Ile tygodniowo/miesięcznie powinien przybierać na wadze wychudzony szczeniaczek?

Autor Wątek: Ile tygodniowo/miesięcznie powinien przybierać na wadze wychudzony szczeniaczek?  (Przeczytany 229 razy)

Offline Borusia

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 11.05.2018
  • M: Wrocław
Dzień dobry,

Jestem nowa na forum i witam wszytskich bardzo serdecznie.

Z pseudohodowli wzięłam 12 tygodniowego owczarka. Psinka jest ze mną 5 dzień - jest bardzo wychudzona - jak ją wziełam ważył 8,7 kg (gdzieś przeczytałam ze w tym wieku szczeniak powinien ważyć do 14 kg) -no sama skóra i kości - dobrze ze ma puch to ten obraz rozpaczy troche się gubi.

Byliśmy u weterynarza dostał szczepionkę, został odrobaczony itp. i weterynarz ocenił jego stan zdrowia na dobry. Oswoił sie z nowym domem rozrabia, gryzie i dużoo śpi (ale to chyba dobrze z tym spaniem tak?).

Karmię go karmą suchą - zgodnie z zaleceniami powinien dostawać ok 90 - 100 g dziennie (karma chyba jest mocno kaloryczna: Carnivera) dodatkowo dostaje smaczki w nagrodę i ucha wieprzowe do gryzienia. Podpytałam weta czy moge dawać trochę wiecej tej karmy aby go podtuczyć - wiec daje mu około 140 g. Dzisiaj poszłam go zważyć i wynik: 9,6 kg.
Czyli prawie 1 kg w ciągu tych 5 dni.

Pytanie: jaka jest norma w przybieraniu na wadze? Nie chce go skrzywdzić w żaden sposób. Wiedzą Państwo może ile średnio tygodniowo szczeniak powinien przybierać na wadze?
Czy może powinnam go podkarmić aż dobijemy do tych np 12-13 kg - i wtedy zacząć karmić go wg zaleceń?

Będę bardzo wdzięczna za Państwa sugestie.

Borusia.

Offline syngress

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 04.05.2018
  • M: Kraków
Witaj, mój zwierz ma już w tym momencie 4mc i waży prawie 20KG
Wcale nie wygląda na utuczonego, boczki jakieś takie zapadnięte ;)

Ale Vet mówi, że wsio ok.

Psiak dostaje Suchą karmę na mokro, z surowymi polędwiczkami z piersi kurczaka + bardzo delikatny makaron jajeczny.
Miska znika z prędkością światła.

Czasami dostaje na odmianę dobrze ugotowany ryż zamiast makaronu.

Co drugi dzień zmieniam mu karmę na Carnilove z łososiem i indykiem.
I rośniemy zdrowo  [tak]

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Szczeniaki średnio przybierają ok. 1 kg tygodniowo na wadze (oczywiście stopniowo zwalniają z tym nabieraniem masy w wieku 5-6 miesięcy ;) ). Dla psiaka wychudzonego 1-1,5 kg myślę, że będzie optymalnie. Zbyt nagły wzrost wagi by "dogonić" normę też nie będzie dobry. Powolnie i w swoim tempie ma nadganiać.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline Barton_

• Wesołe jest życie rencisty...
  • Pasterz
  • Data rej.: 18.04.2012
Jedzenia dawaj tyle by było zjedzona od razu. Co zostaje to schowaj do czasu następnego karmienia.
Zwiększanie i zmniejszanie dawki stopniowo bo nagła zmiana to stres niepotrzebny szczenięciu, które dopiero uczy się świata.