Autor Wątek: Owczarek niemiecki problem z innymi zwierzętami  (Przeczytany 157 razy)

Offline bajuu93

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 31.05.2019
  • M: Piekary Śląskie
Cześć, mam owczarka niemieckiego 3letni, jest to moj pierwszy pies. Chciałem zasięgnąć porady.
Pies jest bardzo przyjazny dla ludzi jak i innych psów, reaguje na moje komendy, nie goni biegaczy, rowerzystów, problem zaczyna się gdy zobaczy jakieś zwierzę sarny, dziki, bazanty
Momentalnie przestaję mnie słuchać i zaczyna pościg, o ile bazant szybko mu ucieknie to sarne, dzika potrafi gonić do upadłego, nie wiem jak od uczyć psiaka gonienia zwierzyny,
  jesli ktoś zmagał się z podobnym problemem i chciał się podzielić doświadczeniami był bym bardzo wdzięczny,

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
Odp: Owczarek niemiecki problem z innymi zwierzętami
« Odpowiedź #1 dnia: 31.05.2019 o 22:44 »
Już się ponagradzał gonitwą, więc będzie trudno. Długa linka profilaktycznie. Niektórzy bawią się w warunkowanie gwizdka, ale jak pisalam, gonienie zwierzyny to zachowanie samonagradzające, więc wzmonił sie piesek już konkretnie. Przy sarnach to niebezpieczne dla saren i dla psa ( wnyki, kontuzja, zaginięcie, myśliwy), przy dzikach zdecydowanie dla psa (przebicie kłem, poturbowanie i jak wyzej kontuzja, wnyki,zaginięcie, myśliwy). Jeżeli tak mieszkasz i tak spacerujesz, że trudno uniknąć, to pomyśł nad OE a do tego czasu linka obowiązkowo.

Offline bajuu93

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 31.05.2019
  • M: Piekary Śląskie
« Odpowiedź #2 dnia: 01.06.2019 o 00:00 »
Dziękuje za odpowiedź.
Jestem świadomy wymienionych zagrożeń i zdeterminowany żeby zacząć działać.
Spróbuję popracować z linka, OE to już ostateczna ostateczności. Jeszcze raz dziękuję bardzo za rady i oświecenie że gonitwa to nagroda a nie taka natura jak to dużo pseudo znawców twierdzi. Pozdrawiam serdecznie.

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
« Odpowiedź #3 dnia: 01.06.2019 o 12:35 »
Pogoń za dziką zwierzyną to "natura", realizowanie swoich naturalnych popędów to dla psa nagroda sama w sobie. Zapewne chodziło o to, że "taka natura i jej nie zmienisz", co czasem można usłyszeć od pseudoznawców ;) Prawda, cholernie trudno to zmienić, bo to wymaga albo silnej awersji albo całe życie na smyczy / lince.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili