Autor Wątek: Pokaz pracy psow pasterskich  (Przeczytany 1146 razy)

Offline kaisa

• Ekspert
  • Data rej.: 05.04.2003
  • M: Canada/ NZ
Pokaz pracy psow pasterskich
« dnia: 04.02.2012 o 06:49 »
Kilka tygodni temu mielismy gosci z Polski i wybralismy sie razem na wycieczke do pieknie polozonego w gorach Queenstown. Tam mielismy okazje odwiedzic miejscowa farme, niemalze odcieta od cywilizacji. Farma znajduje sie w gorach, nad brzegiem jeziora Wakatipu. Nie ma drog dojazdowych, prad wytwarzany jest na miejscu z gneratora, dostac sie tam mozna jedynie na pokladzie statku parowego. Latem farmerzy 'uprawiaja' agroturystyke - zapraszaja turystow na zwiedzanie farmy, mozna karmic zwierzeta, jest pokaz pracy psa pasterskiego przy krowach i owcach. Pozniej oczywiscie pokaz strzyzenia owiec i mozliwosc zakupow przeroznych wyrobow welnianych oraz serwowany jest podwieczorek w pieknym starym domu z weranda i widokiem na jezioro.
Film jest nieedytowany, mam nadzieje, ze bedzie slychac bo pan bardzo duzo mowil o pracy psa. Dla zainteresowanych owczarkarzy:

Po pokazie zamienilam kilka slow z pasterzem - bardzo sympatyczny i kochajacy swoje border collie. Zapytalam jak czesto zdarzaja sie problemy z psami podgryzajacymi owce. Powiedzial, ze w swojej 30 letniej karierze zdarzyl mu sie tylko jeden, ktorego nie mogl oduczyc kasania owiec i po prostu go oddal. Psy dosyc szybko sie ucza, ze nie wolno podskubywac, nawet gdy zrobia to w odleglosci od pasterza on je wtedy odwoluje i karci po przyjsciu do siebie (pewnie wazniejsza kara jest juz odwolanie od owiec). Podgryzanie nie jest tolerowane przez farmerow nie tylko ze wzgledu na troske o dobrobyt owcy ale rowniez przez to, ze posiniaczone mieso musi byc sprzedane po nizszej cenie. Tego dnia byl piatek i Pan pasterz wybieral sie do pubu w miescie. Opowiadal jak to wlasciciel farmy, Irlandczyk Pat, zawsze pije Guinessa za darmo bo zaklada sie z turystami, ze jak wypije piwo szybciej od nich to musza mu postawic nastepne. A ze to piwo potrafi wypic szybciej niz niejeden czlowiek wode zawsze wygrywa zaklad LOL To tak a propo starych obyczajow  LOL

Kasia, Choco (dobe), Anka (gsd) & Ari (mali)

Guest

• Gość
« Odpowiedź #1 dnia: 04.02.2012 o 08:53 »
A tak z ciekawości, bo ja jestem ptakolubna, co to za ogromne ptaszysko przeleciało przed kamerą?

Zofia Mrzewińska

Offline kaisa

• Ekspert
« Odpowiedź #2 dnia: 04.02.2012 o 12:41 »
Ptaszek to byl Blackbird, podobno najbardziej popularny w kraju aczkolwiek nie pochodzi stad. Zyje nawet do 20 lat. Znany jest z tego, ze potrafi sie opalac przykucniety z rozciagnietymi skrzydelkami. Podobno czesto mozna zaobserwowac jak irytuje mrowki i zacheca je do spryskiwania go kwasem mrowkowym w celu pozbycia sie pasozytow zewnetrznych. Czasami nawet takie mroweczki wtyka sobie pomiedzy piorka. Chyba nie lubi tego jak wyglada bo znany jest z tego, ze atakuje swoje odbicie w lustrze czy w oknie LOL

Pani Zofio, chyba by sie tu Pani podobalo - ptakow jest tu mnostwo! W tamtym roku Choco znalazl na plazy Niebieskiego Pingwina - bardzo fajny i malutki, wydawalo nam sie, ze mlody a pozniej sie okazalo ze one sa wlasnie takie miniaturki.

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
« Odpowiedź #3 dnia: 04.02.2012 o 13:13 »
Blackbird (ten gatunek najbardziej popularny - Common Blackbird) to nasz pospolity kos    

Z tego co zrozumiałam co pan mówił (niestety ahh ten akcent i szumy to wspomina o tym by obserwować reakcje jak bardzo owce boja sie psa oraz jak pies pracuje "wzrokiem". Sprowadzając psy z tej górki pies ich nie widzi, ale pasterz każe okrążyć jej od góry owce, jakby zgarniajac je w dół a on sam jakby blokuje owcom jeden z boków trasy. Gdy owce przekraczaja brame, pies ma gwizd musi zatrzymać się na trawie. Na kolejny gwizd ma iść dalej, powoli - nie przerywajac intensywnego wpatrywania się. Manewruje psem tak umiejetnie, że blokuje owce w miejscu 1 psem, a potem zwalnia je z presji i pozwala im uciec. Potem tłumaczy, że najważniejsze jest jak pies nie traci kontaktu wzrokowego z owcami - i na samym końcu zwalnia owce z presji, odwołując psa - dopiero wtedy można mu przerwać kontakt wzrokowy.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline capri

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 08.07.2007
  • M: Warszawa
« Odpowiedź #4 dnia: 04.02.2012 o 13:24 »

Cytat: Zofia
A tak z ciekawości, bo ja jestem ptakolubna, co to za ogromne ptaszysko przeleciało przed kamerą?

Zofia Mrzewińska
Widocznie ptak tez miał parcie na szkło :)

Guest

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 04.02.2012 o 16:03 »
Podobałoby mi sie na pewno, ale pływać nie potrafię dalej niż na 50 metrow, a samoloty jakby za drogie, szkodaUśmiech.

Zofia Mrzewińska

Offline kaisa

• Ekspert
« Odpowiedź #6 dnia: 05.02.2012 o 07:31 »
Hehe no i sie wydalo, ze sie na ptakach nie znam   zeby zwyklego kosa nie rozpoznac  

Offline sz.arek

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 16.10.2013
  • M: Lubin
« Odpowiedź #7 dnia: 23.10.2013 o 19:47 »

Offline maria-wilq

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 02.09.2002
  • M: Wrocław
« Odpowiedź #8 dnia: 25.10.2013 o 14:06 »
fajnie widziec pasace owczarki inne niz BC (mam na mysli filmy z ostatniego posta), tym bardziej, ze ich sposob pracy jednak jest troche rozny,
osobiscie  probuje tez pasienia (tyle, ze koz) z OB, co w naszym kraju jest ciagle dosc nietypowe :) a szkoda....

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #9 dnia: 25.10.2013 o 14:44 »
O kurcze Mario, koniecznie nakręć film jakiś z tego pasienia kóz z belgiem    

Offline maria-wilq

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 28.10.2013 o 15:52 »
a nakrece z checia, choc nie ma jeszcze na co patrzec, poki co mamy 2 akcje 'z roga', panna belgusia raczej kozy traktuje jak przyjaciolki, i wiecej jest pasienia stada husky niz wlasciwych podmiotow ;)
dlatego tez pozwolilam sobie na komentarz, jako ze wszelkie wymiany opinii i doswiadczen z pasterzami (psy inne niz BC) sa mi cenne!
ale probuje dojsc sama poki co do sedna sprawy, i jako ze czasu mamy mnostwo, film rzuce, choc nie wiem czy na tym forum gdyz nie kwalifikuje sie juz jako posiadacz ON....

jakkolwiek pozdrawiam:)

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #11 dnia: 28.10.2013 o 20:20 »
Oj tam, oczywiście że się kwalifikuje na forum  

Offline gochadrozdek

• Hodowca
  • **
  • Data rej.: 27.07.2009
  • M: Łódź
  • Hod: czarnych owczarków niemieckich z Rudzkiej Watahy (FCI)
« Odpowiedź #12 dnia: 30.10.2013 o 14:53 »
Cytat: sz.arek
Matka mojego szczylka też ma sukcesy w pasieniu
https://www.youtube.com/watch?v=Bt68hV4q44c
https://www.youtube.com/watch?v=ErOg9E8o5So   Cwaniaczek

To jeszcze nie sukcesy Nieśmiały tylko na razie treningi i przez to kąsanie, o którym mowa była powyżej zdyskwalifikowana została na swoich pierwszych w życiu farmerskich zawodach pasienia owiec. Nie mniej punktację miała bardzo wysoką Uśmiech a do zawodów podeszłyśmy wcześniej obcując z owcami tylko 3 razy. I to jest sukces, jak i to, że jako pierwszy owczarek niemiecki ma zaliczoną próbę instynktu pasterskiego.
Każda rasa przy pasieniu pracuje inaczej. Rozmawiałam z Panią Zofią, która jest również bardzo ciekawa jak to wygląda w przypadku belga. Tym bardziej fajnie by było obejrzeć ten filmik belga z kozami LOL
Pozdrawiam
Hodowla czarnych owczarków niemieckich z Rudzkiej Watahy - linia użytkowa
www.zrudzkiejwatahy.pl

Offline maria-wilq

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: 30.10.2013 o 16:30 »
a mnie bardzo interesuje wymiana doswiadczen z pracy pasterkiej psow innych niz BC - nie bardzo mam sie czym tu pochwalic bo zaczynam  (i to nie z pobudek sportowych, a czysto praktycznych - mam 2 kozy i naprawde dobry pasterz to skarb!!)  - takze zaczynam calkiem nowa dziedzine psich umiejetnosci w zasadzie od zera, bez najmniejszych chocby wskazowek od innych.. choc pewnie skonczy sie na odwiedzinach szacownego tomka p. ;)

poki co sytuacja bardziej wyglada jak na zdjeciu ponizej niz jak pasienie ;) ale ilez tu nowych wrazen i ciekawych elementow - bladzimy we mgle, ale jest niezle :)
uklony dla Zofii! (rany, wedlug nowych zasad na tym forum chyba P. Zofii..??? )

widac zdjecie..?
pozdrawiam :)

Offline gochadrozdek

• Hodowca
  • **
  • Data rej.: 27.07.2009
  • M: Łódź
  • Hod: czarnych owczarków niemieckich z Rudzkiej Watahy (FCI)
« Odpowiedź #14 dnia: 30.10.2013 o 17:54 »
Widać zdjęcie, widać LOL
Kózki jakby dominują nad suńką Język
My ćwiczymy u Oli R. Cwaniaczek w Pastuszkowie. Ma również stado kóz, ale z nimi nie próbowaliśmy. Najpierw musimy oduczyć psiury podszczypywania owiec. W maju drugie zawody, gdzie będziemy próbować naszych sił. Mam nadzieję, że te jeszcze pare miesięcy nam pomoże. 
Nie uszczegółowiłam, że chodzi o malinosa Uśmiech Bo p. Zofia zastanawiała się, czy jakiś belg malinos "pasa" gdzieś owce. Uśmiech

Pozdrawiam
Hodowla czarnych owczarków niemieckich z Rudzkiej Watahy - linia użytkowa
www.zrudzkiejwatahy.pl