Autor Wątek: Zwyrodnienie kręgosłupa?  (Przeczytany 537 razy)

Offline ktokolwiek123

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 04.01.2015
Zwyrodnienie kręgosłupa?
« dnia: 04.01.2015 o 22:03 »
Witam, chciałbym was prosić o porady związane z moim ukochanym, 10 letnim owczarkiem. 5 dni temu zauważyłem, że przy bieganiu minimalnie się potyka, ale pomyślałem że jest zmęczony. Następnego dnia jak z nim wyszedłem i chciałem trochę z nim pobiegać to tylko na mnie patrzył i chodził w kółko. Dziś nie może ruszać łapami, nie może wstać a co więcej chodzić, próbowałem go postawić na łapy ale od razu się przewracał, ma także problemy z wypróżnianiem się ale to chyba ma związek z tym że nie ma na nic siły, a do tego musi się trochę wysilić. Aktualnie leży spokojnie na kocu i nic nie robi. Warczy gdy dotykam go w okolicach tylnych łap i tułowia, chyba go coś tam bardzo boli. Moje pytanie brzmi: czy to da się jakoś operować, podawać jakieś leki aby mógł swobodnie chodzić? Istnieje jakaś możliwość aby wszystko wróciło do normy, proszę o porady gdyż jest to mój prawdziwy przyjaciel.
PS. Weterynarz powiedział, że to zwyrodnienie kręgosłupa, wstawiam poniżej zdjęcie pieska i prześwietlenie.

« Ostatnia zmiana: 04.01.2015 o 22:25 wysłana przez ktokolwiek123 »

Offline Juliusz

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 17.06.2007
  • M: Poznań
Odp: Zwyrodnienie kręgosłupa?
« Odpowiedź #1 dnia: 04.01.2015 o 22:52 »
Lokalizacja?

Czy prześwietlono cały kręgosłup?

Jaką diagnozę - konkretnie - postawił weterynarz?

Offline ktokolwiek123

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 05.01.2015 o 10:53 »
Zwyrodnienie kręgosłupa w górnym odcinku, prześwietlono tylko od końca łopatek do początku ogona, weterynarz powiedział że uciskają mu się 3 nerwy odpowiedzialne za mięśnie, dlatego taki jest chudy na tylnych łapach, nerwy ruchu i czucia. Dokładnej diagnozy nie postawił ale uważa że na 99% to jest przyczyną tego że nie chodzi i się mało rusza. Dał mu kilka zastrzyków na to żeby więcej pił i żeby mu się coś rozluźniło w nerwach. Jak myślicie? jest dla niego jakaś pomoc? coś jeszcze chcecie wiedzieć? Bardzo chciałbym go uratować gdyż jest bardzo wyjątkowym psem.

Offline kulik

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 17.11.2012
  • M: Grabów n/Prosną
« Odpowiedź #3 dnia: 05.01.2015 o 11:19 »
Skąd jesteście? Dobry ortopeda mógłby pomóc

Offline ktokolwiek123

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 05.01.2015 o 14:38 »
Włocławek, takie małe miasto w centrum polski. A ortopeda co by mógł zadziałać?

Offline kulik

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 17.11.2012
  • M: Grabów n/Prosną
« Odpowiedź #5 dnia: 05.01.2015 o 17:38 »
Niestety nie znam dobrych specjalistów z twojego regionu, może ktoś inny z forum mógłby pokierować? ??:)  ??:)

Offline ktokolwiek123

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 05.01.2015 o 17:50 »
To już chyba kwestia znajomości, popytam znajomych. A wracając do pytania, co ortopeda mógłby zaradzić? jakby go mógł uleczyć i czy to Ortopeda zwierzęcy?

Offline Juliusz

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: 05.01.2015 o 19:12 »
Nie masz daleko do Grudziądza - dr Jacek Mederski.

Przy niedowładach wynikających z ucisku na nerwy liczy się czas - nie czekaj, działaj!

Offline ktokolwiek123

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 05.01.2015 o 19:42 »
Wyprawa do Grudziądza to bardzo daleko, mój pies bardzo przeżywa podróż do weterynarza, który jest 5 km od nas, nie dałby rady. Żadnej innej możliwości nie ma?

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
« Odpowiedź #9 dnia: 05.01.2015 o 19:46 »
Musisz rozwazyc, czy jedna dłuzsza podróż jest warta przedłużenia twemu psu zycia we względnym dobrobycie o pewien czas.
Wasz weterynarz ma jakąś propozycję wspomagania - leczenia ?
Może skontaktuj się lekarzem polecanym przez Juliusz choćby telefonicznie najpierw, być może przekonasz się że warto jechać ?
Zapewniam, że twój pies nie mogąc się poruszać i wypróżniać również przezywa stres. 

Offline ktokolwiek123

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 05.01.2015 o 19:53 »
Nasz weterynarz, mógłbym powiedzieć że nie ma uczuć, patrząc mi prosto w twarz powiedział "nie ma dla niego szans i trzeba go uśpić, możesz czekać ale to nic nie da, bo się nie poprawi". Jutro jadę na wizytę do innego weterynarza i jeśli postawi tą samą diagnozę będzie trzeba skontaktować się z Weterynarzem z Grudziądza i dowiedzieć się co można zrobić. Gdyby to ode mnie zależało to już bym teraz był w Grudziądzu i próbował ratować mojego pieska, ale to nie zależy ode mnie czy tam się udamy. Jakieś dalsze wskazówki? Porady co do trybu życia dla Askana? Jak go przenosić na dwór, co by mógł jeść lżejszego (nie ma apetytu)?

Offline Juliusz

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: 05.01.2015 o 20:05 »
Czy pies ma bezwładny tylko tył, czy przód również?

Zdjęcie RTG powinno objąć również odcinek lędźwiowo-krzyżowy.

W przypadku Twojego psa - nie czekałabym.
Rezonans magnetyczny, tomograf komupterowy, mielografia - to badania, kt. może zlecić lekarz specjalista; a takim z pewnością jest, m.in., dr Jacek Mederski.
Błyskawiczna diagnostyka to podstawa. Tu przeczekanie może oznaczać wyrok.
Włocławek-Grudziądz to ok. 100km. Odległość żadna.

Offline beta46

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 06.01.2012
  • M: Świętokrzyskie
  • Mój najlepszy przyjaciel!
« Odpowiedź #12 dnia: 05.01.2015 o 20:09 »
Możesz spróbować z ręcznikiem,który przekładasz pod brzuch pieska,do tego dwie osoby są potrzebne...Ale najpierw w domu wykonaj próbę,czy psiak da radę choć się na łapach w ten sposób utrzymać...A co do tej pory psisko jadło?Bo bardzo radykalna zmiana diety może tylko mu zaszkodzić...

Offline ktokolwiek123

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 05.01.2015 o 20:13 »
Teraz to sam nie wiem czy on nie chce czy nie może, ale jak go zawołam żeby do mnie przyszedł to nie rusza łapami tylko się wierci (rusza tylko całymi przednimi łapami, ale końcem nie potrafi).

Offline ktokolwiek123

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 05.01.2015 o 20:14 »
Zjadł troche kostek z żeberek, 2 laski kiełbasy i troche kaszanki przez 2 dni, to jest bardzo mało. Z ręcznikiem jeszcze nie próbowałem, ale czego nie zrobie to zaraz warczy i cicho wyje.