Autor Wątek: 9-letnia suczka  (Przeczytany 254 razy)

Offline ANDZIA404

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 13.05.2018
9-letnia suczka
« dnia: 13.05.2018 o 10:08 »
Witam wszystkich, mam takie nietypowe pytanie. Chcę zaopiekować się 9-letnią suczką owczarka niemieckiego długowłosego. Czy piechol w tym wieku ma szanse się jeszcze czegoś nauczyć? A dokładniej  - biegania obok roweru i przy nodze? Suczka jest bardzo posłuszna jeśli chodzi o dotychczasowego opiekuna, natomiast jest to pies, który nigdy nie miał dane się wybiegać - jedyny jej wybieg to w koło domu i nic więcej. Stąd moje pytanie..nie chcę jej zrobić krzywdy przypadkiem. Sunia też nie była odpowiednio karmiona, jej dieta to kości, kurczaki i jakaś tam tandetna sucha karma. Dodam tylko, że obecnie biegam dystanse między 10-16 km.

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: 9-letnia suczka
« Odpowiedź #1 dnia: 13.05.2018 o 11:20 »
Nauczyć się może wiele, ale bardziej tutaj mogą się pojawić problemy natury zdrowotnej. 9-letni owczarek to już początki starości. Jeśli nigdy nie miała szansy rozwinąć kondycji i mięśni, to teraz może być trudno - zwyczajnie na starość o wiele trudniej o zbudowanie masy mięśniowej, a jeśli dostarczy się nagle dużo białka do ich budowy, to prędzej nerki (już lekko leciwe) zbyt te białko obciąży niż pies wykorzysta je do budowy mięśni. Dodatkowo nie była karmiona zbyt dobrze, więc nie wiadomo jak stan ogólny kośćca, stawów... nie wspominając o tym, że owczarki mają skłonności do zwyrodnień stawów i kręgosłupa, a w starszym wieku niemalże każdy z nich je ma.

To zdecydowanie nie nastraja pozytywnie na zrobienie z niej kompana do biegania przy rowerze. Oczywiście można na początek - zrobić RTG stawów, kręgosłupa, sprawdzić na wylot serce, powoooli podkarmić, powoli wdrożyć treningi wytrzymałościowe, ale po prawdzie - zanim na dobre wpadniecie w tryb docelowy, to minie rok czy dwa i ona już będzie seniorką bardzo. A jeśli nawet teraz miałaby kondycję i zdrowie, to i tak treningi trzebaby dawkować bardzo stopniowo. W tym wieku nawet u psa, który całe życie biegał aktywnie, należy tą aktywność dopasować pod psa, a nie pod siebie tj. nie biegniemy swojego planu, tylko tyle ile pies może, częste odpoczynki. I raczej już nie rower a spacerki aktywne.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili