Autor Wątek: Pokaz pracy psow pasterskich  (Przeczytany 785 razy)

Offline gochadrozdek

• Hodowca
  • **
  • Data rej.: 27.07.2009
  • M: Łódź
  • Hod: czarnych owczarków niemieckich z Rudzkiej Watahy (FCI)
Pokaz pracy psow pasterskich
« Odpowiedź #15 dnia: 30.10.2013 o 18:13 »
Nasze psiury pastersko Cwaniaczek
BRITA Czar Podkowy vel ARIA

CHARM Krasnoocko vel ZULUS

Pozdrawiam
Hodowla czarnych owczarków niemieckich z Rudzkiej Watahy - linia użytkowa
www.zrudzkiejwatahy.pl

Offline maria-wilq

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 02.09.2002
  • M: Wrocław
« Odpowiedź #16 dnia: 30.10.2013 o 20:31 »
piekny widok.... :)

slyszalam o pastuszkowie, ale niestety niebardzo mam warunki zeby zkims zaczac prace poki co :)

nie mam za to problemu z podgryzaniem! ale tez zachecic sucz do obiegania - uffff, ciezka praca :)
zaczynalam od prostej obecnosci pies - kozy, oczywiscie z kijkiem pod reka, teraz beda proby wypracowania wladciwego obiegania.. fajnie, bo jakos calkowity laik w tej dziedzinie musze sie naglowic co i jak...  
wydaj mi sie tez - ale moge sie mylic, ze latwiej jest z owcami ktore znaja prace z psem-pasterzem, niz z takimi swiezynkami... a moje kozy trafily sie charakterne ;) a i sucz do tej pory raczej frisbowo - zaprzegowa, niezle zestawienie ;)

te zdjecia sa dla mnie wyzwaniem, bo nam daleeeeeeko do koszaru np :)
podziwiam wiec poki co sprzed monitora i pozdrawiam!

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
« Odpowiedź #17 dnia: 30.10.2013 o 20:50 »
A spotkalas się z sytuacją, gdzie kozy dają się pasać psom? Aż jestem ciekawa, bo o ile przy koniach i krowach Nieśmiały przy przypadkowych spotkaniach oczywiście moje psy wykazywaly checi obiegania , zaganiania to przy kozach dostawały furii :( W znajomej hodowli ON, ileś tam lat temu, psy obcujące z końmi i innym inwentarzem niestety ale dwa razy zagryzly kozę. 

Teraz doczytalam, Gośka to stado kozie w Pastuszkowie bywa pasane ? 
monikach2013-10-30 20:51:58

Offline maria-wilq

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: 30.10.2013 o 21:27 »
mam taka sytuacje - stado husky  ewidentnie poluje na kozy, z uwzieciem sie na mloda - czyli wszytsko zgodnie z regulami gry  ;)
ale belgowa - nic nie ma w sobie z polowania, nie ma tez checi podgryzania wcale (az do przesady), co z kolej wredne kozy wykorzystuja bo wiedza z kim na co sobie moga pozwolic..
o dziwo z kolej - sucz, ktora do bolu obiega i pasie wszystko (!!!!!) - ludzi, psy, cokolwiek - przy kozach ma zanik obiegania... rozgryzam temat, wiec mam nadzieje, ze jakis postep wkrotce ;)
jakkolwiek wszystkie doswiadczenia z checia przeczytam, rady, uwagi - z gory dzieki :) mi sie przyda wszystko!! :)

ps - ONek ktory nas odwiedza nie reaguje na kozy nic a nic - ot taka ciekawostka, ale to chyba wynik oberwania przy pierwszej wizycie pastuchem elektr, wiec mozliwe jest tu skojarzenie z "elektrycznymi kozami" ;)

Offline gochadrozdek

• Hodowca
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: 30.10.2013 o 23:17 »
Cytat: monikach
Teraz doczytalam, Gośka to stado kozie w Pastuszkowie bywa pasane ? 

TAK
Pozdrawiam
www.zrudzkiejwatahy.pl

Offline gochadrozdek

• Hodowca
  • **
Pozdrawiam
www.zrudzkiejwatahy.pl

Offline gochadrozdek

• Hodowca
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: 30.10.2013 o 23:24 »
Cytat: maria&wilq
jakkolwiek wszystkie doswiadczenia z checia przeczytam, rady, uwagi - z gory dzieki :) mi sie przyda wszystko!! :)
Ola z Pastuszkowa jest tu na forum. Proponuję ją zagadnąć Cwaniaczek
Pozdrawiam
www.zrudzkiejwatahy.pl

Offline kaisa

• Ekspert
  • Data rej.: 05.04.2003
  • M: Canada/ NZ
« Odpowiedź #22 dnia: 31.10.2013 o 09:19 »
Maria, z jakiej lińii jest Twój Belg? Na zdjęciu wyglada na linie wystawowa? Myślałam, ze takich w Europie nie ma...
Kasia, Choco (dobe), Anka (gsd) & Ari (mali)

Offline maria-wilq

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: 31.10.2013 o 12:17 »
to Opra w Wiedźminskiej Stajni, vel Cookie (lub Buka), corka Jadźki (znanej w srodowisku frisbee lub ratowniczym) - nie znam sie na podzialach eksterierow bo sucz te wzielam jako ze jest mega walnięta, a ja kocham takie pieski :)
biega w zaprzegu głownie ;)

jesli chodzi o rady, wymiane doswiadczen - chodzi mi o zwykle opisywanie pracy, rzeczy codziennych, wiecie - takich prawdziwych...
niestety zle mam doswiadczenia z osobami, ktore pracuja pastersko (sporo takich osob osobiscie znam) - probujac rozmawiac otrzymuje info za kazdym razem, ze 'nalezy sie zglosic na seminarium lub szkolenie" - nie do konca tak uwazam, mysle, ze metoda prob i bledow, tym bardziej jesli robi sie to amatorsko - mozna sobie wypracowac cos nowego :)
a ja po prostu potrzebuje pomocy w wyprowadzaniu panienek na wypas... :)

Offline gochadrozdek

• Hodowca
  • **
« Odpowiedź #24 dnia: 31.10.2013 o 13:32 »
To ja tu za wiele nie pomogę, tym bardziej w kozach. 
Pozdrawiam
www.zrudzkiejwatahy.pl

Offline Pastuszkowo

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 03.10.2010
  • M: Jesionka k/Gostynina
« Odpowiedź #25 dnia: 27.11.2013 o 10:21 »
sorki, dawno nie właziłam na forum ;)
spróbuję pomóc, jak nie tu na forum to na PW ;)

kózki u mnie są pasane
filmik z zawodów-niespodzianki http://youtu.be/G5bnuRFXsGI (większość psów i przewodników pierwszy raz miała do czynienia z kozami i gęsiami)

a teraz do rzeczy
kozy pasie się trudniej niż owce bo.. mają charakterek, pies nie może cały czas napierać na nie bo będą się stawiać, musisz pomóc psu zauważyć gdzie jest linia, która jesli przekroczy to koza sie odwróci
czyli w praktyce (jesli pies zaczyna) to każę mu iść i STOP, czekamy aż koza się uspokoi i odwróci głowę , zacznie iść, wtedy znowu pies zaczyna za nią iść i znowu STOP... itd.

na gospodarstwie częściej korzysta się z drive'a niż balansu czyli pies ma popchnąć zwierzęta PRZED przewodnikiem a nie prowadzić za nim, tu możesz psu pomagać pukając jakimś patyczkiem w ziemię aby odwrócić zwierzaki lub po prostu odwrócić im głowy "ręcznie"
 można pouczyć kozy mając jakiś smakołyk (chlebek) w ręku aby skupiły się bardziej na Tobie niż na psie a psa wtedy trzymać z tyłu stada...
na tym zdjęciu sunia wygląda na nieco przestraszoną ale też koza jest napierająca...

nie wiem jakiej pomocy potrzebujesz , pisz to spróbuję Ci pomóc :)

Offline maria-wilq

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #26 dnia: 27.11.2013 o 16:17 »
dziekuje pieknie za informacje,
poki co u nas cisza, bo panny kozy w ciazy... ;)
i to na koncowce... wiec jako niedoswiadczenie farmerzy czekamy i obserwujemy, bo lada chwila lada dzien.. ;)
jak pisalam moje kozy to wyjatkowo sie rozbestwily - bo musialy sie nauczyc funkcjonowac i przetrwac w stadzie.. husky, wiec to bestie,
odezwe sie na priv w sprawach szczegolowych coby tu watku nie smiecic :)

a jesli ktos chcialby np wymienic sie doswiadczeniami na zywo - trening zaprzęgowy w zamian za pasterski - zapraszam :)))