Autor Wątek: Szkolenie tropienia  (Przeczytany 696 razy)

Offline madzik2507

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 05.10.2013
  • M: Sierpc
Szkolenie tropienia
« dnia: 22.10.2017 o 16:02 »
Hej, znacie jakieś szkoły, które są typowo ukierunkowane na tropienie ? Najlepiej na mazowszu, do około 80km od Sierpca, może w Toruniu coś się znajdzie ? Pozdrawiam!

Offline Jannanut

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 10.01.2018
Odp: Szkolenie tropienia
« Odpowiedź #1 dnia: 10.01.2018 o 09:01 »
Chciałbym również śledzić szkolenie. Chcę wiedzieć, gdzie to idzie.

Offline Barusi

• zbanowany
  • Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 13.12.2017
  • Pies najlepszy przyjaciel.
« Odpowiedź #2 dnia: 10.01.2018 o 14:24 »
Prostota mam pewnie wyszkolonego psa z posłuszeństwa aportowania żeby mógł zacząć szkolenie z węszenia bo bez tego nie uda się za bardzo. Tropienie jest łatwiejsze od obrony. A szkół nie znam żadnych jedynie przy sobie jakichś de... co potrafią jedynie 130 zł za trening z chodzenia za szynką po jakichś deskach.

Offline Barusi

• zbanowany
  • Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 10.01.2018 o 17:39 »
Miało być masz a nie mam  ;)

Offline pauka1993

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 02.05.2016
  • M: Wrocław
« Odpowiedź #4 dnia: 10.01.2018 o 19:22 »
Prostota mam pewnie wyszkolonego psa z posłuszeństwa aportowania żeby mógł zacząć szkolenie z węszenia bo bez tego nie uda się za bardzo. Tropienie jest łatwiejsze od obrony. A szkół nie znam żadnych jedynie przy sobie jakichś de... co potrafią jedynie 130 zł za trening z chodzenia za szynką po jakichś deskach.
Pies może zacząć się szkolić z tropienia i nie umieć nawet siad, to samo się tyczy aportowania, nie musi być super w posłuszeństwie i mieć popędu łupu. Wszystko zależy od szkoły i rodzaju tropienia jaki chcemy z psem robić.

Hej, znacie jakieś szkoły, które są typowo ukierunkowane na tropienie ? Najlepiej na mazowszu, do około 80km od Sierpca, może w Toruniu coś się znajdzie ? Pozdrawiam!

O jakie tropienie ci chodzi? Sportowe czy użytkowe?

Offline Barusi

• zbanowany
  • Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 12.01.2018 o 12:53 »
Pies może zacząć się szkolić z tropienia i nie umieć nawet siad, to samo się tyczy aportowania, nie musi być super w posłuszeństwie i mieć popędu łupu. Wszystko zależy od szkoły i rodzaju tropienia jaki chcemy z psem robić.
Widać ze nie znasz się za bardzo pies musi podejmować trop nie wiem czy wiesz ale właśnie od szukania aportu się zaczyna przez przedmiotów obcych ludzi właściciela i tak dalej. Jeśli nie potrafi pies aportować i nie ma chęci do aportowania to tak ciężko będzie bo wyszukiwania aportu np z kilku nic z tego bo nawet nie będzie znał aport komendy i wiele innych czynników. Więc radziłbym przemyśleć to co pan/pani piszę :)

Offline bart

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 05.03.2014
  • M: WZ
« Odpowiedź #6 dnia: 12.01.2018 o 15:54 »
Więc radziłbym przemyśleć to co pan/pani piszę :)

O jakim tropieniu rozmawiamy? ;)

Offline Barusi

• zbanowany
  • Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: 12.01.2018 o 16:09 »
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje tropienia:

sportowe – wymaga od psa dokładności w podążaniu za zapachem. Niedozwolone jest odejście od ścieżki zapachowej. Wymaga się też, by nos tropiącego psa prawie nie odrywał się od ziemi. Pod uwagę brane jest tempo pracy i ogólne posłuszeństwo. Ta forma tropienia wybierana jest głównie przez przewodników, którzy pracują z psem pod kątem egzaminów PTT czy IPO.
użytkowe – nie jest tak rygorystyczne i przeznaczone jest dla osób, które unikają sztywnych i surowych reguł. Często różni się też sposób, w jaki układany jest ślad.
myśliwskie – pies tropi pozostawiony przez zwierzynę zapach. Jest to najbliższe naturalnym instynktom tropienie wykorzystywane głównie przez myśliwych.

Znalazłem to na internecie ale dla mnie jest tylko jedno węszenie czyli chyba sportowe dokładne podążanie za zapachem nie schodzenie z śladu. Wiecie każdy ma swoje metody ja psa nie torturuje żeby szedł za śladem to jest tylko z jego inicjatywy. Wszystkich których treserów gadałem mówili że musi umieć aportować dobrze w czciny krzaki itp żeby węszył przynosił a potem można dopiero zacząć szkolenie z tropienia. Myśliwskiego nie stosuję ponieważ nie mam ani broni myśliwskiej ani uprawnień do polowania.
« Ostatnia zmiana: 12.01.2018 o 16:11 wysłana przez Barusi »

Offline bart

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 12.01.2018 o 16:22 »
czyli chyba sportowe dokładne podążanie za zapachem nie schodzenie z śladu

Przy tropieniu sportowym, czyli wg regulaminów PTT czy IPO-FH, pies ma iść po śladzie spokojnie, z nosem w ziemi i zaznaczać przedmioty znajdujące się na śladzie.
Wbrew pozorom, spokojne i metodyczne tropienie nie jest trywialne do osiągnięcia i wymaga treningu.
Dodatkowo, pies pracuje najczęściej na lince.

Jeśli chodzi o aportowanie, to jest w zasadzie zbędne (oczywiście pomijając IPO, gdzie całość egzaminu składa się z trzech części).
Pies musi mieć wpojone podstawowe posłuszeństwo tak, żeby umiał spokojnie dojść do śladu i w określony sposób zaznaczyć przedmiot.

Podejmowanie tropu, praca górnym wiatrem, praca na zapach poszukiwanego to domena raczej psów służbowych i ratowniczych. Z tropieniem sportowym ma raczej luźny związek.

Offline Barusi

• zbanowany
  • Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 12.01.2018 o 16:30 »
 ??:) Pies idealnie wyszkolony musi umieć wszystko ale żaden z nas nie był na śladzie na jakiejś wystawie czy szkoleń ja z swoim psem już śledziłem nie żebym się chwalił ale nie wiele osób na tym forum ma pojęcie bardziej teoretyczne. Nie żebym obrażał ale każdy próbuję dowieść swego bez porządnych dowodów. A tak gdyby uszanować kogoś treść którą zdobywa latami treningu z psami. A nie tylko siedzi na internecie i wykazuje inteligencje.  ^W^
« Ostatnia zmiana: 12.01.2018 o 16:35 wysłana przez Barusi »

Offline bart

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 12.01.2018 o 17:32 »
Nie żebym obrażał ale każdy próbuję dowieść swego bez porządnych dowodów.

Rzeczywiście, tak to w internecie już bywa  ??:)

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
« Odpowiedź #11 dnia: 13.01.2018 o 19:08 »
Na te chwili opcji ukierunkowanego uaktywniania psiego nosa jest mnóstwo, rozwija się nosework, mantrailing, tropienie sportowe. Jest dużo seminariów.
Ja nie znosze śladów sportowych tzn deptania, ale robię bo wiadomo jak trza to trza, psy to uwielbiają.

Na co dzień z przyjemnościa obopólną  :D bawimy się w rewirowanie terenu za zagubionymi przedmiotami. 

Offline madzik2507

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 05.10.2013
  • M: Sierpc
« Odpowiedź #12 dnia: 13.01.2018 o 21:11 »
Chodzi o tropienie sportowe

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
« Odpowiedź #13 dnia: 30.01.2018 o 11:33 »
https://www.facebook.com/events/150796055620880/

Serdecznie zapraszamy na treningi śladowe z Patrycją Frolenko, które odbędą się w dniach 10.02 - 11.02.2018r w miejscowości Chwaszczyno koło Gdańska. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych śladami IPO i FH - początkujących oraz zaawansowanych!

Termin szkolenia: 10.02 - 11.02.2018r.