Autor Wątek: Tresura, od czego zacząć?  (Przeczytany 1615 razy)

Offline Pabi

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 21.03.2016
  • M: Gdańsk
Tresura, od czego zacząć?
« dnia: 11.07.2016 o 19:42 »
Witam, już za 2 tyg. odbieram mojego DONka. W chwili odbioru psiak będzie miał 8tyg, czy mogę zacząć od razu tresurę? Czy z takim małym szkrabem to bez sensu? Od czego polecacie zacząć?

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin

Offline piusxxl

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 11.05.2016
  • M: Mońki
  • Unaks
Odp: Tresura, od czego zacząć?
« Odpowiedź #2 dnia: 11.07.2016 o 20:42 »
Było już poruszane nie raz no ale...
Po pierwsze to tak naprawdę od odbioru małego już zaczynasz naukę, pokazujesz mu na ile pozwalasz, jakie są zasady, co wolno czego nie wolno. Pierwszy dzień/dni w domu nie możesz ulegać jego piskom jeżeli ma mieć ograniczona przestrzeń np ma być zamykany na noc w jakimś pomieszczeniu, kojcu. No pierwsza noc może być wyjątkiem ale pozniejusisz wytrzymać. U mnie druga noc piszczal do 2 w nocy, nikt się nie złamał i dziś idzie spać do kuchni bez gadania i śpi do rana bez piszczenia. Wie że nic nie ugra.
A później to non stop tak naprawdę jest tresura. Od nauki spokojnego dawania jedzenia, kontaktu wzrokowego i odbierania smakołyków, chodzenia na smyczy. do tego wszystkiego najbardziej przydatne na początku komendy to siad, zostań, leżeć, przywołanie do mnie. Resztę wprowadzasz w zależności tego do czego "ma byc" pies. Ja nie widzę sensu (i nie mam czasu) na tresure typowo wystawowa. Pies oprócz powyższych komend chodzi przy nodze, aportu na razie nie uczę bo nie wiem co ze stawami. Jak się ustabilizuje stan zdrowotny zaczniemy naukę podstaw obrony.
Najważniejsza jednak jest socjalizacja. Jak najwięcej kontaktu z psami różnego wieku, wielkości, charakteru choć wiadomo że najlepiej na początku spotykać psy zrównoważone. Ponadto kontakty z ludźmi o roznych zapach, z dziećmi , z czasem w różnych sytuacjach (osoby krzyczące, podniecone, nerwowe, pijane ;-) ja prosiłem znajomych których pies jeszcze nie znał o takie dziwne zachowania i uczyłem go spokoju.
Książki, filmiki szkoleniowe materiału jest dużo. Metodę wybierasz sam.

Offline Pabi

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 21.03.2016
  • M: Gdańsk
« Odpowiedź #3 dnia: 11.07.2016 o 21:35 »
Dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz. Pies bedzie z nami w jednym pomiwszczeniu takze jeden problem z glowy. To zostaje tylko czekac i szkolic:)

Wysłane z Lg G3 by tapatalk

Offline kuba123

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 27.05.2017
  • M: łódź
« Odpowiedź #4 dnia: 27.05.2017 o 12:30 »
im wczesniej zaczniesz tresure tym lepsze efekty :)

Offline radek123

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 17.08.2017
« Odpowiedź #5 dnia: 21.08.2017 o 18:07 »
Za wcześnie też jest to niemożliwe. Musisz patrzeć na psa. Komfortowy dla niej, czy nie.

Offline Fahra

• Ekspert
  • Data rej.: 26.01.2012
  • M: za gorka...
  • Teamwork
« Odpowiedź #6 dnia: 22.08.2017 o 10:36 »
Przy wyborze wlasciwej metody-wersji dla maluchow-trzymania nerwow na wodzy,krotkich jednostek i malutkich kroczkow -nie ma za wczesnie  [tak]

Offline Morkiz

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 19.07.2016
  • M: Skoczów
« Odpowiedź #7 dnia: 18.11.2017 o 21:05 »
tak naprawde to wiele zalezy od tego jak szybko szczeniak zaaklimatyzuje sie w domu.. gdy moja suczke wprowadzilismy to byla tak przerazona i zestresowana ze bala sie wlasnego cienia.. probowalismy spokojnie i delikatnie do niej dotrzec ale bardzo byla wystraszona. weterynarz polecil nam taki atomizer od vetexpert co nazywa sie pet remedy.. byl wlaczony caly czas i faktycznie szybko bylo widac roznice.. szkolenie zaczelismy po ok 2 tygodniach

Offline adolfa

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 13.08.2019
  • M: Katowice
« Odpowiedź #8 dnia: 13.08.2019 o 14:46 »
Powoli, daj mu trochę czasu

Offline vom Lienfelde FCI

• Hodowca
  • **
  • Data rej.: 16.03.2014