Autor Wątek: szkolenie-warunkowanie klasyczne i instrumentalne  (Przeczytany 276 razy)

Offline kamilion

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 02.08.2012
  • M: UK
szkolenie-warunkowanie klasyczne i instrumentalne
« dnia: 04.03.2018 o 19:41 »
Czy ktos tak na chlopski rozum potrafi wytlumaczyc mi jaka jest zasadnicza roznica miedzy warunkowaniem klasycznym a instrumentalnym w szkoleniu psow.
Do momentu do kiedy nie zaczelam wglebiac sie w temat i analizowac 4 mozliwe warianty w warunkowaniu instrumentalnym wydawalo mi sie, ze ogarniam....ale jak zaczelam sie zastanawiac jaka jest zasadnicza roznica miedzy klasycznym a instrumentalnym to juz zglupialam.
Im wiecej o tym czytam i probuje zrozumiec tym bardziej mi sie to wszystko miesza...
Przepraszam za brak polskich znakow.

Offline AM-ON

• Ekspert
  • Data rej.: 10.04.2004
  • M: Kraków
Odp: szkolenie-warunkowanie klasyczne i instrumentalne
« Odpowiedź #1 dnia: 02.04.2018 o 20:44 »
Podstawowa różnica jest taka, że w klasycznym wzmacniasz bodziec (neutralny na początku dzwonek był wzmacniany jedzeniem) a w instrumentalnym zachowanie. W szkoleniu psów np. kliker przejmuje rolę tego dzwonka - jego dźwięk wzmacnia się jedzeniem.
Druga rzecz, że w klasycznym bodziec pojawia się przed reakcją (dzwonek, jedzenie - ślinienie się), w instrumentalnym po reakcji np. nagroda po zachowaniu
Trzecia różnica: w klasycznym warunkowaniu pies jest pasywny, reakcje są instynktowne --> reakcje są kreowane przez bodziec, w instrumentalnym pies jest aktywny: zachowanie jest kreowane przez psa.
Czwarta: w klasycznym zachowanie psa kontrolowane jest przez bodziec, który pojawia się przed reakcją (dzwonek, jedzenie - ślinienie się), w instrumentalnym zachowane psa jest kontrolowane przez nagrody i kary.
W szkoleniu psów wykorzystujemy obydwa warunkowania :)
Pozdrawiam,
Aneta, Kenny (*), Gwen (*), Hot i Mini-Me :)

Offline kamilion

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 02.08.2012
  • M: UK
Odp: szkolenie-warunkowanie klasyczne i instrumentalne
« Odpowiedź #2 dnia: 11.04.2018 o 17:46 »
Bardzo dziekuje za odpowiedz.  Im glebiej wchodzilam w temat tym bardziej wszystko mi sie mieszalo ale chyba wkoncu ogarnelam :)