Autor Wątek: Bieganie z psem - kiedy zacząć?  (Przeczytany 5242 razy)

kurczaq

• Gość
Bieganie z psem - kiedy zacząć?
« dnia: 07.07.2008 o 22:49 »
Witam.

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem DON'ka .
Wiem ze te psy czesto mają problemy ze stawami i nie mogą za młodu za
duzo biegac czy chodzić po schodach (w tej chwili go nosze). Dodatkowo
mój piesek jest po bardzo duzych rodzicach i zapowiada się ze sam też
będzie duży.

Zastanawiam się od jakiego wieku będzie mógł zacząć ze mną biegać -
chodzi mi o 20-30 minutowy poranny czy wieczorny jogging? (moze na
początku krócej?)

W tej chwili ma 3 i pół miesiąca.

Pozdrawiam.

Guest

• Gość
« Odpowiedź #1 dnia: 08.07.2008 o 08:34 »
Jakie kolwiek wymuszone formy ruchu mozna a wręcz powinno się wprowadzac u psa powyżej 1 roku zycia kiedy kosciec jest juz w miare ukształtowany,pies przeswietlony w kierunku HD,ED.Do tego czasu tylko luzne spacery i ruch nie wymuszony.

kurczaq

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 09.07.2008 o 18:09 »
a aportowanie? mozna cwiczyc?

Offline AM-ON

• Ekspert
  • Data rej.: 10.04.2004
  • M: Kraków
« Odpowiedź #3 dnia: 10.07.2008 o 19:33 »
Ja natomiast kiedyś czytałam artykuł pisany przez jakiegoś specjalistę od psich stawów i układu ruchu i tam było napisane, że można już biegać z psem 4 miesięcznym na "miękkim" podłożu (trawa, ścieżki leśne, polne trawiaste) ale nie na długie dystanse - zacząć od 500m i potem dojść max. 1000m i dopiero w wieku (psa) ok. roku zwiększać dystans. Co ciekawe ów pan pisał, że takie wczesne rozpoczęcie biegania powoduje wzmocnienie mięśni, ściegień oraz stawów i minimalizuje ryzyko kontuzji w późniejszym czasie. Pisał, że 500-1000 metrowy jednostajny bieg kłusem jest zdrowszy dla młodego psa niż szaleństwa z innymi psami, gdzie są nagłe zrywy, hamowania, skoki i zwroty "w locie".
Pozdrawiam,
Aneta, Kenny (*), Gwen (*), Hot i Mini-Me :)

Online Juliusz

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 17.06.2007
  • M: Poznań
« Odpowiedź #4 dnia: 11.07.2008 o 13:36 »
Ja właśnie tego rozgryźć nie mogę...

Kłus jest podobno(?) najlepszym typem chodu dla ONa, tak? Najbardziej 'naturalnym', równym, pies się w nim najmniej męczy.
Z tego co czytałam, z rozmów z wetami(w tym ortopedami/chirurgami) wynika, że bieganie/bieganie przy rowerze najrozsądniej zacząć kiedy pies ma ok 1,5/2 lata.
Ale chyba nikt, do osiągnięcia przez psa wieku 2lat, tylko na smyczy na dreptane spacerki swojego ONa/DONa nie wyprowadza?

Jak to w końcu jest?

Zorlis

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 11.07.2008 o 13:44 »
Hm, ONki mają raczej typową budowę kłusaków, i sprężyste stawy właśnie do tego chodu przystosowane (gdyby kłus był dla psa męczący, nie poruszałby się nim, czyż nie?)
Jeśli chodzi o to ograniczenie ruchu (również o tym czytałam) to myślę, że dotyczy to bardziej psich sportów takich jak agility, bo trudno oczekiwać od młodego psa, żeby tłumił w sobie energię i truchtał tylko przy panu - to nienaturalne.

Online Juliusz

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 17.06.2007
  • M: Poznań
« Odpowiedź #6 dnia: 11.07.2008 o 13:52 »
To skąd te teorie: 'nie biegać z ONem, dopóki nie zakończy rozwoju układu kostno-stawowego!'?
Sama temu uległam, a teraz mam poważne wątpliwości...
Jak widzę Ciapatego uganiającego - ze zrywami, ostrymi hamowaniami, wywrotkami, koziołkami - za piłką, to nijak zrozumieć nie mogę, jak taki spokojny kłus może bardziej mu zaszkodzić...
Juliusz2008-07-11 13:53:28

Zorlis

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: 11.07.2008 o 13:58 »
Myślę, że każdy ma trochę zdrowego rozsądku i np. nie biega z młodym psem kilometrów po asfalcie...
Mój pies ma 2 lata, a od roku przynajmniej ma okazję poganiać ze znajomymi chartami, aportuje niemal odkąd go mam, pływa - jakoś też nic mu nie jest...

Offline capri

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 08.07.2007
  • M: Warszawa
« Odpowiedź #8 dnia: 30.07.2008 o 11:53 »
Ja sobie myślę ze biegi sam sobie pies dozuje. Ja widzę to po mojej . Biega z innymi psami a jak się zmęczy to po prostu odpoczywa.
Ostatnio miałam okazję biegnąć z nią przy rowerku. Trasa ok 5 km leśnymi dróżkami polami.Było kilka przystanków na odpoczynek + woda do picia .

Offline gregorbrutus

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 21.01.2011
  • M: Krosno Odrzańskie
« Odpowiedź #9 dnia: 21.01.2011 o 12:24 »
Hey, mam 5 letniego ON, bieaganie zacząłem jak maiła niecały rok:)Powolutku, w lesie z zaportowaniem , dla zabawy, teraz simga ze mna 5-8 km

Guest

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 21.01.2011 o 12:40 »
Ja zaczęłam za nim suczka skończyła pół roku do rowerka i na krótki powolutki spacerek. Trochę tego żałuję bo teraz nie da się jeździć  z nią bo ciągnie strasznie - najlepsze tempo dla niej to ponad 40 na godzinę - mam licznik w rowerze. Ja nie dam rady jechać stale z taką prędkością a suczkę trudno jest zmęczyć. Dla niej bieganie to życie. Biega cały czas i odpoczynek to tylko gdy jest w domu. Jak patrzyłam na inne owczarki które z moją Mają były pól godziny i już padały ze zmęczenia nie chcąc się podnieść to po prostu nie mogłam wytrzymać ze śmiechuLOL

Offline pumagr

• Hodowca ON
  • Hodowca
  • **
  • Data rej.: 21.05.2010
  • M: Warszawa
« Odpowiedź #11 dnia: 26.01.2011 o 21:14 »
Hoduje owczarki od 30 lat i nigdy żadnego nie nosiłam na rękach po schodach

Smile a teorie co do biegania też nijak się mają do rzeczywistości , bo trenuje się już bardzo młode psy , przecież na wystawach biegają już od klasy baby , jeśli pies biega tyle ile chce to wszystko jest ok , oczywiście trening rowerowy zaczynamy po prześwietleniu psa ale bieganie kłusem na smyczy czy nałukę chodzenia na przód zaczyna się od małego (ciągnięcie na symyczy) a bieganie 20,30 minut napewno mu nie zaszkodzi , ludzie to są owczarki a nie pudelki do noszenia na rączkach hihihi - nie wiem skąd wzieły się takie teorie
pumagr

Offline donald1209

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 03.09.2008
  • M: Krosno
« Odpowiedź #12 dnia: 27.01.2011 o 12:44 »

Cytat: ZuZaK
Trochę tego żałuję bo teraz nie da się jeździć  z nią bo ciągnie strasznie - najlepsze tempo dla niej to ponad 40 na godzinę - mam licznik w rowerze. 

A nie masz tego licznika żle wyskalowanego???WinkWinkWink.
40 km/godż to biegł Asafa Powel jak bił rekord świata na 100 m.

Pies może rozwijać takie prędkości ale na krótkich dystansach a nie kilka kilometrów.

Luka w ubiegłym roku zaczęła biegać ( kłusować ) przy rowerze. Miała prawie 2 lata. Ale to dlatego, że jak miała 8 mieś złamała nogę z komplikacjami. Dopiero po wyleczeniu i ok roku stopniowego przyzwyczajania do wysiłku ( dużo pływania), po konsultacji z wetem ( rtg) zaczęliśmy bieganie. Ale 10 - max 15 km/godż i co 4 - 5 km przerwa 10 min na odpoczynek i łyk wody. I tak może 20 - 25 km przebiec bez większego zmęczenia. Mało tego, w lecie biegniemy ( tzn. ona biegnie a pancio wygodny na rowerku 4 litery wozi) ok 9 km nad rzekę, tam pływanko, potem wzdłuż rzeki do mostu i powrót drugą stroną na kąpielisko ,znowu pływanko i do domu. Dystans jak mały triatlon dla psów. Zajmuje nam to 3 - 4 godż ale potem do wieczora sunia śpi.

Krzysztof

Offline CanisFamiliaris

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 29.04.2008
  • M: Kraków
« Odpowiedź #13 dnia: 30.01.2011 o 22:19 »
Tutaj chyba nie wszyscy rozumieją pod pojęciem "bieganie" to samo.
Bieganie jest naturalną cechą psa - szczeniaki też biegają. Ale bieganie już przy rowerze... no to trzeba psa do tego przygotować.
Młody pies, z nie rozwiniętymi jeszcze chrząstkani nie powinien biegać na długich dystansach - i dlaczego można poczytać w każdej książce o rozwoju układu kostnego. Natomiast biegać w zabawie może jak nabardziej :)

Moja sucz jest w stanie przebiec ok. 20 km bez zmęczenia, swobodnym kłusem. Oczywiście nie jedziemy na rowerową wycieczke od razu po zimie gdy 2 miesiące nic się nie robiło - najpierw ją ku temu muszę odpowiednio przygotować :)

A psy zaprzęgowe trenują dopiero po ukończeniu roku, co nie zmienia faktu że na szorkach ciągną coś cięższego już za szczenięcia :) ale nikt nie przeciąża ich jeszcze nie rozwiniętych stawów.

Offline ginger14

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 29.03.2012
  • M: brzozów
« Odpowiedź #14 dnia: 30.10.2012 o 01:42 »
teraz too już nie wiem...
Mam 9 miesięczną sunie owczarka i od kilku dni zaczęłam z nią biegać.
Nie biegamy daleko ani szybko bo sama też dopiero zaczęłam biegać.
Biegamy wieczorami 20-30 min, z małą przerwą na odpoczynek ale nie zatrzymujemy się tylko dreptamy. Sunia przez połowe drogi jest spuszczona i sama wybiera tempo. Pół drogi biegniemy chodnikiem/asfaltem, a pół kamienna dróżką. 

Nie zaszkodzi jej to ?