Autor Wątek: Dysplazja łokciowa u owaczarka  (Przeczytany 151 razy)

Offline Jakubek

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 14.03.2020
  • M: Warszawa
Dysplazja łokciowa u owaczarka
« dnia: 31.05.2020 o 19:25 »
Witam,

Około 2tyg temu zauważyliśmy, że po jednym z wypadów do parku, nasza Luna(8msc) zaczęła kuleć na przednią prawą łapę. Nie wykazuje do teraz żadnych innych objawów, nie podkula łapy, chetnie by się bawiła z innymi psami.

Pojechalismy jednak dla pewnosci do ortropedy, wykonał RTG i z podejrzeniem dysplazji łokciowej obu łap, skierował na tomograf dla pewności. Nie chciał robić 5 rentgenów z różnych stron, bo stwierdził, że tomograf pewniejszy. Dał nam nadzieje, bo mowil, ze po RTG nie jest do końca przekonany.

Tresc skierowania:

"Proszę o wykonanie CT obu łokci celem wykluczenia dyplazji stawowej. Podejrzenie inkkongurencji oraz FCP wyrostka dziobiastego kosci łokciowej prawej"

Pytanie mam jak rozmawiać z lekarzem, jeśli wyjdzie najgorsze ? Zgadzać sie na operacje ? Kontaktować z hodowcą aby ostrzegł innych, ktorzy kupili psa z tego miotu ?

Pozdrawiam,
Jakub

Offline Rena 21

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 14.12.2013
  • M: Wielkopolska
Odp: Dysplazja łokciowa u owaczarka
« Odpowiedź #1 dnia: 02.06.2020 o 13:24 »
Witaj,

Nasz owczarek miał 3 lata kiedy zaczął kuleć na przednią łapkę. Wcześniej robiliśmy mu dwa razy RTG tylnych łapek i wszystko było ok, nikt nam nie podpowiedział żeby prześwietlić łokcie a sami nie pomyśleliśmy. Zoperowaliśmy mu tą łapkę chociaż nie byliśmy do końca przekonani czy robimy dobrze ale lekarz powiedział ze ta operacja nie zlikwiduje dysplazji ale spowolni proces zwyrodnienia do którego już doszło. Czytałam też że najlepiej operować młodego psa do dwóch lat bo potem to nic nie daje. Dziś myślę że zrobiliśmy dobrze ponieważ pies we wrześniu będzie miał 9 lat, chodzi całkiem dobrze.  Dwa razy robiliśmy mu PRP i w tym roku też planujemy bo to też podobno pomaga. Mam nadzieję że u Twojego owczarka będzie wszystko dobrze ale gdyby wyszła dysplazja to myślę że w tak młodym wieku operacja dałaby mu szansę na całkowite wyzdrowienie. Nie jestem znawcą , pisze tylko z własnego doświadczenia. Może odezwie się ktoś inny kto bardziej zna się w tym temacie. Ale i tak to Ty musisz zdecydować. Trzymam kciuki żeby łokcie były zdrowe. Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam  :)