Autor Wątek: czy to prawda, że patyki szkodzą psom?  (Przeczytany 132 razy)

Offline damier

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 14.11.2019
  • M: Warszawa
czy to prawda, że patyki szkodzą psom?
« dnia: 15.05.2020 o 09:23 »
Spotkałem się z taką opinią, żeby nie aportować kijami - niby w drewnie jest coś takiego, że jak to przez przypadek połknie albo za dużo przygryzie, to może mu zaszkodzić ;D. Tylko nie pamiętam, czy to chodziło o korę, czy miazgę...
Trochę się niepokoję, bo mój 3-miesięczny zaczyna podgryzać meble [**] - a wszystkie są z drewna i nie jestem w stanie go upilnować... Meble da się naprawić, ale jak zachęcić psa do zajęcia się tymi sprasowanymi kośćmi albo gumowymi zabawkami, żeby zostawił inne rzeczy??? ??:)

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: czy to prawda, że patyki szkodzą psom?
« Odpowiedź #1 dnia: 15.05.2020 o 10:14 »
Chodzi o drzazgi i możliwość nabicia się na patyk, gdyby się choćby potknął z nim w pysku. Więc nie powinno się rzucać patyków.
Ogryzanie mebli nie jest pod tym kątem niebezpieczne dla psa, bo większość drewnianych mebli to rodzaj dykty i drzazg nie mają. Bardziej może się podtruć lakierem czy impregnatem, którym są meble traktowane. Ale to raczej kwestia tego, że to niefajny nawyk i nie należy na to pozwalać.

Psst gdy odchowywałam szczenię, to miałam kojec dla szczeniąt (metalowe ogrodzonko) i jak nie mogłam mieć na oku szczeniaka, to albo lądował w kojczyku albo w jednym pokoju, gdzie usunęliśmy wszystko co mógłby zniszczyć, było za to mnóstwo gryzaków. Najlepszym sposobem na zapobieganie wykształceniu złych nawyków to nieustanne wychowywanie i kontrolowanie, przekierowywanie z tego co nie powinien robić na to, gdzie może swoje instynkty wyrzyć.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline damier

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 14.11.2019
  • M: Warszawa
« Odpowiedź #2 dnia: 25.05.2020 o 08:32 »
@Nanami wielkie dzięki za poradę!
Czyli zanim zamówimy nowe meble trzeba będzie zorganizować kojec dla psa. I nie aportować gałęziami na spacerze.
To bardzo przydatne uwagi!
« Ostatnia zmiana: 27.05.2020 o 21:37 wysłana przez monikach »

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
« Odpowiedź #3 dnia: 25.05.2020 o 10:41 »
Z nowymi rzeczami oraz generalnie remontem najlepiej poczekać, aż pies skończy te conajmniej 6 miesięcy - wtedy już zęby mleczne wymienione, nauka czystości powinna być opanowana, a szczenię wstępnie wychowane  ;)  tj. wiemy czy jest niszczycielem "bo lubi", czy nie, a jeśli jest niszczycielem to powinno już być nauczone klatkowania (kojcowania) - bo to też nie hop siup, wrzucasz do kojca i wszystko pięknie. Ten proces wymaga czasu, by szczenię polubiło swoje nowe miejsce i je zaakceptowało - kilka tygodni zwykle.
A najlepiej jak pies skończy rok, bo wtedy przeszło fazę szczenięcą, wczesnej młodości. I jeszcze bywa głupiutki tak młody pies, ale rok to już dosyć ogarnięte zwierzę i wychowane powinno być - naturalnie zaleznie od tego jak świadomie się je wychowywało oraz ile czasu poświęciło na wychowanie.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili