Autor Wątek: Gryzie, szczeka na ludzi i inne psy  (Przeczytany 930 razy)

Offline Domiziel

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 18.09.2019
  • M: Londyn
Gryzie, szczeka na ludzi i inne psy
« dnia: 19.09.2019 o 00:00 »
Witam, mam 3 miesieczego owczarka ktory sie bawi Rocky jest bardzo kochany ale mam z nim kilka problemow z ktorym nie moge sobie poradzic. Jak sie ze mna bawi albo zaczepia to nnie gryzie. Co mam tobic? Stanowcze mowienie nie na niego wogole nie dziala.
2. Jak wychodze z nim na spacer strasznie szczeka na inne psy ale takze ludzi. Co moge robic zeby go oswoic z psami i ludzmi?

Dziekuje bardzo!

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: Gryzie, szczeka na ludzi i inne psy
« Odpowiedź #1 dnia: 19.09.2019 o 00:05 »
1. Pies to pies, on nie bawi się rękami, tylko zębami. Sęk w tym, że tak młode szczenię nie kontroluje swojej siły szczęk... oraz nie rozumie, że ludzka skóra jest delikatna i w ten sposób się nie bawi. Po prostu uczy się tego psa. Dłońmi się NIGDY nie bawi ze szczeniakiem, uczy się natomiast wspólnego noszenia zabawek, przeciągania się, szarpania, aportowania. Czyli nie dłońmi, a zawsze zatyka się pyszczek jakąś zabawką - szarpakiem, pluszakiem...
2. Należy go skupiać na sobie i stopniowo oswajać z otoczeniem w mądry sposób. Ale to już jest skomplikowane, więc najlepiej udać się do Psiego Przedszkola lub konsultację ze szkoleniowcem.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline Barton_

• znów na obrotach
  • Pasterz
  • Data rej.: 18.04.2012
« Odpowiedź #2 dnia: 20.09.2019 o 11:49 »
Pytanie czy to podgryzanie to zabawa czy próba dominacji - sprawdzanie na ile mi pozwolą.
Jeżeli to tylko w zabawie to jak pisze Nanami. Jeżeli w innych sytuacjach to problem jest ciut większy. Najlepiej z problemem zwrócić się do szkoleniowca, żeby pokazał jak postępować.

Offline quechua

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 17.12.2015
« Odpowiedź #3 dnia: 20.09.2019 o 13:56 »
Gee, naprawdę, psy nie dominują ludzi - one jako odrębny gatunek wyewoluowały w taki sposób, że całe nastawione są na przyjęcie przewodnictwa człowieka. A przypisywanie zachowań dominacyjnych 3-miesięcznemu szczeniakowi w ogóle nie ma sensu - 3-miesięczny szczeniak to dzieciuch, który potrzebuje opieki i na pewno nie próbuje zostać "przywódcą stada" (cokolwiek by to miało znaczyć). Eksperymenty pokazały, że nawet szczeniaki, które nigdy nie pracowały z człowiekiem, mają naturalną skłonność do zwracania się o pomoc i wskazówki do człowieka w sytuacjach dla siebie problemowych. Problem nie polega na tym, czy pies próbuje dominować człowieka - problem polega na tym czy człowiek proponuje psu właściwe przewodnictwo: czy komunikuje się  z psem w czytelny dla psa sposób i jasno mu przekazuje, jakich zachowań oczekuje od niego w konkretnych sytuacjach, czy jest konsekwentny, czy czyta komunikację psa i w trudnych dla psa sytuacjach wskazuje mu, jak ma zaspokajać swoje potrzeby w sposób dla człowieka akceptowalny, czy pies ma poczucie, że może mu ufać.

Offline sernis002

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 15.11.2019
  • M: Wrocław
  • I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy
« Odpowiedź #4 dnia: 15.11.2019 o 10:47 »
Też nie spotkałam się z pojęciem dominacji przez psy.