Autor Wątek: Skręt żołądka  (Przeczytany 156079 razy)

Offline mocna

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 24.10.2002
  • M: Warszawa
Skręt żołądka
« dnia: 08.12.2004 o 15:50 »
Cytuję za artykułem z VetServisu podanym w innym (smutnym) wątku:

Istotny jest takze sposób stawiania miski. Podawanie psu pokarmu w misce stojacej na podwyzszeniu (czyli powyzej linii podlogi) zwieksza niebezpieczenstwo pojawienia sie skretu nawet o 110%.(*)

(*) Przed bardzo wiele lat zalecano karmienie psów zagrozonych skretem zoladka z miski stojacej na podwyzszeniu. Wydawalo sie, ze pomaga to psu prawidlowo przelykac pokarm i zmniejsza szanse na rozwój skretu. Dopiero gdy w roku 2000 dr Glickman z Uniwersystetu w Indianie opublikowal wyniki swoich badan (najwiekszych i najdokladniej analizujacych ryzyko skretu), okazalo sie, ze jest odwrotnie niz zakladano i karmienie psa z podwyzszenia jest absolutnie przeciwwskazane. Dlatego aktualnie nie zaleca sie juz takiego postepowania.

Przytoczyłam, bo sama spotykałam się z zaleceniem stawiania miski na podwyższeniu a i na naszym forum nieraz ten sposób reklamowano.

Pozdrawiam  --  monika

« Ostatnia zmiana: 02.04.2014 o 15:57 wysłana przez MariuszM »

jola

• Gość
Odp: Skręt żołądka
« Odpowiedź #1 dnia: 08.12.2004 o 16:10 »
nie wiem jak to się ma do skrętu, ale Boomer się raczej kładzie na podłodze, gdy zanosi się na dłuższy posiłek

Offline Sloneczko

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 12.03.2004
« Odpowiedź #2 dnia: 08.12.2004 o 16:11 »
Ja tak caly czas myslalam i moja panna ma na podwyzszeniu ....  ..... teraz nie wiem, co myslec

Ania & Frodo

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 08.12.2004 o 16:16 »
Ja się długo zastanawiałam, czy nie kupic psu stojaczków pod miskę, ale doszłam do wniosku, że w naturze drapieżniki raczej nie korzystają z takich udogodnień. Jak mu niewygodnie stać, to może sie położyć - np ogryzając kość. Cieszę się, że moja decyzja okazała się zgodna z najmowszymi trendami naukowymi- aczkolwiek podchodzę do nich z pewnym dystansem. I absolutnie się nie zdziwie, jeśli za pół roku ktoś oglosi znowu teorię przeciwną...

Offline mocna

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 24.10.2002
« Odpowiedź #4 dnia: 08.12.2004 o 16:21 »
Ania, to ja podobnym tokiem rozumowałam - w popularnej ostatnio na forum naturze ;-) jedzonko leży na ziemi a drapieżnik się po nie schyla, bąðź konsumuje na leżąco. Wolta więc nie doczekała się nigdy stojaka na miski.

pozdrawiam!
monika

Domino1

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 08.12.2004 o 16:24 »
Pisałam w innym wątku o mojej tragedii-straciłam dzisiaj psa a przyczyną był skręt żołądka. Oba moje psiaki nie korzystały ze stojaczków, miski stały na ziemi, ale oba jadły bardzo szybko, jakby na wyścigi. Prawdopodobnie to przyczyniło się do skrętu żołądka- tak piszą w vetserwisie.  

Ania & Frodo

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: 08.12.2004 o 16:36 »
Z tego co mi wiadomo (acz nie jestem ekspertem) skrętowi żoładka sprzyja przede wszystkim intensywny wysiłek po obfitym posiłku. M.in. dlatego wielu hodowców zaleca karmienie nawet dorosłych psów dwa razy dziennie - nie raz, i koniecznie po, a nie przed spacerem.

Offline Nemesis

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 21.11.2004
« Odpowiedź #7 dnia: 08.12.2004 o 16:36 »

Juz dużo wcześniej czytałam artykuł z VetSerwisu o miskach.

Jak kupowałam Gryfa (5 lat temu) to wręcz namawiali mnie abym kupiła miski na stojaku - MAM JE DO TEJ PORY. Argumentowli to tym, że nie obciąża się w ten sposób stawów młodych i dorastających psów... Teraz patrzę na to inaczej... Nikt przecież nie dba o wilki i inne psowate, a jednak ich łapy są proste ...

Następny pies będzie miał już miski stawiane na podłodze...

mafinia:)

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 08.12.2004 o 16:47 »

hodowca poradzil mi zebym miala miski nad podwyzszeniu poniewaz pies nie musi sie schylac i nie bedzie lapczywie lapal pokarmu.

ja jestem zwolenniczka stojakow itp

Offline Barbie

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 03.07.2003
  • M: Nowy Targ
« Odpowiedź #9 dnia: 08.12.2004 o 17:07 »
Według znanych mi pogladów główną przyczyną skrętu żołądka jest jego przeładowanie/ostre rozszerzenie żoładka/ i gwałtowny ruch po posiłku . Są wymieniane również inne przyczyny kóre mogą towarzyszyć w/w są to atonia żoładka , problemy z odźwiernikiem zbyt luźne więzadła zołądka. Jednak za najważniejsze przyczyny uznaje się przeładowanie i ruch .
Zalecenie rozbicia dziennej dawki żywieniowej na dwie porcje wydaje się jak najbardziej sensowne ,jak i postulat ograniczenia ruchu po posiłkach.

Weronisia

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 08.12.2004 o 17:36 »

Jejku! Jestem przerażona tym co piszecie

Ja robię tak, że najpierw daję suni michę jedzonka, a po 5-10 minutach wychodzę z nią na dwór, żeby się wypróżniła i pobiegała.

Jeśli najpierw pójdzie pobiegać a potem dam jej jeść, to i tak muszę z nią wyjść, żeby się załatwiła, albo narobi mi w domu

Ale od dziś będzie jadła po podwórkowych szaleństwach. Nie chcę kolejnej tragedii

Offline maria-wilq

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 02.09.2002
  • M: Wrocław
« Odpowiedź #11 dnia: 08.12.2004 o 17:41 »
Myślę, ze nie ma co panikowac! a prawda pewnie lezy gdzies posrodku.
Zgadzam sie z opinia Barbie -często do skretu zoladka prowadzi gwaltowny ruch po posilku, a nie sposób, w jaki sie go podaje.
Z drugiej strony np miska na stojaku chroni psa przed deformacja obręczy pasa barkowego..

adamkanicki

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: 08.12.2004 o 18:37 »
Z tego co mi wiadomo na temat skretu zoladka to sklonnosci do niego maja psy z gleboka klatka piersiowa. Co do wysokosci stawiania misek to obie teorie slyszalem ale mysle ze na podlodze to jednak najbardziej naturalne polozenie michy.

co do bezposredniej przyczyny skretu zoladka to nie wynika on bezposrednio z samego ruchu po jedzeniu tylklo z faktu lykania powietrza podczas biegu. to samo tyczy sie lapczywego jedzenia wraz z ktorym pies polyka duza ilosc powietrza . I pewnie pelny zoladek + powietrze prowadzi do skretu ale tak naprawde to cholera wie jak to jest...

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
« Odpowiedź #13 dnia: 08.12.2004 o 19:20 »
Ja takze czesto slyszałam by psu kupic miski na stojaku, nawet miałam zamiar, juz miałysmy kupic... Ale cena jest jaka jest, wiec poczekałysmy troche i teraz utwierdziłam sie w przekonaniu, ze jednak jedzenie "z ziemi" jest naturalne, wiec po co te podwyzszenia? Ja uwazam ze miski na stojaku są zbedne.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Szarotka

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: 08.12.2004 o 19:35 »
My mamy stojak bardzo tani, zbity z listewek, który służy juz trzeciemu psu. I nie jest on zbyt wysoki, pies musi schyllić sie nieco i jest mu ewidentnie bardzo wygodnie jeść. Miski ustawione na wysokości psiego pyska zawsze wydawały mi sie dziwne. A z drugiej strony pies, zwlaszcza rasowy to nie wilk czy dingo. Tych rowniez nikt nie odrobacza, szczepi, nie karmi sucha karmą, gotowanym ryżem, itd. A jakoś żyją. Pomijając to że sposób jedzenia upolowanej sarny jest nieco inny niz miski chrupek.
Przypadek skretu zołądka który znam to u łakomego szybko łykającego karmę z miski na ziemi psa, który jadał raz dziennie zawsze zaraz po spacerze.

Weronisia: pies nie powinien szaleć ani bezposrednio po ani przed jedzeniem. Po jedzonku wynies ja tylko na potrzeby fizjologiczne, (dobrze jest nauczyc psa robienie tego na komendę), poszalec idzcie jak troche po posiłku odpocznie.