Autor Wątek: 3 miesięczny owczarek niemiecki krótkowłosy  (Przeczytany 574 razy)

Offline benyn

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 25.06.2018
  • M: Głogów
3 miesięczny owczarek niemiecki krótkowłosy
« dnia: 25.06.2018 o 22:26 »
Witam. W pierwszej linii chciałbym się przywitać. Mam na imię Adrian i jestem początkujący w temacie owczarków. Mam 3 miesięczną suczkę o imieniu Luna. Jest ze mną od 7 tygodnia jej życia. Nie jest jednak z "profesjonalnej" hodowli i nie ma rodowodu. Wybierając ją przede wszystkim kierowałem się miłością do zwierząt, bez potrzeby jeżdżenia na wystawy etc. Pewnego dnia po prostu natrafiłem na ogłoszenie o szczeniaczkach i dalej już się domyślacie. Z tego co widziałem to jej ojciec był długowłosy, a matka krótkowłosa. Prześledziłem trochę artykułów na różnych stronach, ale to tylko jeden wielki mętlik z tego wszystkiego powstał. I tak trafiłem do Was, osób które mają teorie, praktykę i nie tylko. Moją 12 tygodniową suczką karmię do tej pory suchą karmą BritCare Puppy Lamb&Rice. U weterynarza zostało mi powiedziane, że owa karma jest co najmniej dobrą jeśli chodzi o składniki i "odpowiednio" zbilansowaną. Do wczoraj miała miskę z jedzeniem całodobowo, jednak z tego co wyczytałem, to w tym wieku powinienem karmić ją od 3ch do 4ch razy na dobę. I tutaj zaczynają się schody. Ja pracuję od 8 o 16:30 a moja partnerka od 07:30 do 16:00. I teraz pytania do Was moi drodzy. Czy rano np o 07:00 przed naszym wyjściem, następnie o 16:30 i o np. 20:00 będą to odpowiednio rozłożone godziny karmienia?
Dodam, że ja o 06:30 wychodzę do 07:10 z psinką, gdy moja się szykuje do pracy. Następnie od razu moja partnerka o 16:00 bo jest o te 30 minut szybciej w domu. Po naszym obiedzie i jej karmieniu myślimy by wprowadzić regularny dłuższy spacer taki około godziny do 1,5h, bądź jak podrośnie jeszcze dłuższy. Następnie nasza/jej kolacja i spacer przed jej snem. I tutaj właśnie kolejne pytanie. Czy takie rozłożenie spacerów będzie w porządku? Z chęcią wysłucham wszelkich porad, jestem otwarty na propozycje i uwagi.

Dziękuję Wam bardzo z góry :)
To, że tyle udziergałem spowodowane jest tylko tym jak bardzo zależy mi na prawidłowym żywieniu i wychowywaniu psinki :)

Offline zapm

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 26.06.2015
  • M: Wrocław
Odp: 3 miesięczny owczarek niemiecki krótkowłosy
« Odpowiedź #1 dnia: 26.06.2018 o 16:02 »
Cześć !
Koniecznie pokaż nam psinkę w wątku PSP.  ;) :P
Co do spacerów to jak najbardziej ok - nawet bardziej.  [tak] Jeżeli chodzi o karmienie to również uważam, że 3 miesięczna może być karmiona 3 razy jak nie ma innej opcji za bardzo.
Pozdrawiamy i życzymy dużo radosnych chwil.  [X] Nacieszcie się, bo szybko dorastają !  :D

Offline benyn

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 02.07.2018 o 18:34 »
Dziękuję za utwierdzenie mnie :)
Nie chce zakładać nowego tematu. A wiec:
Lune żywię głównie suchą karmą. Czy mogę jednak raz na jakiś czas podać np. Makaron/Kaszę z marchewka i łyżeczkę oliwy z oliwek? Czy już nie powinienem mieszac suchej z gotowanym? Oliwę z oliwek dla zdrowej i ładnej sierści a makaron/kaszę z marchewka aby urozmaicić jej te jedzonko no i przy okazji parę naturalnych witamin uzupełnić :)
Jeśli mogę to jak często?

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
« Odpowiedź #3 dnia: 02.07.2018 o 19:16 »
Nie wiem jakie witaminy są w makaronie, chyba niewiele.
Jeśli dobrze przyswaja suchą karmę, ma ładne kopy to nie mieszaj już.
A niezaleznie od tego mozesz podawac jako nagródkę czy dla zajęcia, dla urozmaicenia : surową marchewke, jabłko, banana, jajko itp

Offline Kamila_

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 16.03.2006
« Odpowiedź #4 dnia: 02.07.2018 o 20:57 »
poczytaj forum, szkoda że wybrałeś pseudo. Może i milosc do zwierząt, ale produkcje kundelków napędzasz  :( nasze forum to skarbnica wiedzy
Posiłki podawaj w miare możliwości, gdy jest mala im więcej tym lepiej.. mój jadł 4 posiłki w tym wieku, powoli przestawialam go na 3. Miałam podobne godziny karmienia, ale ostatni posiłek byl  21:30.
Co do spacerów, nauka czystości najważniejsza, po kazdym spaniu gdy zaczyna się kręcić wyjście na dwór, tak szybko nauczysz jak utrzymywac czystość. U mnie młody w wieku 3 miesięcy zostawał na 9h w domu i nie posikiwał. Długie spacery są fajne na socjal i poznawanie świata  [tak] Szkoda że nie ma was tyle czasu, biedactwo cały dzien w domu  :)

nie mieszaj zarcia, albo jedno albo drugie.. a jeszcze mozesz podawać surowe.

Dobra karma, jest wystarczająco zbilansowana i nie musisz ulepszać

Co do oliwy z oliwek, co najmniej dziwne to.... Jak już masz potrzebę wspomagania sierści bo jest matowa, łamiąca się - szukaj przyczyny (alergii pokarmowych - drob/zboża zawarte w karmach). 
Zamiast oliwy, jeżeli potrzebujesz czegoś lepszego na sierść - olej z łososia, tran , drożdze browarnicze, algi morskie ? Ale to wszystko gdy sam przygotowujesz posilki gotowane lub surowe żeby uzupełniać pewne braki
bez zbędnych zapychaczy w postaci makaronów, po co to psu? :))

Ja karmie surowym, inni wolą gotować.
Brit care jest w miare ok karmą. Podam ci kilka innych propozycji karm z lepszej polki gdybys kiedys chcial zmienic:
Alpha Spirit, Yaste of the wild, purizon , acana, carnilove, wolfsblut, orijen, planet pet, simpsons, lukullus
« Ostatnia zmiana: 02.07.2018 o 21:12 wysłana przez Kamila_ »

Offline benyn

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 03.07.2018 o 09:45 »
Hej moi drodzy :) Przyznam, że od osoby której brałem twierdziła że nie planowała szczeniaczków. A raptem umówiliśmy się na symboliczny "worek karmy" dla jej psinki. Także złudnie wykluczyłem kwestie "zarobkową" ale może się mylę  :)
No to faktycznie godziny podobne :)
Luna u nas poza tym dodatkowo zaczyna wariować i zaczepiać w specyficzny sposób jak chce do toalety. I to już wiemy, że czas na wyjście, i sprawdza się jej to zachowanie. Także pod tym względem ma dość "czytelne" zachowanie :)
Tzn sierść ma ładną etc ale chciałem po prostu wspomóc "nad wyrost". Rozumiem, skoro Brit Care jest wystarczającą karmą to nie będę dodawał tej oliwy z oliwek. Czyli pewnie poza karmą mogę inne owoce lub warzywa podawać ale w sumie jako urozmaicenie bądź nagrody? :) Myślałem też żeby wprowadzić 1-2 na twardo jajka w tygodniu dla psinki. Jajka czytałem są zdrowe. Pytanie czy wtedy znowu jak z tą oliwa z oliwek nie przedobrze? Chodzi oto że nasza psinka rośnie w oczach i nie chciałbym by miała jakieś niedobory :( A to mój pierwszy psiak i chciałbym by rosła zdroooowa :)
Odnośnie proponowanych karm już się biorę za lektury

Offline Kamila_

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 16.03.2006
« Odpowiedź #6 dnia: 03.07.2018 o 09:54 »
chodzi o to że karmy te z średniej i wyzszej polki są na tyle zbilansowane że nie potrzebują wzbogacania. Mysle że jajo nie zaszkodzi, ale po co znowu je gotować?  :DD Wbij surowe do miski od czasu do czasu, warzywa jak lubi, niech wcina. Nawet jako nagroda. Podawaj surowe, mają więcej wartościowych skladników. Z owocami ostrożnie bo zawierają sporo cukru  [tak]

A oliwe stanowczo zostawcie sobie do waszych posiłków  [tak]

Offline darek-j

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 24.09.2016
  • M: czechowice-dziedzice
« Odpowiedź #7 dnia: 03.07.2018 o 11:00 »
Jak już to samo żółtko , surowe białko blokuje działanie żółtka :)

Offline benyn

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 03.07.2018 o 14:28 »
Dzięki śliczne za cierpliwość, co do mojej osoby i za Wasze porady :)
Rzuciłem okiem na te karmy lepszej jakości zaproponowane :) Cenowo wypadły najlepiej z tego co widzę: Lukullus, Planet Pet i Purizon. Która wg. Was z tych karm była by najlepsza dla 3 miesięcznej pupilki :)?
I pytanie, bo ostatnio zwrócono mi uwagę, po czym trochę poczytałem i czy to prawda że w tym wieku psinki powinna pić około 30ml na kilogram masy. Czyli jak waży 6kg to powinna pić około 180ml wody na dzień? Ewentualnie coś jeszcze po dłuższym spacerze? Kurcze 180ml to mniej niż szklanka. Ale znowu pisali na niektórych stronach, że jak za dużo pije psinka to że problemy później z pecherzem może mieć i sam zwatpilem :(
« Ostatnia zmiana: 03.07.2018 o 15:04 wysłana przez benyn »

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
« Odpowiedź #9 dnia: 03.07.2018 o 20:54 »
6 kg w wieku 3 mcy ?  Troszkę mało.
Jeśli uważasz że mało pije, możesz namaczać sucha karmę przed podaniem (zalewac letnią przegotowaną wodą i odstawić na kilka minut).

Offline Paulina K.

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 21.03.2015
  • M: Szczecin
« Odpowiedź #10 dnia: 03.07.2018 o 22:27 »
Moje psy są na karmie purizon single meat do tego bardzo lubią twaróg, serek wiejski, jogurt naturalny, jaja ugotowane i surowe. Warzywa, czasami owoce no i surowe mięso oraz przegryzki różnego typu. Jesteśmy zadowoleni z tej karmy, wcześniej były na wolf of wilderness i też bardzo fajna karma. Jeżeli twoje maleństwo waży 6 kg na 3 miesiące to ma niedowagę i to sporą. Jeżeli chodzi o wodę to tego nie słyszałam, moje piją ile wlezie i za szczeniaka im nie żałowałam tak samo swoim pociechom jak mam. Moje teraz przy takiej pogodzie to we dwoje 1,5 litra piją na jednym spacerze :D

Offline benyn

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 03.07.2018 o 22:49 »
 W sumie to właśnie zwazylem i waży 6,8kg ale to stara waga i może się mylić.
Właśnie boję się że za dużo jej daje pić, bo piła tyle co chciała. A nie wiem ile powinna pić +- dziennie tak żeby z jednej strony miała wystarczająco ale z drugiej nie miała problemów później z pecherzem od nadmiernego picia.
Zauważyłem że trochę karma jej się chyba "znudziła" ale na dniach będę brał tą purizon. Także mam nadzieję że odświeżę jej trochę "menu"
« Ostatnia zmiana: 03.07.2018 o 22:58 wysłana przez benyn »

Offline benyn

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 04.07.2018 o 08:02 »
Jaki przedział wagi powinna mieć teraz psinka? Kurcze je ile potrzebuje, wręcz zostaje w misce zawsze. Nie żałuję jej jedzonka :( Spróbuję jej w między czasie może właśnie jakieś jogurty naturalne czy twarogi dorzucić dla smaku i zeby wagi nadrobiła jak Paulina pisała :)
« Ostatnia zmiana: 04.07.2018 o 08:07 wysłana przez benyn »

Offline Paulina K.

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 21.03.2015
  • M: Szczecin
« Odpowiedź #13 dnia: 04.07.2018 o 11:02 »
Moim zdaniem to wodę powinna mieć ciągle nie wyliczone ilości, ja tam jak mam swoje szczeniaki to im leje całą miskę jak wypiją mają znowu itp... tak samo jak moje dorosłe psy. Jeżeli chodzi o to że moje coś dostają to dostają to osobno jako deserek nie mieszam im jogurtu z karmą itp... to wszystko dostają po posiłku w formie deserku :D dobrze odchowane szczenie i dobrze odrobaczone powinno ważyć tyle kg ile ma tygodni +- 1 kg jeżeli szczenie jest większe czy mniejsze. Nie wiem jaki duży miot był tam gdzie nabyłeś szczeniaka ale moje szczeniaki które urodziły mi się w listopadzie tyle ważyły mając 6 tygodni :D ważę swoje co tydzień i np. mając 7 tygodni to BREGO ważył 8,9 kg, BERGO ważył 8,3 kg a BARSA 8,2 kg ale miałam miot 3 szczeniąt, rok wcześniej miałam 6 szczeniąt także one były mniejsze. Wrzuć fotkę swojej pociechy :) wydaję mi się że tyle co waży powinna ważyć mając z 8 tygodni a przy 12-13 tygodniach przynajmniej z 11 kg jeżeli jest drobniejszej budowy.

Offline benyn

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 04.07.2018 o 12:48 »
Rozumiem :)
Jak braliśmy to bodajże było 8, jeszcze pytanie czy ktoś nie był przed nami po małego psiaka. Jak przyjechaliśmy to normalnie no psia gromadka xD tak słodko to wyglądało że moja wszystkie najlepiej chciała hah
Nasza ma 2 z 3 szczepien. W przyszłym tygodniu ma mieć ostatnie właśnie. Odrobaczana była kilkukrotnie. Po drugim już nie było robaków. Także myślę że jest dalej "czysta"
Chce wrzucić zdjęcie ale mam zrobione aparatem z telefonu i rozszerzenie jpEg a nie jpg i nie mogę wrzucić :(