Autor Wątek: Wydalanie robaków po odrobaczeniu  (Przeczytany 352 razy)

Offline kszweda

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 20.06.2015
  • M: Ruda Śląska
Wydalanie robaków po odrobaczeniu
« dnia: 27.05.2018 o 02:07 »
Od około pół roku mieszka z nami kilkuletnia suczka, Saba, przygarnięta ze schroniska.
Kilka dni po świętach wielkanocnych zaczęła dość intensywnie lizać odbyt i czasami saneczkować.
Pomyślałem robaki albo gruczoły trzeba przeczyścić, zabraliśmy ją do weta.
Gruczoły okazały się czyste, lekarz dokładnie ją pooglądał, stwierdził że może to być kwestia robaków, dostała tabletki na odrobaczenie.
Było to 10 kwietnia, tego samego dnia podaliśmy jej tabletki. Żadnych robaków nie wydaliła, aż do 1 maja, kiedy jej kupa była istnym kłębowiskiem glist.
Pojechałem po następne tabletki i podałem jej, zapytałem lekarza dlaczego pasożyty wydala po kilku tygodniach zamiast po kilku dniach, stwierdził, słusznie zresztą, że mogła się zarazić już po podaniu tabletek.
Dostała więc kolejne tabletki 4 maja i... przedwczoraj, a więc znów równo po 3 tygodniach, kupa Saby była kłębowiskiem robali. :)
Zachowuje się normalnie, jest wesoła, chętna do zabawy, apetyt ma, kupki robi takie jak powinna.
Dodam jeszcze tylko że saneczkować przestała parę dni po kwietniowym odrobaczeniu.
Czy ktoś z Was miał taki przypadek?
Nasze poprzednie psy miewały robaki, ale wydalały je po kilku dniach od podania tabletek.

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
Odp: Wydalanie robaków po odrobaczeniu
« Odpowiedź #1 dnia: 27.05.2018 o 09:54 »
A podejrzewacie jaki to rodzaj robali ? Bo jeśli to glisty to może być trudno się pozbyć
tu było o tym
https://www.owczarek.pl/forum/index.php?topic=28263.0

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
« Odpowiedź #2 dnia: 27.05.2018 o 10:34 »
Możliwe też, że właśnie na te robale te tabletki nie działają. Robala było trzeba zabrać do słoiczka i pokazać weterynarzowi, by rozpoznał i dobrał środek odrobaczający.
Różny jest cykl rozwojowy pasożytów, może środek zadziałał tylko na dorosłe formy, a larwy gnieżdzą się gdzieś poza zasięgiem...
Nie bagatelizujcie i nie dajcie bagatelizować, bo robaczyce to zoonozy - człowiek może się zarazić.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline beta46

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 06.01.2012
  • M: Świętokrzyskie
  • Mój najlepszy przyjaciel!
« Odpowiedź #3 dnia: 27.05.2018 o 19:34 »
Jeśli to psiak adoptowany ze schroniska top zrobiłabym test na lambie,teraz mega popularny ten pierwotniak jest wśród schroniskowych  psów... :-\

Offline kszweda

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 28.05.2018 o 01:38 »
Lamblie, swoją drogą, też miała.
Odebrałem ją ze schroniska z niesamowitą biegunką, z badań wyszła lamblioza i... grzybica przewodu pokarmowego... Wyleczyliśmy ją, była odrobaczana w schronisku i potem też w pierwszych dniach u nas, niezależnie od leczenia lamblii. Było to pół roku temu i do 1 maja w jej kupach robala nie znalazłem.
Mój błąd, że nie zebrałem robaków. Wyglądały jak zwykłe psie glisty - kilka-kilkanaście cm długości i może ze 2 mm grubości.

Offline beta46

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 28.05.2018 o 13:52 »
Lambie trudno wyleczyć..a jesli nie do końca są wyleczone to będą wznowy :'( ...moze warto zrobic badanie w ich kierunku mimo,ze juz tyle czasu uplynęło? [tak] Czym leczyliście lambiozę?

Offline syngress

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 04.05.2018
  • M: Kraków
« Odpowiedź #6 dnia: 28.05.2018 o 20:14 »
Wychodziły z kałem bo układ nerwowy miały sparaliżowany, bardzo dobrze !
Ale zostały na 100% jaja, więc po tygodniu od pierwszego odrobaczenia podjedźcie do Veta po 2 tabletkę.

Offline john78

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 20.03.2017
  • M: Pomorskie
« Odpowiedź #7 dnia: 29.05.2018 o 15:33 »
Hej,

Generalnie to glisty psie mogą być w różnej postaci w organizmie. Cykl rozwojowy może trwać naprawdę długo (sporo zależy od temperatury) - wszystko zależy jest od tego ile jaj jest w organizmie. Trzeba niestety szprycować psa do skutku.

Obecność glist w kale to jest SUPER WIADOMOŚĆ. Tzn. że środek działa i wychodzą lepszą drogą... Zdarza się bowiem, że pies wymiotuje glistami, co jest o wiele bardziej kłopotliwe.

Cytuję z Wyszczekany.pl:
Powszechnie w leczeniu wykorzystuje się środki zawierające: pyrantel, febantel, selamaktynę, prazikwantel (stosowane na osobniki dorosłe) oraz fenbendazol, milbemycyna (stosowane na postaci larwalne i osobniki dorosłe).

Offline kszweda

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 30.05.2018 o 02:03 »
@syngress, @john78

Problem polega nie tyle na tym że są robale, a na tym kiedy zostają wydalone.
Zawsze gdy odrobaczaliśmy nasze psy, to po podaniu tabletek robale pojawiały się za dzień-dwa-trzy i zdarzały się pojedyncze jeszcze np. przez kolejny tydzień, i wtedy wszystko było jasne - po 2 tygodniach od podania pierwszych dawało się druga dawkę tabletek. A u Saby po podaniu tabletek nie ma żadnej reakcji, a potem nagle wydala jakby wszystkie naraz, aż po 3 tygodniach. Miałem nawet przez chwilę pomysł że jakieś zwierzę nas odwiedza i zostawia po sobie pamiątki. ;)

@beta46

Dziś jedziemy z nią do lekarza, zbadamy kał, zrobimy też test na lamblie.
Mam nadzieję że udało się to do końca wyleczyć... W każdym razie poza wydalanymi nie wtedy kiedy powinny robalami nie ma z nią absolutnie żadnych problemów. Tzn. zdrowotnych, bo jej wychowanie to całkiem inna historia. ;)
Pamiętam, że w czasie pierwszej wizyty dostała zastrzyk, bodajże tylovet, do tego do domu metronidazol, ale nie pamiętam czy na 10 czy 14 dni, probiotyk na cały ten czas i jakieś mające zatrzymać biegunkę piguły które miałem jej dać chyba 2 albo 3 razy.

Offline beta46

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 30.05.2018 o 12:49 »
Krzysztof,jesli psiak jest mega zarobaczony to tabletką jedną czy dwiema nie zabijesz wszystkich form przetrwalnikowych...tu potrzebne dłuższe leczenie.A co do lambiozy to zęby juz zjadlam przy leczeniu schroniskowej suki owczarka,kuracja metronidazolem była dwukrotnie przeprowadzana,po 1wszej badanie na lambie wykazało ze sa nadal,teraz wlasnie badamy koopę po raz drugi,po drugiej kuracji..oby tego dziadostwa nie bylo! Z lambiami to tak jest ze one obok biegunek i chudosci nie daja innych objawów,pies jest żywy energiczny,ma apetyt...Czesto mylnie sie je bierze za kłopoty z trzustką,bo te pierwotniaki bytują w przewodach trzustkowych dajac takie wlasnie objawy. ::) Dajcie znać,po wizycie,co tam u Was. [tak]

Offline kszweda

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 06.06.2018 o 20:06 »
Po dwóch wizytach:
- lamblii brak, ale badanie dobrze jest powtórzyć, bo czasami wychodzi ujemne;
- po kolejnych tabletkach na odrobaczenie Saba wróciła do psiej normy, czyli wydalała robale następnego i przez parę kolejnych dni;
- wydalone pasożyty to glista psia.
Więc niby wszystko w porządku, ale...
Jakiś miesiąc temu wyciągnęliśmy jej kilka kleszczy. Poprosiłem więc o zrobienie testu na choroby odkleszczowe, na wszelki wypadek.
Wynik - anaplazmoza, jak u Atosa w zeszłym roku...

Offline beta46

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: 07.06.2018 o 11:17 »
No to z deszczu pod rynnę wpadliście :-\ ...Choć tyle ze są diagnozy [tak] i wdrożycie leczenie,życzę zdrówka i powodzenia. >:<

Offline kszweda

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: 10.06.2018 o 01:14 »
Leczenie rozpoczęte jeszcze w dniu drugiej wizyty.
Tylko efektów leczenia nie widać, bo objawów raczej nie miała - apetyt ma jak wilk, a biega jak nakręcona.
Może ciut spokojniej oddycha i ciut szybciej biega, ale to równie dobrze mogą być moje subiektywne odczucia. :)
W każdym razie jeszcze wszystko przed nami, antybiotyk minimum 4 tygodnie, wet zaleca 6 tygodni.

Offline beta46

• Owczarkarz
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: 11.06.2018 o 18:52 »
Te robale nie dają objawów jakiś konkretnych ??:) ...to trzymamy kciuki za zdrowie psinki!  [tak]

Offline goniec

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 12.06.2018
  • M: Warszawa
« Odpowiedź #14 dnia: 12.06.2018 o 10:54 »
kszweda, a przepraszam, że zapytam, ale jakie konkretnie antybiotyki zostały przepisane Twojej psince?