Autor Wątek: Kolega dla owczarka  (Przeczytany 351 razy)

Offline dkmkxs

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 26.07.2019
Kolega dla owczarka
« dnia: 26.07.2019 o 14:14 »
Witam wszystkich,
Posiadam rocznego owczarka niemieckiego, który przebywa  na dworze w ogrodzie.Psiak ma do dyspozycji teren o wielkości około 9 arów, jednak w najbliższym czasie planuję przedłużyć ogrodzenie i będzie to ponad 15 arów i na poważnie zastanawiam się nad zakupem drugiego psa. Co do psa ma łagodny charakter, agresji nie wykazuje  wobec ludzi jak i innych psów.Jak to owczarek jest bardzo energiczny i tylko zabawa mu w głowie, mimo pracy spędzam z nim tyle czasu ile mogę  głownie na zabawie z  piłką i frisbee co by go troszkę zmęczyć :D. Większość dnia spędza jednak sam i stąd pomyślałem, że we dwóch zawsze raźniej. Zastanawiam się nad rasą i płcią przyszłego psa, tak żeby w przyszłości nie wynikły między psami jakieś spięcia.Pozdrawiam

Offline Kamila_

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 16.03.2006
Odp: Kolega dla owczarka
« Odpowiedź #1 dnia: 29.07.2019 o 09:39 »
ja to nie widzę róznicy nawet między hektarem a małym mieszkaniem  :( Wyjście poza podwórko, treningi, zabawy z psem i poświęcanie mu uwagi jest czymś czego pies potrzebuje, tym bardziej jeśli pies jest w typie Owczarka.To czy wezmiesz kolejnego psa to twoja indywidualna sprawa, czy będziesz miał dla niego wystarczająco dużo czasu na jego wychowanie, poświęcanie mu uwagi. My też pracujemy, raz mniej, raz więcej ale tu na forum większośc to psiarze którzy wiążą większośc swojego czasu z psami  [tak] Roczny pies to dzieciak, wychowaj go najpierw, ma jeszcze pstro w głowie, zajmij się nim. Mój pies może godzinami biegac za piłką i wcale się nie męczy, po 15 minutach odpoczynku może biec paredziesiąt km przy rowerze.. , a takie rzucanie bezsensowne zabawki może i troche zmeczy psa fizycznie, ale jest jeszcze głowa, lepiej zmeczyć psa psychicznie, bynajmniej coś przyswaja i się uczy. Z ''frisbee'' uważaj na stawy, jeden niefortunny skok i może się to źle skończyć.
Co do wyboru przyszłego psa i płci - suki cieczkują, bedziesz musiał pomyslec o kastracji albo sterylizacji jednego albo drugiego, ewentualnym oddzieleniu psów na ten czas. Z dogadywaniem się tez bywa róznie, jak pies osiągnie dojrzałośc może przestać akcpetowac drugiego samca, albo zacznie dostawac bęcki od suki, wszystko loteria równie dobrze moga się rewelacyjnie dogadywać. Ale na pewno przy energicznym gamoniowatym psie szukaj psa w podobnych gabarytach, bo mniejszego łatwiej uszkodzić, tak sama sprawa ze szczeniakiem. Lepiej ćwiczyć z psem, uczyć go normalnego funkcjonowania niż pozwalać na samowolke i dzikie gonitwy  :(  Gdy szczeniakowi poświecisz zbyt mało czasu, nie licz na to że będziesz autorytetem w jego głowie. Dla niego lepszy będzie drugi pies niż ty.  Możesz też przygarnąc jakąś suczkę, taką z domu tymczasowego, o której coś wiadomo, jest ogarnięta ,zna podstawowe komendy, utrzymuje czystość. Zawsze to lepsze niż brnięcie w wychowanie, socjalizacje szczeniaka tymbardziej że jednego wyrośniętego szczeniaka masz jeszcze w domu. Zastanów sie czy podołasz  [tak] powodzenia

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
Odp: Kolega dla owczarka
« Odpowiedź #2 dnia: 29.07.2019 o 14:46 »
Albo przygarniasz - kupujesz kilkuletnią kastrowaną sukę nie wykazującą problemowych zachowań. Albo masz loterię , dwa szczeniaki na głowie, które uczą się od siebie często tego co najgorsze  :D. Do tego ja zazwyczaj myślę perspektywnicznie, za 10 lat mozesz miec ,,na głowie" dwa staruszki, wymagające leczenia, oszczedzania itd. Te 3-4 lata roznicy wydają sie optymalne.