Autor Wątek: sikanie-wylizywanie  (Przeczytany 345 razy)

Offline iwona

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 08.05.2014
  • M: Irlandia
sikanie-wylizywanie
« dnia: 13.04.2019 o 14:34 »

Witam wszystkich
Czy ktos z was spotkal sie z takim zjawiskiem jak sikanie i natychmiastowe wylizywanie tych sikow?(na spacerze, w ogrodzie) Robi tak moja 6 letnia suka, jest wysterylizowana nigdy nie rodzila je tylko sucha karme jest zdrowa .Czy powinnam sie martwic? jak ja tego douczyc? brakuje jej jakis skladnikow mineralnych witamin? czy to tylko na wiosne takie zachowanie? mam ja od 4 miesiecy jest z odzysku. Dodam ze mam psa ma 7 lat i nigdy tak nie robil dlatego nie bardzo wiem jak mam reagowac staram sie ja zajac czyms innym zanim zdazy sie odwrocic ale poradzcie co robic?
pozdrawiam

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: sikanie-wylizywanie
« Odpowiedź #1 dnia: 13.04.2019 o 16:14 »
Jesteś pewna, że to wylizywanie? Czasem psy liżą odrobinę wąchanego zapachu, by lepiej go przenieść na narząd Jacobsona, który pozwala im tak doskonale analizować zapachy. Nigdy jednak "do sucha". Na pewno zrobiłabym dla pewności badanie krwi i moczu. Jeśli jest u Was od 4 miesięcy i od początku przejawiała takie zachowanie, to może to też być objaw stereotypii - zachowania obsesyjno-kompulsywnego, którego nabawiła się na wcześniejszym etapie swojego życia. Kompulsje bardzo trudno zwalczyć. Może to być np. efekt tego, że poprzedni właściciele ostro karcili ją za nasiusianie w domu - i teraz obsesyjnie stara się "zatrzeć" ślad po tym, że się zsiusiała.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline luna_31

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 05.08.2018
  • M: Olsztyn
Odp: sikanie-wylizywanie
« Odpowiedź #2 dnia: 05.05.2019 o 12:48 »
Dokładnie... pies najprawdopodobniej był mocno karcony za załatwienie się w domu co często objawia się też brakiem załatwiania potrzeb nawet na spacerze w obecności właściciela. Za wszelką cenę stara się ukryć co zrobiła.