Autor Wątek: owczarek 5 miesięczny gryzie dzieci.  (Przeczytany 739 razy)

Offline Fruzanna

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 05.11.2018
  • M: Szkocja
owczarek 5 miesięczny gryzie dzieci.
« dnia: 06.11.2018 o 13:26 »
Witam. Jestem właścicielką 5 miesięcznego owczarka i mamą dwójki dzieci. Syn ma 9 lat a córka 6. Maxa mamy dopiero tydzień, więc dopiero nawzajem się poznajemy, ale niestety widzę ze Max za bardzo nie toleruje moich dzieci głównie córki podgryza ją za każdym razem kiedy ona do niego podchodzi i to nie jest zabawa widać, że daje jej do zrozumienia aby sobie poszła. Niestety córka jest bardzo nadgorliwa i podchodzi do niego co pięć minut i go przytula jak maskotkę nie pomagają tłumaczenia że to nie zabawka itd. W sumie nie obwiniam Maxa bo sama miałabym dosyć takiego przytulania, ewidentnie narusza jego teren. Syn już łapie lepsze relację z MAxiem wie jak do niego podejść najpierw daję mu powąchać rękę i później go głaszcze i pies go nie atakuje. Było kilka sytuacji, że go zaatakował, ale dzieciaki się wygłupiały było głośno itd. i pies chyba nie wiedział za bardzo o co chodzi. Ogólnie w domu często jest chaos dzieciaki się głośno bawią i krzyczą nasz dom ogólnie jest głośny, więc pies musi się przyzwyczaić. Dodam jeszcze, że Maxio nie jest agresywny do innych ludzi i dzieci i również psów na spacerach, Ja z nim nie mam najmniejszych problemów w domu, jak dzieci są w szkole. Widać ze Max tęskni za dzieciakami jak są w szkole i jak wracają chętnie się z nimi bawi na dworze i też je podgryza ale to widać, że to z radości i dla zabawy. Jeszcze dodam, że dzieciaki fajnie go wyszkoliły żeby siadał i dawał łapę, więc czasami fajnie sobie z nim radzą :) Nie wiem czy powinnam się martwić to jest Mój pierwszy pies w życiu. Aha jeszcze dodam, że dzieciaki wiedzą żeby nie bawić się z nim gołymi rękoma i zawsze mają w ręku zabawkę i to działa Max wtedy skupia się na zabawce a nie na rękach moich dzieci. Ogólnie jest bardzo kochanym i lojalnym psiakiem, wydaję mi się ze musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Dzięki i pozdrawiam

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: owczarek 5 miesięczny gryzie dzieci.
« Odpowiedź #1 dnia: 06.11.2018 o 17:59 »
Jeśli ostrzegawcze kłapnięcia nie działają, jeśli pies daje znać, że czuje się niekomfortowo a pomimo tego jest do czegoś zmuszany - to w końcu zacznie ostrzej dawać znać, że coś go zestresowało. Jeśli córka będzie dalej się mu naprzykrzać, bo potraktuje ją ostrzej jak drugiego szczeniaka - tylko że niestety ludzka skóra jest o wiele delikatniejsza i będą siniaki i może nawet rany, mimo że to będzie tylko ostrzeżenie a nie realna agresja. Od tego są dorośli, by dbać o komfort i szczeniaka i dzieci - pies nie ma prawa zaczepiać nataczywie, podgryzać, interweniować w dziecięce przepychanki; dzieci nie mają prawa narzucać się psu z czułościami, przytulać całym ciałem, kłaść się na psa i tak dalej. Obie strony muszą być w razie potrzeby chronione albo powstrzymywane.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline Karinek

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 16.10.2013
  • M: Warszawa
« Odpowiedź #2 dnia: 07.11.2018 o 09:44 »
Dokładnie tak jak napisała Nanami  [tak] Często nie reagujemy na sygnały ostrzegające psa, ba nawet często psa karcimy za nie, bo nie mieści nam się w głowie, że pies może na nas warczeć. Uwierz, ze jak pies straci cierpliwość i zobaczy, że jego prośby nie przynoszą efektu przestanie ostrzegać, a wtedy łatwo o tragedię niestety. Koniecznie musisz zapewnić psu miejsce gdzie może się czuć bezpiecznie, komfortowo i nie będzie wtedy zmuszany do kontaktu. Zachęcam do angażowania dzieci właśnie w szkolenie psiaka, to wzmocni więzi między nimi, psu pokaże, że dzieci warto słuchać, a dzieciom pokaże w jaki sposób mogą spędzać fajnie czas z psem  :) Niech córka zamiast podchodzić do niego, woła go żeby to on podszedł do niej właśnie mając jakąś zabawkę lub smakołyk. Psiak jest jeszcze u Was krótko i na pewno u dzieci jest jeszcze ekscytacja nowym domownikiem  ale od początku musisz dbać żeby i pies i dzieci w tych kontaktach czuły się komfortowo  :)

Offline Fruzanna

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 07.11.2018 o 13:45 »
Hej dziewczyny dzięki za poradę :) Już jest dużo lepiej. Syn ma super relację z Maxsiem. Widać, że go psiak respektuje z córką trochę gorzej mam wrażenie, że Max tratuktuję Ją jak drugiego szczeniaka. Podgryza Ją nawet jak obok przechodzi, chyba myśli ze jest najsłabsza w stadzie po taka malutka i w ogóle. Pracujemy nad tym cały czas na szczęscie córka się nie zraża. Jak córka narusza teren psa dostaje ochrzan, a jak pies Ją podgryza bez powodu to wtedy psa ochrzaniamy. Natomiast trzeba przyznać, że córka ma świetne podejście jezeli chodzi o szkolenie ma dużo cierpliwości i chęci  :) Mam nadzieję, że wszystko się jakoś ułoży. Dzięki i pozdrawiam

Offline Karinek

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 16.10.2013
  • M: Warszawa
« Odpowiedź #4 dnia: 08.11.2018 o 13:11 »
Super  [tak] U mnie jak pojawił się obecny pies syn miał 10 lat i było ok ale córka 4-latka stanowiła łatwy cel do podgryzania. Nie tylko nie zaczepiała psa ale wręcz się go bała, bo on jak tylko ją widział leciał podgryzać, bo przecież tak fajnie uciekała, piszczała, machała rączkami.........idealna zabawka dla szczeniora. Praca, wyznaczanie granic, konsekwentne przestrzeganie zasad i zaangażowanie córki w szkolenia no i czas oczywiście spowodowały, że są super przyjaciółmi i Dagor bardzo się jej słucha :)

Tak to wyglądało 4 lata temu :)

https://www.youtube.com/watch?v=jMw42uTdXpI

A tak 1,5 roku temu :)

https://www.youtube.com/watch?v=RRIwyVJvi_4

Offline Fruzanna

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 09.11.2018 o 11:56 »
Wow Karinek jestem pod wrażeniem. U nas z tym podgryzaniem jest nadal zle. Max w sumie podgryza wszystkich, wczoraj podgryzał mojego mężą i to tak natarczywie i nic do niego niedocierło. Ma właśnie takie szajby kilka razy dziennie, że gryzie jak popadnie i jest w tym bardzo mało delikatny. Wsadzamy go do klatki za karę i czasami zakładamy mu kaganiec. Natomiast jedno i drugie nie jest łatwe bo on się opiera, więc ciągniemy go na siłe do tej klatki, bo nie pozwolę na to żeby tak się zachowywał. Niestety z tym kagańcem też jest trochę brutalnie bo muszę mu pysk przytrzymać, żeby mu założyć. W klatce siedzi może z 10 min i go wypuszczam bo wyje w niebo głosy i nie powiem bo jak wychodzi jest potulny i widać, że żaluje swojego zachowania. Jeszcze dodam, że zauważyłam, że kiedy Max jest taki agresywny to też chyba chodzi o hormony bo jak wczoraj podgryzał mojego męża to ocierał się o koc i czasami widzę , że ma ochotę się pobujać na kimś ::)Wychodzę z nim 3 razy dziennie po godzinie na dwór, więc ma dużo ruchu i jak dzieci są w szkole to Ja dosłownie nie mam psa,śpi prawie cały czas i jest taki kochany i lojalny chodzi za mną jak cień. Dopiero na wieczór jak jest cała Familia w domu to ma szajbę no i z rana jak wszyscy wstajemy. Jestem zdeterminowana, więc zrobię wszystko żeby Go ogarnąć . Dzieki za odpowiedzi jak macie jescze jakieś porady to piszcie chętnie skorzystam. Pozdrawiam

Offline quechua

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 17.12.2015
« Odpowiedź #6 dnia: 09.11.2018 o 12:51 »
To chyba nie jest najlepszy pomysł, żeby klatki używać jako miejsca, gdzie psa pakuje się za karę. Klatka jest super urządzeniem, które doskonale się sprawdza, gdy psiak jest np. nadpobudliwy - ale trzeba wcześniej przeprowadzić tzw. trening klatkowy, poprzez który uczysz psiaka, że to jest jego azyl, miejsce, w którym jest fajnie, bezpiecznie i przyjemnie, miejsce, w którtym się doskonale wypoczywa. Jak zrobisz psu trening klatkowy i nauczysz komendy "na miejsce", to możesz psa do klatki odsyłać komendą, żeby się wyciszył. Zakładanie psu kagańca na siłę też nie jest najlepszym pomysłem, bo tolerowania kagańca też należy psa nauczyć, przyjemnie mu to noszenie kagańca kojarząc. Jak będziesz mu zakładać kaganiec na siłę, to on może zacząć się coraz bardziej przed tym buntować - a czasem zakładanie psu kagańca jest konieczne.

Psy nie żałują, że źle zrobiły - one w ogóle nie myślą kategoriami "źle zrobiłem"/"dobrze zrobiłem". To, co bierzesz za żal za popełnione winy, jest zapewne zachowaniem mającym na celu uspokojenie Was - pies odczuwa Wasze negatywne emocje, widzi Wasze nerwowe reakcje i próbuje Was uspokoić. Odruchy kopulacyjne bardzo często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistym popędem seksualnym - są dość częstą strategią rozładowywania dużego stresu.

Offline Fruzanna

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 09.11.2018 o 13:09 »
ok quechua. No to jakie porady aby ogarnąć taką szajbę u owczarka, przypominam, że żądne prośby i krzyki nie działają, a on naprwdę mocno podgryza. Ja to nawet czasami jestem przerażona, kierujemy jego uwagę na inne zabawki np dajemy mu stare kapcie lub inne rózne jego zabawki, ale ten jak się uprze to koniec i tak wraca do nas i nas podgryza. Chociaż nie powiem dziś rano nawet nam się udało go ogarnąć butelką po wodzie wyżywał się na niej. W każdym razie dzięki za podpowiedz w sumie to mi się nie podoba ta sprawa z kagańcem, ale to jest taki specjalny materiałowy kaganiec przeznaczony dla psów, kóre podgryzają i szczekają za bardzo, aby je trochę wyciszyć. Mieszkam w SZkocji , więc korzystam z porad i gażetów jakie tutaj proponują.

Offline Kamila_

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 16.03.2006
« Odpowiedź #8 dnia: 09.11.2018 o 13:18 »
quechua  [tak]

klatka nie jako kara, klatka jest miejscem odpoczynku. Męczcie psa fizycznie, psychicznie najlepiej na dworze (nauka komendy, zadania, węszenie) ale nie bezsensowne bieganie,

uczcie psa że klatka jest miejscem gdzie ma się wyciszyć i odpocząć po spacerze, po jedzeniu.
Trzeba ustalić granice, nie pozwalac psu na pewne rzeczy, stanowczo. Nie trzeba psa karcić i wyznaczać mu kare. Lepiej nagradzac go za dobre zachowanie. Z psem tez trzeba sie dogadać. Kaganiec jest tutaj zupełnym nieporozumieniem.

pies w tym wieku nie jest agresywny, jest nie wychowany. A hormony to mu dopiero zaczną buzować. Skorzystaj z rady normalnego szkoleniowca. Nie znam nikogo w tamtych rejonach, będzie ciezko, ale ważne żeby ktoś was nauczył jak zapobiegac pewnym sytuacja oraz jak z psem pracować, wtedy ty bedziesz mogła uczyć tych zasad swoją rodzinę.

Ucz psa dobrych zachowań i nagradzaj je zabawką, jedzeniem. Wykorzystuj chwile gdy jest spokojny, ucz go i będzie ci łatwiej zapanowac nad nim przy wariacjach

gdy gryzie po rękach, schowaj ręce do kieszeni, albo schowaj je za siebie. Odwróć się, próbuj w jakiś sposob zakonczyć zabawe. Wydaj polecenie siad. Albo fe' albo nie'. Moment wyciszenia i jak najszybciej nagradzaj zachowanie

Możesz też poprosić dzieciaki żeby zachowywały sie spokojnie przy psie, nie nakręcały go do zabawy, gwałtownymi ruchami, ucieczką. Spokój i psu sie bedzie udzielać. Cięzko tak radzić przez internet gdy nie widzi się tego co robi pies, dużo cierpliwości i mniej siniaków życzę  (::)
« Ostatnia zmiana: 09.11.2018 o 13:28 wysłana przez Kamila_ »

Offline quechua

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 17.12.2015
« Odpowiedź #9 dnia: 09.11.2018 o 17:51 »
Ja bym jeszcze postarała się jednak nieco zredukować mu ilość bodźców. Z Twojego opisu wyłania się obraz zachowań, które mogą być oznaką silnego stresu. Psiak jest u Was jeszcze bardzo krótko. Weź pod uwagę, że pełna adaptacja psiaka do nowego domu jednak musi trochę potrwać. I że o ile Wy wiecie, iż szczeniak jest nowym członkiem Waszej rodziny, to on dopiero musi się nauczyć, że Wy jesteście jego nową rodziną, a nie jakimiś tam obcymi ludźmi. Nabieranie zaufania i poczucia bezpieczeństwa musi potrwać. Zdaję sobie sprawę, że  zmniejszenie ilości bodźców w domu z dwójką dzieci może nie być takie łatwe, ale w końcu to już przecież nie są jakieś tam nieogarnięte maluchy - to już całkiem poważne dzieci, z którymi na pewno można się dogadać. Ja bym się starała robić tak, jak napisała Kamila - dużo zajęcia, przede wszystkim umysłowego na dworze; a w domu jak najwięcej odpoczywania, nienarzucania się psu, zajmowania się własnymi sprawami, gdy pies sobie odpoczywa. jeśli chodzi o te napady szajby w domu, to możecie zrobić tak, żeby psiak cały czas chodził po domu w obroży z podczepioną na stałe linką. Ta linka powinna być dość krótka, ale jednak trochę ciągnąca się po ziemi. Jak psiak ma napad szajby, to można tę linkę przydepnąć i w ten sposób, bez żadnego szarpania uniemożliwić mu skakanie na ludzi i gryzienie. Krzyczenie na psa w takich momentach nie ma sensu, bo tylko psa bardziej nakręca, a poza tym on jest wtedy tak pobudzony, że nawet nie jest w stanie reagować na jakiekolwiek komendy. Trzeba psiaka tak za tę linkę przytrzymać, aż trochę ochłonie i natychmiast jak zacznie łapać kontakt z człowiekiem, nagrodzić go pysznym gryzakiem, który będzie mógł sobie pożuć i w ten sposób rozładować resztę emocji. Rolę gryzaka może też pełnić kong załadowany jedzeniem i nieco zamrożony (chodzi o to, żeby psiak musiał się trochę napracować przy wydostawaniu jedzenia - taka "praca" bardzo psiaka wycisza). Oczywiście wszelkie takie gryzaki czy kongi należy wliczyć w psią dzienną dawkę żywieniową.

Offline Fruzanna

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 10.11.2018 o 14:06 »
Hej dziewczyny. Dzięki  za podpowiedzi, naprawdę  sprawdzają  się. Jak Max ma szajbe to zaczynamy ćwiczyć komendy, oczywiście ze snakami i on wtedy sie uspokaja i również  sprawdza się  weszenie i szukanie smakołyków.  Dziewczyny tylko powiedzcie  mi proszę, że  te szajby to norma u szczeniaków  bo on naprawdę  mocno nas gryzie :-\ a w szczególności  Moją  córkę. Jej rękę  jak chwyci to normalnie jakby chciał  odgryzc, normalnie całą  Potrafi do paszczy wsadzić, więc  to nie jest takie tam lekkie podgryzanie. Jak jest zmęczony i spokojny to da się córce  przytulić  I pocałować. Jeszcze raz dzięki za porady i pozdrawiam :)

Offline Kamila_

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 16.03.2006
« Odpowiedź #11 dnia: 10.11.2018 o 15:43 »
maluchy, szczegolnie owczarki mają takie etapy w tym wieku  [tak] Nakłada się to też na czas utraty i wymiany zębów (od ok. 3 miesiąca wzwyż), a u twojego gamonia w tym wieku to rzeczywiscie chwyt jest znacznie mocniejszy niż u malego skubacza podgryzacza  :)) Swoją siła może zrobić krzywdę ale mysle ze dacie rade,  [tak] Ucz tez córe jak reagowac gdy ją chwyci za rękę, najważniejsze to zapanowac nad tymi wariacjami  [tak]