Autor Wątek: Karmienie suchą karmą - jaka ilość dla szczeniaka 15 tygodni?  (Przeczytany 457 razy)

Offline michumich

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 30.08.2019
Witajcie  :)

Jestem właścicielem 15-sto tygodniowej suczki owczarka niemieckiego długowłosego. Mam pytanie odnośnie karmienia i ilości podawanej suchej karmy dla szczeniaka w tym wieku. Od 8 tygodnia jest na karmie Fitmin Maxi Puppy i dostaje zgodnie z tabelą żywieniową dla tej karmy. Obecnie jest to 400 g dziennie rozdzielone na 4 porcje po 100 g. Producent zaleca dla docelowej wagi psa dorosłego 37 kg podawać w 3 miesiącu 300-350 g, a w 4 miesiącu 400-450 g. Zastanawiam się, czy nie podaje za mało karmy, bo sunia zjada wszystko błyskawicznie, a waży 16 kg. Ostatnio nawet przez pomyłkę dostała dwa razy porcję 100 g w odstępie 20 minut i zjadła wszystko! Czy w związku z tym powinienem zwiększyć dawkę? Czy jej waga jest prawidłowa dla tego okresu, bo dotykiem wyczuwam jej odstające kości kończyn tylnych i trochę się zaniepokoiłem.

Z drugiej strony, przy innej karmie np. Brit Premium by Nature Junior L zalecają by podawać 4 miesięcznemu owczarkowi o masie docelowej 35 kg, tylko 300 g dziennie i tak aż do czasu, gdy pies osiągnie roczek. Strasznie to mało w porównaniu do chociażby Fitmin, gdzie w późniejszym okresie zalecają podawać nawet 550 g. To prawie 2 razy więcej karmy.

Z góry dziękuję za pomoc.

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: Karmienie suchą karmą - jaka ilość dla szczeniaka 15 tygodni?
« Odpowiedź #1 dnia: 31.08.2019 o 12:25 »
Zasadniczo sucha karma jest odwodniona, więc wizualnie to strasznie "mało". Ale ta karma pęcznieje w żołądku, nabiera wody i powiększa swoją objętość. Jeśli chcesz się przekonać, po prostu zalej psu porcję suchej karmy wodą i zostaw na chwilę. Także do psa dopiero po około 15-30 minutach dociera, że jest najedzony - bo wtedy karma pęcznieje, a mózg dostaje informację. Dlatego tak niebezpieczne jest, jeśli pies dorwie się do worka suchej karmy i zje ile wlezie. Psom można suchą karmę podawać zalaną wodą.

Większość puszek i domowego jedzenia ma dużą objętość wody, stąd też ta różnica. "Chrupki" są skondensowaną dawką energii.

400g suchej karmy dziennie to dużo, bo jak ona napęcznieje, to ciężar właściwy jest o wiele większy. A każdy producent ustala dawkowanie samemu... różnice biorą się ze stopnia skondensowania maksymalnej ilości energii i potrzebnych składników. Zwykle im lepsze, bardziej strawne składniki, tym mniej karmy trzeba. Jak podaje się relatywnie dużo, to znaczy że karma ma więcej wypełniaczy jak np. błonnik czy włókno roślinne.

No a generalna zasada brzmi - nie tyle trzymać się ściśle tabelki, co patrzeć po psie - czy zdrowo rośnie, czy nie ma kulawizn, czy nie jest ani za chudy ani za gruby. Dobrze trawiona karma to brak problemów z gazami, a kupy małe i zwarte.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline michumich

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 31.08.2019 o 15:09 »
Z ciekawości porównałem składy analityczne obu karm i wcale z nich nie wynika, aby tej pierwszej miałą dostawać aż 100 g więcej.

Fitmin Maxi Puppy
- BIAŁKO 29 %
- TŁUSZCZ 19 %
- BŁONNIK 2.3 %
- POPIÓŁ SUROWY 6.9 %
- ENERGIA METABOLICZNA 3893.2 KCAL/KG

Brit Care Junior Large Breed
- BIAŁKO 28 %
- TŁUSZCZ 14.0 %
- BŁONNIK 2.5 %
- POPIÓŁ SUROWY 7.5 %
- ENERGIA METABOLICZNA 3720.0 KCAL/KG

Zgodnie z tabelkami pies na obecnym etapie życia powinien dostawać 400 g Fitmin albo 300 g Brit. Po składach wcale tego nie widać, nawet wydaje się, że Fitmin ma lepszy skład. Ma też większą kaloryczność, więc nie mam pojęcia dlaczego aż takie różnice ilościowe tych obu karm.

Suczka rozwija się prawidłowo, żadnych problemów a kupy zwarte i robione tyle razy ile razy dostaje karmę.

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #3 dnia: 31.08.2019 o 18:21 »
Fitmin Maxi Puppy
Dla docelowej wagi 37 kg (co jest raczej za dużą wagą dla dorosłej suki owczarka niemieckiego długowłosego, 33-35 kg ja bym obstawiała, ale mniejszej wagi docelowej dla Maxi nie ma, więc ja bym od dolnej granicy odjęła jeszcze trochę gram):
2 miesiące - 220-250g
3 miesiące - 300-350g
4 miesiące - 400-450g
5 miesięcy - 500-550g

Maxi Junior
7 miesięcy - 470-530g
9 miesięcy - 500-550g
12 miesięcy - 470-530g

Maxi Maintenance
370-420g

Najwidoczniej ktoś sobie obliczył, że w pewnych miesiącach będzie "skok" wzrostu, więc tymczasowo się daje więcej... co jest dosyć dziwne, bo jednak każdy organizm trochę inaczej może rosnąć.

Dodatkowo zakładając, że nasz owczarek będzie ważył w granicach 35 kilo... łapiemy się nie na MAXI a na MEDIUM.
I tu 3 miesięczne szczenię karmy typu PUPPY dostaje... 330-365g.

Nie mam pojęcia skąd oni mają te wartości. Być może zależy to od strawności karmy - mniej strawnej trzeba dać więcej. Albo innych składników odżywczych, których jest generalnie mniej. Nie potrafię odpowiedzieć skąd takie dawkowanie. Ale na pewno dawanie 500g suchej karmy 5 miesięcznemu szczeniakowi jest dziwne.

Offline michumich

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 31.08.2019 o 19:14 »
Sunia nie jest w ogóle zatłuszczona pomimo takiej ilości karmy, żebra wyczuwalne od razu. Ale od 5 miesiąca chyba przejdę na Brit Care Junior Large Breed, tutaj dawkowanie to trochę ponad 300 g dziennie, a nie jak w Fitmin pół kilo karmy. 

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #5 dnia: 31.08.2019 o 20:38 »
No to dobrze, że jej służy ;) Bo producent producentem i tabelki tabelkami, zasada ostatnia jest najważniejsza - czyli dopasować trzeba samemu, patrząc na efekty.
No i na pewno warto dzielić na 3-4 porcje jeszcze długo, by nie przeciążać żołądka.