Autor Wątek: Jedzenie  (Przeczytany 446 razy)

Offline Dino

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 21.04.2018
  • M: Nowy Sacz
Jedzenie
« dnia: 21.04.2018 o 18:57 »
Witam, jestem świeżo upieczonym właścicielem owczarka pies ma 5 miesięcy ( u mnie jest miesiac) i pytanie moje dotyczy tego czy to co dostaje do jedzenia jest ok. Rano dostaje ok 250-300 gram mięsa surowego plus makaron(ryż) z gotowana marchewka ( surowa tez dokladam) do tego wit c 3-4 krople, tran, multical witaminy i minerały do tego dwie garstki karmy royal canin junior dla owczarka i mieszam z woda. Proszę o opinie czy takie posiłki się dobre dla mojego psa, wskazówki karmienia dostałem od hodowcy u którego kupiłem Mojego psa.

Offline Klebezjusz

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 06.04.2018
  • M: małopolska
  • Feel Good Inc.
Odp: Jedzenie
« Odpowiedź #1 dnia: 21.04.2018 o 19:22 »
No cóż. Z tego co zauważyłem to każdy jest tu zwolennikiem innego karmienia, więc pytanie się na forum o takie rzeczy chyba nie ma za bardzo sensu, bo oszalejesz.
Ktoś będzie za Barfem i powie, że Twój psiak dostaje za mało mięsa, inny że sucha karma jest lepsiejsza z racji tego, że ma więcej tam rzeczy w sobie typu witaminy etc. i powinieneś ją dawać z racji wieku swojego pupila, jeszcze ktoś że taka sucha karma tylko psuje wątrobę et cetera.

Ogólny system żywienia jak już ktoś mi tutaj pisał jest taki, że 10dag (100gram) na 10kg masy ciała naszego pupila. Czyli jeżeli Twój psiak waży np. 20kg to powinieneś dawać mu na dzień 200gram mięska, 200gram warzyw/owoców i 200gram wypełniacza typu ryż/makaron. Co do witamin ogólnie chyba większość je stosuje do pierwszego roku życia. No i chyba tyle jestem w stanie Ci doradzić.
To jest taki ogólny zarys tego jak się karmi pieska, a jaką metodę później wybierzesz i czy w ogóle ją będziesz zmieniał, zależy od Ciebie.

Każdy jest zwolennikiem innego systemu karmienia, ważne, byś Ty wybrał dla swojego pieska taki który Tobie i jemu odpowiada.... Najgorsze to chcieć przedobrzyć. Powodzenia.

BTW... i byłbym zapomniał. Każdy Ci jednogłośnie (chyba) powie, że mieszanie gotowanego żarcia z suchą karmą w jednym posiłku to nie jest najlepsze rozwiązanie.
« Ostatnia zmiana: 21.04.2018 o 19:26 wysłana przez Klebezjusz »

Offline Dino

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 22.04.2018 o 16:44 »
To co proponujesz? Samo surowe, czy w ciągu dnia dać sama sucha dodatkowa?

Offline Klebezjusz

• Owczarkarz
  • **
  • Feel Good Inc.
« Odpowiedź #3 dnia: 22.04.2018 o 17:04 »
Jeżeli dajesz mu wystarczającą ilość tego jedzonka przygotowanego przez Ciebie, to ja bym tą suchą karmę olał.

Offline Dino

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 22.04.2018 o 17:20 »
Tzn karmę dokładamy  bo takie wskazówki dostałem od sprzedającego.

Offline Klebezjusz

• Owczarkarz
  • **
  • Feel Good Inc.
« Odpowiedź #5 dnia: 22.04.2018 o 21:34 »
Heh. Chyba się pogubiłem.

Może w ten sposób. Jeżeli dajesz swojemu psiakowi wypełniacz i warzywa i mięso, czyli to: "
Rano dostaje ok 250-300 gram mięsa surowego plus makaron(ryż) z gotowana marchewka surowa tez dokladam)"
w dodatku zachowujesz proporcje jakie Ci podawałem powyżej, to ja na Twoim miejscu już suchej karmy bym nie podawał. Zwłaszcza że dajesz też witaminy.

Jeżeli jednak chcesz się kurczowo trzymać tego, co Ci zalecił hodowca, no bo może masz do niego wielkie zaufanie i wiesz co mówi, to po prostu suchą karmę dawaj w innym posiłku (no bo rozumiem, że mając pieska w tym wieku, dajesz michę dwa razy dziennie, a nie raz).

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
« Odpowiedź #6 dnia: 22.04.2018 o 21:48 »
No właśnie, nie wiem czy dobrze zrozumialam, to wszystko dostaje pies 5 miesięczny na raz, w jednym posiłku, rano ?

Offline ola74

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 29.12.2015
« Odpowiedź #7 dnia: 23.04.2018 o 08:38 »
ja teraz karmie gotowanym i właśnie w tych proporcjach co napisałeś, ale nie wiem jak z młodym szczeniakiem, czy one są odpowiednie (bo młody powinien dostawać więcej mięsa raczej). Moja ma ponad 2 lata i do dwóch lat była na suchej, bo bałam sie czy w okresie wzrostu dobrze zbilansuję. Teraz właśnie karmię w ten sposób, że jak waży 30 kg dostaje dziennie 300  gr mięsa. Takie cos znalazłam jeszcze: mięso-
- do 1 roku 20-30g/kg m.c./dz, 
->1 roku- 10-15g/kg/dz
- starsze (>7l)-5g/kg/dz wg wg dr Ryszarda Krzemińskiego z SGGW

ogólnie temat rzeka, każdy karmi inaczej i ma swoje argumenty :)

Offline Klebezjusz

• Owczarkarz
  • **
  • Feel Good Inc.
« Odpowiedź #8 dnia: 23.04.2018 o 09:01 »
Też właśnie słyszałem że w okresie wzrostu powinno dawać się suchą karmę i próbuje nawet na nią przejść, ale z marnym skutkiem (pewnie ja też bym był średnio zadowolony, gdyby ktoś zaczął mi podstawiać jakieś chrupki, chociaż wcześniej karmił świeżym, pachnącym mięskiem).
W sumie to nie odstawiłem jej michy ze wcześniejszym żarciem z dnia na dzień i przez tydzień przestawiałem na suchą karmę, no ale jak już była na samej suchej to po paru dniach wszystko zwróciła (niezły miałem maraton w nocy żeby to ogarnąć). Rano wet, zastrzyki przeciwwymiotne, tabletki na biegunkę i później kolejna próba podania suchej karmy = powtórka z rozrywki. Ugotowałem jej żarło, zjadła i jak ręką odjął. :/
Także tego no, może chce ktoś kupić 12 kilo karmy Carnilove dla szczeniąt ras dużych za jakiś psi piniądz?

Offline monika2415

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 04.05.2015
  • M: Manchester/Buxton UK,Szczecin PL
« Odpowiedź #9 dnia: 23.04.2018 o 19:00 »
Mieszanie gotowanego jedzenia z suchą karmą ? Odradzam ...

Gotowe suche karmy są dokładnie zbilansowane pod względem zawartości mikroelementów, witamin i wszystkich innych składników pokarmowych. Dokładając do nich mięso czy ryby o bardzo dużej zawartości fosforu zaburzamy ten bilans, co może spowodować u psa wystąpienie ciężkich chorób. Dodatek węglowodanów (kasza, ryż makaron) może prowadzić do niedoborów mikroelementowo-witaminowych, a także do otyłości ze względu na wysoką kaloryczność.

O diecie "gotowane składniki".
Czym karmić (składniki):

Mięso: 
·       Wołowina: surowa i gotowana, najlepsza jest głowizna, łata wołowa, gicz wołowa.
·       Baranina: surowa i gotowana, najlepiej części wymienione wcześniej.
·       Mięso drobiowe i wieprzowe zawsze podajemy gotowane.
·       Podroby mogą zawierać zarówno te najlepsze jak i najgorsza składniki, dlatego najbezpieczniej wybierać cielęce i podawać gotowane.
·       Warto także dawać psu kostki  i chrząstki cielęce, które są niezastąpionym źródłem minerałów i składników budujących chrząstkę.
Zamiast mięsa można dać psu  od czasu do czasu  kawałek morskiej gotowanej ryby bez ości.

Warzywa:
Warzywa powinny wchodzić w skład diety psa w każdym wieku. Unikać należy warzyw strączkowych, cebulowatych i wszystkich tych, które pryskane są środkami ochrony roślin, czyli, kalafiorów i brokułów.

Produkty zbożowe:
Z produktów zbożowych najlepiej podawać makaron, ryż, kaszę gryczaną. Te dwa ostatnie produkty powinny być ugotowane, ale nie rozgotowane. Należy unikać białych kasz typu pęczak.

Mięso to podstawa posiłku,reszta jest jako wypełniacz.

Pomocny będzie schemat: 1-2 dkg mięsa na 1 kg masy ciała psa/dobę.
- 1 dkg/ kg masy ciała – psy duże
- proporcje 2/3 mięso a 1/3 ryż+warzywa

Zalecałabym też karmić 2 razy dziennie, dzieląc zapotrzebowanie dzienne na pół ( np. 300g - 150g rano, 150 wieczorem /400g na dzień - 200g rano, 200 wieczorem itd...)

Jak zdecydujesz się na "tylko karmię suchą karmą" to polecam Taste Of The Wild Puppy lub Orijen Puppy Large - karmy warte swojej ceny.

Polecam też poczytać o karmieniu surowizną  [tak]