Autor Wątek: Iksujace tylne łapy owczarka 4 miesiace  (Przeczytany 280 razy)

Offline Monia73

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 14.04.2020
  • M: Polska
Iksujace tylne łapy owczarka 4 miesiace
« dnia: 14.04.2020 o 11:24 »
Witam. Pieska mamy od miesiąca. Łapy zamiast robić się silniejsze iksuja coraz bardziej. Tydzień temu byliśmy na prześwietleniu u dr. Nowickiego w Warszawie. Nie ma oznak dysplazji a mimo to psiak chodzi jak kaleka. Jest na karmie Alpha spirit dla szczeniąt i Little Wolf of Wilderness Junior Wild Hills. Wet odradził dodawanie innych suplementów poza kęsami ArthroScan. Co ja mogę zrobić, żeby ratować sprawność i wygląd  psiaka? Pies z rodowodem FCI

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: Iksujace tylne łapy owczarka 4 miesiace
« Odpowiedź #1 dnia: 14.04.2020 o 16:41 »
Badania krwi pod kątem ilości oraz stosunku wapnia do fosforu - nie daje się suplementów "na oko", a im więcej tym wcale nie lepiej! Musi się zgadzać zarówno ilość jak i właściwy stosunek jednego do drugiego.
Żadnych śliskich podłoży, kafelek - tylko dywaniki w domu. Łapy nie mogą się ślizgać.

Ale i tak najważniejszym czynnikiem tutaj są skłonności genetyczne. Obecnie mocna sylwetka owczarka jest... skrajna. Głębokie kątowanie, przesunięcie środka ciężkości do tyłu, tylne łapy nie podstawione, często łękowaty grzbiet... a na dodatek kompletne zaniedbanie sędziów na wystawach pod względem eliminowania z hodowli psów z wadami kończyn przednich i tylnych... powoduje, że sporo młodych owczarków niemieckich ma problem z normalnym chodzeniem. Kości długie rosną, ciało rośnie wolniej, stawy "niezwiązane" i w efekcie szczenię chodzi jak kaleka. To może z wiekiem zacząć się poprawiać, o ile zadbasz o nawierzchnie i odpowiednie suplementowanie, ale na pewno nie "samo". A genetyki nie przeskoczysz.

Wrzuć fotkę, to zobaczymy jak bardzo jest to "problem".
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline Kamila_

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 16.03.2006
« Odpowiedź #2 dnia: 16.04.2020 o 11:05 »
mam przygarniętą sukę która miała mase niedoborów.. karmiona wszystkim a zarazem niczym normalnym. Robiłam jej krew rozszerzoną. Poza niewielką różnicą miedzy wapniem a fosforem była też masa innych rzeczy. Przednie łapy powykrzywiane na zewnątrz + źle kształtujące się nadgarstki, zaczynały narastać i nabierac brzydkich kształtow. Do tej pory są lekko zgrubiałe. Tylne łapy były w X powykrzywiane również na zewnątrz. Kicała a nie chodziła.. Przez 5 miesięcy karmiłam ją zdrowo, suplementując to co trzeba, na podstawie wyników. Przedobrzyć też można, a i szkoda kasy na specyfiki które nie pomagają- nie są wchłaniane a ich nadmiar zostaje wydalony.  U mojej suczy z wiekiem wszystko zaczeło wracać do normy, tył się ładnie ustabilizowal, z przednimi łapami mysle ze nie bedzie tak zle, ma jeszcze czas.
To mały szczeniak? Na przeswietleniu nie wiele widac jeżeli jest to mały szczeniak... wszystko sie dopiero rozwija..
Zrób tak jak Nanami radzi i bierz pod uwage genetykę, w tych czasach rozmnażają tak pokraczne kalekie psy że X u owczarka to raczej coraz normalniejsze zjawisko..
Wrzuć zdjęcie, nagraj film jak chodzi, jako owczarkarze sprobujemy jakoś ocenić malucha..  :( :(

Offline Monia73

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 19.04.2020 o 01:00 »
Jestem załamana po prostu. Matkę szczeniaka widziałam, wszystko ok z łapami. Do właścicielki psa gdy się zwróciłam z zapytaniem i prośba o zdjęcia to usłyszałam ,,no wie pani co, Cekin jest championem,, a ja mam gdzieś czy jest czy nie, mnie łapy interesują, chce mieć sprawnego psa...  Znalazłam kilka zdjęć ojca prześwietlając pani FB. Postaram się wszystko zaraz dodać, chociaż poruszam się tu jeszcze jak dziecko we mgle.

Offline Monia73

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 19.04.2020 o 01:02 »
A teraz reszta, postaram się żeby było widać problem

Offline Monia73

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 19.04.2020 o 01:44 »
A teraz to moje nieszczęście chodzace
https://photos.app.goo.gl/fMHeoaDvRjLj42BN8

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #6 dnia: 19.04.2020 o 13:01 »
U psa w "stójce" z boku trudno ocenić zbieżność kończyn. Ale z frontu już o wiele łatwiej.
Ja znalazłam jeszcze takie zdjęcie tatusia, na którym widać jak "proste" ma tylne łapy. Ta pozycja wystawowa jest trudna do zbalansowania przez psa. Ile lat oglądałam ringi ON, tak bardzo mało psów widziałam, by miały tak związane więzadła i tak zbalansowaną budowę, by w tej pozycji miały równolegle łapy. Większość iksuje i to bardzo, pięty uciekają do środka, czasem aż się dotykają. Sędziowie nie zwracają uwagi na to i tyle.
No i sylwetkę ma "jak na championa przystało", to fakt. Piękna mocna głowa, piękny pigment, wzorcowe ucho i szata, sposób noszenia ogona. Tylko że ma też łękowaty grzbiet (wygięty w łuk), krótki zad, krótką kość udową, wąski przód, zajęczą łapę... I twój szczeniak też tak ma, stąd ten skrócony dziwny chód. Męczy się nie mogąc nadrobić tyłem, więc kica. Już pomijając kompletnie luźne stawy tylnych łap. Jest też potężnej kości, więc na pewno sporo minerałów to pochłania. Boli samo patrzenie na tego malucha  :(
Myślę, że koniecznie badania krwi, bo psiaki o tak potężnej budowie mają spore zapotrzebowanie na budulec i trzeba sprawdzić czy jest okej.
Powinien z wiekiem wyrobić masę mięśniową i wzmocnić więzadła, więc będzie chodził trochę lepiej. Ale ten chód nigdy nie będzie lekki i przestrzenny.

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #7 dnia: 19.04.2020 o 13:09 »
To, tu masz jeszcze fotkę tatusia w wieku zapewne 2-3 lat i jak wygląda u niego tył.

I jeszcze potomstwo tego psa:

Przekazuje mocną kość, piękny kolor, piękne męskie głowy. I wady postawy.
« Ostatnia zmiana: 19.04.2020 o 13:14 wysłana przez Nanami »

Offline Monia73

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 20.04.2020 o 17:35 »
Tak, widziałam te zdjęcia 😟Wczoraj rozmawiałam z facetem który ma w tej chwili szczeniaki po tym psie. Mówi że psa widział kilka razy i że nie iksuje. Natomiast szczeniaki jeszcze za małe żeby coś ocenić. Zestresował się trochę... Ma się odezwać jeśli się okaże, że coś jest nie tak. Ja zdaje sobie sprawę, że on nie będzie płynnie się poruszał. Chce tylko zrobić wszystko co się da żeby to zminimalizować.

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #9 dnia: 20.04.2020 o 22:40 »
No hodowcy też koniecznie podeślij ten filmik... Nawet jeśli spróbuje zwalić winę na Was (nie wiem jak trzeba by się znęcać nad zbalansowanym, normalnym szczeniakiem by go do takiego stanu doprowadzić), to może jednak przemówi mu do rozsądku, jakie szczeniaki powołał na świat.

Tak naprawdę co Wam jeszcze może pomóc - fizjoterapia! Są w dużych miastach już gabinety fizjoterapii dla psów. Osoby tam pracujące często są ekspertami od motoryki i proponują różne fajne rzeczy, od bieżni po ćwiczenia rehabilitacyjne. A młodemu na pewno się przyda coś na poprawienie motoryki.