Autor Wątek: Dogoterapia w resocjalizacji  (Przeczytany 298 razy)

Offline matuch1991

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 21.06.2016
  • M: Garwolin
Dogoterapia w resocjalizacji
« dnia: 29.01.2017 o 14:44 »
Witam po raz pierwszy na forum. Czytałem wiele wątków na różnych forach ale nigdzie nie znalazłem pasującego tematu. Czy ktoś z Was drodzy forumowicze spotkał się z dogoterapią w resocjalizacji młodzieży? Długo myślę o podjęciu pracy w tym kierunku ale bardzo mało jest informacji na ten temat. Do pracy chciałbym wykorzystać ON, uważam, że sprawdził by się idealnie ponieważ to trochę inna specyfika pracy niż z osobami niepełnosprawnymi. Dodam na koniec, że pracuje już w zawodzie jako socjoterapeuta i chciałbym poszerzyć swoją pracę o dogoterapie!
Z góry dziękuję za pomoc

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: Dogoterapia w resocjalizacji
« Odpowiedź #1 dnia: 29.01.2017 o 16:13 »
Ciekawy koncept, gdzieś kiedyś widziałam artykuły o różnych projektach z młodzieżą - że dzieciaki opiekowały się psami ze schroniska i uczyły odpowiedzialności, jak szkolić itd. Natomiast pewnie taka młodzież ma też problemy z agresją czasem - na pewno nie jest to forma odpowiednia do każdego człowieka, bo tu nie ma miejsca na "puszczenie nerwów". Poza tym owczarki niemieckie też mają pewną dozę agresji i potrafią być wbrew pozorom trudne...
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline matuch1991

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 29.01.2017 o 16:18 »
Mi chodzi o dodatek do terapii grupowej, zajęcia na stawianie granic, budowanie zaufania itp. Ja również słyszałem o projektach z a wychowywaniem psiaków ze schronisk ale mi chodzi bardziej o udział w terapii.
Co do agresji to u moich dzieciaków nie występuje ona przynajmniej nie w sposób taki który mógłby być kierowany podczas zajęć wobec psa

Offline KasiaMagdalena

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 16.02.2011
  • M: Śląsk
« Odpowiedź #3 dnia: 29.01.2017 o 16:31 »
Może cię jakoś zainspiruje "Fundacja Szarik" , która jako jedyna w PL prowadzi dogoterapie żołnierzy weteranów z urazem wojennym mają trzy psy jeden z nich to ONek, dzięki tym psom ludzie się otwierają i uwalniają od bolesnych przeżyć.
Jeśli nie ma czegoś takiego w PL jak resocjalizacja dzięki psom, to może będziesz pierwsza  [tak]

Offline matuch1991

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 29.01.2017 o 17:01 »
Super, zajrzę do tej fundacji. Wydaje mi się, że będę pierwszy ale ktoś musi zacząć

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #5 dnia: 29.01.2017 o 17:01 »
To znaczy rozumiem, że chcesz mieć psy prywatne (czyli własne), które by jedynie odwiedzały dzieciaki na zajęciach? Bo to co ja piszę, to ogromny projekt, gdzie psy są fundacyjne, niczyje... to wymaga o wiele więcej zaangażowania, bo one nie zrozumieją, że to "tylko na chwilę".
Wiem, że to całkiem nieźle sprawdza się z trudną młodzieżą i psami ze schroniska - bo młodzi ludzie mogą niejako utożsamiać się z tymi psami, też im brak czułości, też są doświadczone przez życie często i nie rozumieją, dlaczego tu trafiły. Tutaj jest mocny punkt do nawiązania więzi... Ten punkt raczej odpada jak się ma psy dopieszczone, własne. Można go natomiast pewnie zastąpić podbudowaniem wiary w siebie, jeśli pies coś już umie i młody człowiek musi to wyegzekwować. Zawsze też może coś własnego nauczyć... Myślałeś już nad jakąś konkretną formą? ;)

Offline matuch1991

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 30.01.2017 o 10:34 »
Chcę mieć swojego prywatnego psa który jeździłby ze mną do pracy do Ośrodka. Co do formy to na początku chciałbym włączyć psa na zajęcia grupowe które prowadzę u siebie. Mam grupę 8 dzieciaków, pracujemy nad profilaktyką oraz socjoterapią i tutaj widzę rolę psa, przy budowaniu porozumienia i kontaktu, stawianiu granic czy aktywizowaniu dzieciaków. Dopiero o tym myślę i szukam kogoś kto mógłby mnie trochę naprowadzić. Wstępnie chciałem robić to u siebie w pracy a później dodatkowo prowadzić warsztaty w innych placówkach w których są dzieciaki zagrożone niedostosowaniem społecznym czy demoralizacją

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #7 dnia: 30.01.2017 o 13:58 »
Cóż, dobrze ułożony zrownoważony pies na pewno nie zaszkodzi, a faktycznie może fajnie pomóc otworzyć się innym ludziom :) Powodzenia!

Offline matuch1991

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 30.01.2017 o 14:05 »
Dzięki wielkie, muszę poszukać teraz jakichś dobrych kursów lub szkoleń

Offline madziakatONka

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 05.08.2014
  • M: Zawiercie
« Odpowiedź #9 dnia: 21.05.2017 o 15:13 »
Chcę mieć swojego prywatnego psa który jeździłby ze mną do pracy do Ośrodka. Co do formy to na początku chciałbym włączyć psa na zajęcia grupowe które prowadzę u siebie. Mam grupę 8 dzieciaków, pracujemy nad profilaktyką oraz socjoterapią i tutaj widzę rolę psa, przy budowaniu porozumienia i kontaktu, stawianiu granic czy aktywizowaniu dzieciaków. Dopiero o tym myślę i szukam kogoś kto mógłby mnie trochę naprowadzić. Wstępnie chciałem robić to u siebie w pracy a później dodatkowo prowadzić warsztaty w innych placówkach w których są dzieciaki zagrożone niedostosowaniem społecznym czy demoralizacją
Nasza Frida z Na pomoc ONkom pracuje w podobny sposób ze swoją adopcyjną Panią - polecam bardzo . Kwestia odpowiedniego doboru psa, Frida jest psem ze schroniska.
Ja prowadziłam zajęcia z elementami dogoterapii w Świetlicy Środowiskowej dla dzieci i młodzieży.  Oczywiście z DONką Adą z Na pomoc ONkom.  Niestety Ada już za TM a prywatnie nie mam akurat teraz psa, który się nadaje.
Pozdrawiam i 3 mam kciuki 😀