2012 o 17:01
Poniżej obiecane cykle treningowe. Zachęcam właścicieli i hodowców do treningów. Wiosna coraz bliżej  8-)
http://luckydog.home.pl/viewtopic.php?t=1041

Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: kos86 w 03.05.2013 o 12:36
Ja mam takie pytanie. Jak nauczyć psa biegania przy rowerze? Jak idę z rowerem i pies idzie obok to nie ma problemu. Jak tylko wsiądę na rower to zaczyna szczekać, próbuje mnie gryźć, byle bym tylko zszedł z roweru. Jak zejdę to zaczyna się dzika radość, jakby mnie z miesiąc nie widział.
Dodam, że mogę z nim biegać - nie ma problemów, nie reaguje na rowerzystów, lubi biegać i nie ma problemów z kondycją.
Jak go przekonać, żeby biegł przy rowerze?
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: playzeer w 03.05.2013 o 14:26
Lara też tak szczekała na rower kiedyś , na początek we dwoje pokazywaliśmy psu że rower jest ok , jedno trochę jeździło rowerem a drugie trzymało psa ... pomogło wsiadanie i zsiadanie z roweru kilka razy jak załapała że to normalna sprawa to kilka metrów próba ze smyczką powoli , jak dała radę smaczek i zabawa , jak się wściekała to kolejna próba i tak do skutku , szybciej i dalej , jak skończyła 2 lata smigała przy rowerze jak stara do końca swoich dni Cwaniaczek 
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: Miłośnik_DON-a w 04.05.2013 o 01:42
Czy pies ma "parcie" na zabawki/piłki? Jeśli tak to staramy się psa
zabawić tak aby odwrócić jego uwagę od osoby asystującej, jeżdżącej na
rowerze wokół nas. Z czasem zamieniamy się z asystentem.
Kolejne ćwiczenie - pozostawiamy asystenta z psem na smyczy w pozycji
siad (waruj) a przewodnik z rowerem chodzi (jezdzi) na około psa.
Przy każdym nie poprawnym zachowaniu psa stosujemy "korektę". Pies nie może zmienić swojej pozycji!
Następnie spacer. W kolejności od lewej - rowerzysta, rower, przewodnik, pies. W trakcie spaceru zamieniamy się miejscami. Z czasem przewodnik/asystent wolno jedzie na rowerze. Przy każdym nie poprawnym zachowaniu psa stosujemy "korektę". W trakcie ćwiczenia wspomagajmy się zabawką/piłką.
Na prostym odcinku drogi prowadzimy psa na smyczy przy nodze, natomiast asystent jedzie na rowerze mijając nas czołowo i od tyłu po stronie przewodnika a z czasem po stronie psa. Zalecane kilkanaście powtórzeń. Gdy pies już poprawnie reaguje dokładamy przy mijaniu sygnał dzwiękowy (dzwonek).Miłośnik_DON-a2013-05-04 02:16:11
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: greg30 w 05.11.2013 o 22:52
Pozwolę sobie odświeżyć.
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów uprawia dogtrekking ze swoim Futrem?
Zastanawiam się nad tym obecnie. On i Ja... np. kilka km codziennie....
Palenie rzucone i zaczynam dbać o kondychę Cwaniaczek
Mono podoba się już bieganie na zwykłej smyczy ale dla mnie to dosc problematyczne.
Więc rozglądnąlem się i ....
Czy ktoś biega z takim zestawem: http://juliusk9-sport.pl/zestaw-do-dogtrekkingu-p-111.html

Czekam na sugestie.... hmm? Cwaniaczek


Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: greg30 w 07.11.2013 o 21:52
Nadal: "hmm"... Cwaniaczek
Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: monikach w 07.11.2013 o 22:06
Hmmm, dzial akcesoria ? 
http://www.owczarek.pl/forum/forum_posts.asp?TID=19781
http://www.owczarek.pl/forum/forum_posts.asp?TID=20432


Tytuł: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: greg30 w 08.11.2013 o 15:43
Bardziej chodziło o opinię o bieganiu a nie akcesoria..
Hmm... 
Tytuł: Odp: Bieganie z psem - kiedy zacząć?
Wiadomość wysłana przez: k.fiszka w 18.01.2019 o 16:26
Ja biegałem ok 0.5km co drugi dzień z swoim 4 miesięcznym ONkiem a teraz jak ma roczek to biegamy prawie non stop i nie liczymy dystansu :)