Forum Owczarek.pl

Owczarek niemiecki => Zakup owczarka => Wątek zaczęty przez: Kris w 18.11.2020 o 18:52

Tytuł: Opinia o hodowli "von Gebirgsbächen"
Wiadomość wysłana przez: Kris w 18.11.2020 o 18:52
Dzień dobry,
chciałbym poznać opinię na temat hodowli oraz szczeniąt z hodowli von Gebirgsbächen z okolic Bielską-Białej. Czy jest to hodowla godna polecenia?
Tytuł: Odp: Opinia o hodowli
Wiadomość wysłana przez: Nanami w 18.11.2020 o 19:21
Nie znam tej hodowli osobiście.

Widziałam jednak, że mają czarną sukę Lovi Thunder-Poland (https://us.working-dog.com/dogs-details/7008140/Lovi-Thunder-Poland/), której niedawno szukali podhodowcy. Problem w tym, że zgodnie z obecna wiedza z zakresu genetyki umaszczenia psów, czarna suka nie mogła się urodzić po tych rodzicach...  ;)  To czyste linie eksterierowe, czapraki z dziada pradziada. Gen recesywnej czerni - od pokoleń nieobecny. A suka ewidentnie wygląda na czerń dominującą - kolor od niedawna obecny w owczarkach niemieckich dzięki rosyjskim liniom. Także jej domniemany ojciec nie jest jej ojcem. Szkoda, że hodowca nie robi badań DNA, bo postawiłabym mnóstwo kasy o zakład, że tutaj wyszedłby przekręcik  ;)  Oczywiście wpadka jest hodowcy, od którego mają tę sukę (Thunder-Poland), ale sami jako hodowcy też najwidoczniej nie mają wiedzy z zakresu podstaw genetyki, by wiedzieć, że coś nie tak.

Znaczy, podsumowując - no, jak można hodować, nie znając prawdziwej "spuścizny" swoich psów  ;)

Aczkolwiek uczciwie mówię - nic nie wiem poza tym o tej hodowli. Zupełnie przypadkiem zobaczyłam ich ogłoszenie na fb, a że genetyka maści psów to mój konik, to od razu mi wpadło w oko  ;) Ale nie mogę nic więcej powiedzieć - jakie warunki odchowu, jaki socjal, czy warto.
Tytuł: Odp: Opinia o hodowli "von Gebirgsbächen"
Wiadomość wysłana przez: vom Lienfelde FCI w 18.11.2020 o 22:45
Ciekawe  że ZKwP tego nie widzi  :M