Autor Wątek: problem z tylnymi łapami  (Przeczytany 301 razy)

Offline mysza001

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 29.07.2020
  • M: Kraków
problem z tylnymi łapami
« dnia: 29.07.2020 o 14:57 »
jestem posiadaczem 3,5 miesięcznego ON. Rodzice wolni od dysplacji. W ostatnim czasie mlody nabawił się małej kontuzji, gdzie po konsultacji lekarza dostawał 2x dziennie  Aniclindan przez 5 dni + smarowanie lewej tylnej łapki Mastijet fort8 również 2x na dzień. Przed wizyta u lekarza młody zaczął zaciągac łapką.
Po zakończeniu kuracji podczas chodzenia z mojej perspektywy wygląda wszystko ok,ruch się ustabilizował, jest chętny do zabawy, woda w jeziorze to jego żywioł, natomiast podczas biegania zdarza się, że zaczyna tylnymi łapami skakać jak zając. Dieta psa jest zróżnicowana, czasem dostaje suchą karmę Josera Kids, czasem gotowaną wołowinę z warzywami i ryżem, lub zamiennie pierś z kurczaka lub ryba. Suplementacja Dolvit Junior Plus
Waga ONka na dzień dzisiejszy to 18-19kg.
Czy takie skakanie tylnymi łapami powinnam już skonsultować z weterynarzem pod kątem dysplazji?
Naczytałam się różnych artykułów na internecie i strasznie się boje o tego mojego bąbla. nie wiem czy powinnam mu również ograniczyć ilość ruchu? czy jeszcze jest za wcześnie na diagnozę dysplazji?

Offline mysza001

• Forumowicz
  • *

Offline monikach

• Moderator
  • Pasterz
  • Data rej.: 30.09.2004
  • M: Lublin
Odp: problem z tylnymi łapami
« Odpowiedź #2 dnia: 29.07.2020 o 21:55 »
Porusza się jak większośc maluchów z takim kątowaniem w tym wieku. Rozwijają się mało proporcjonalnie, długie kości tylnych łap, mało miesni jeszcze. Sprawdźcie poziom wapnia i fosforu i ich stosunek we krwi, nie mieszaj za dużo z żywieniem ( chodzi o te dodatki miesa). Pilnuj żeby był szczuplutki, uważaj na kontuzjogenne bardzo zrywy, przewalanki/zabawy  z innymi psami. Jeśli wet nie widzi powodu do niepokoju to nie ma co diagnozować już. Jak będzie miał 6/7 mcy profilaktycznie rtg przód i tyl.     

Offline mysza001

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 30.07.2020 o 09:32 »
monikach weterynarz oglądał go zaraz po zakupie czyli w momencie kiedy miał 8 tyg, wtedy nie stwierdził nieprawidłowości, na ostatniej wizycie głównie skupił się na tej jego chorej łapce, ja natomiast zauważylam te jego skakanie jak zając i włączyła sie panika, po przeczytaniu kilku forów i informacji, że to może być objaw dysplazji, co więcej jedna z osób po obejrzeniu filmiku napisała  tył opiera wyłącznie na śródstopiu i że wygląda to fatalnie.  :-X
zaczynam się mega denerwować,młody pojawił się u nas jako następca naszego Fada, którego pożegnalismy po 11 latach bycia razem. Clint kupiony 1 czerwca z hodowli gdzie rodzice wolni od dysplazji, miałam nastawienie na szkolenie pod kątem IGP, nie ukrywam, że jestem laikiem stąd też moje pytania dotyczące jego ruchu. Początkowo wychodzilismy z założenia, że może te skoki to efekt tego urazu, bo przyjmowanie leków zakończyliśmy w niedzielę, ale co chwila to nowe wątpliwości, jak nie forum i że te skoki to dysplazja, to później że tylne łapy oparte na środstopiu i że wygląda to fatalnie eksterierowo

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
« Odpowiedź #4 dnia: 30.07.2020 o 13:24 »
Zgadzam się z Moniką, porusza się jak większość owczarków niemieckich w tym wieku. Hodowcy dążą do dosyć ekstremalnej sylwetki w celu uzyskania "pięknego przestrzennego kłusu", więc w wieku, gdy wszystko rośnie troszkę inaczej, chodzenie wygląda dziwnie. Po prostu jako nabywcy kolejnym razem szukajcie czegoś "o umiarkowanym kątowaniu i prostym grzbiecie".
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline mysza001

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 30.07.2020 o 13:38 »
Nanami co masz na myśli chodzenie wygląda dziwnie? czy chodzi o ogół szczeniaków czy o tego naszego łobuza. Co do poszukiwań kolejnego, to mam nadzieje, że będzie to miało miejsce za jakieś naście lat. Dopiero co miesiąc temu pożegnaliśmy poprzednika tego małego szkraba.
Generalnie jesteśmy laikami, szukaliśmy psa z normalnej hodowli, nie wiedzieliśmy na jakie predyspozycje zwrócić uwage. młody przy chodzie w sumie najlepiej prezentował krok wystawowy- niżej na tylnych nogach
tu są dane jego rodziców:
http://www.pedigreedatabase.com/german_shepherd_dog/dog.html?id=2776527-linda-mavic-poland-fci
http://www.pedigreedatabase.com/german_shepherd_dog/dog.html?id=2612107-aslan-z-tyczynskiego-dworu-fci
« Ostatnia zmiana: 30.07.2020 o 13:44 wysłana przez mysza001 »

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #6 dnia: 30.07.2020 o 15:46 »
Całkiem niedawno temu był podobny temat:
https://www.owczarek.pl/forum/index.php?topic=28826.0

Tam też masz filmik z 4 miesięcznym psiakiem, który "dziwnie chodzi".
Rodzice Twojego psiaka... no sam widzisz, jaką mają budowę. Spadzisty grzbiet, ścięty zad, dosyć miękkie nadgarstki. Nic dziwnego, że w wieku szczenięcym, gdzie wszystko i tak nieproporcjonalnie rośnie, to piesek chodzi bardzo dziwnie. Jak się skończy wzrost to to powinno się trochę ustabilizować.

Offline mysza001

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 03.08.2020 o 14:37 »
napisałam do hodowcy jak on widzi mlodego, w końcu to nie jest jego pierwszy szczeniak, to informacja zwrotna była taka, żeby go skonsultować pod kątem ściegien przywodziciela, jeszcze chwila i zwariuje albo pojde na weterynarie :-/

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #8 dnia: 03.08.2020 o 15:51 »
No, w Krakowie mamy parę fajnych gabinetów rehabilitacyjnych dla psów - jeśli problemy ortopedyczne wykluczone, to tam bym się udała  ;)
Dziewczyny mają super wiedzę z zakresu anatomii ruchu i ćwiczeń, które pomogą w poprawieniu ruchu, dobrane do wieku.

Offline mysza001

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 03.08.2020 o 16:10 »
Podeślesz proszę namiary na te gabinety. Mogą okazać się przydatne, po konsultacji weterynaryjnej.

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #10 dnia: 03.08.2020 o 17:09 »
Te są polecane:
- Na czterech łapach - gabinet rehabilitacji zwierząt
- Rehabilitacja z Psitupem

Offline mysza001

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 05.08.2020 o 16:05 »
dostałam namiary na psiego ortopedę z Wieliczki. Lek wet. Rafał Korta, czy ma ktoś na jego temat jakieś opinie? czy polecacie tego lekarza?

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #12 dnia: 05.08.2020 o 17:47 »
Korzystałam z jego usług, też polecam. Potem on jak już wykluczy sprawy ortopedyczne i tak odsyła na fizjoterapię.

Offline mysza001

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 05.08.2020 o 19:48 »
A kosztowo do przeżycia? Bo słyszałam jeszcze o Arce ale tam trzeba się liczyć z wygorowanymi cenami. Dotychczas chodziliśmy do Alphavetu na Obozowej ale tam przekonanie mam tylko do dr Pawła Łyka, tyle że on specjalizuje  się w kardiologii

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #14 dnia: 05.08.2020 o 19:57 »
No, dr Korta to znany ortopeda, więc konsultacje ortopedyczne do najtańszych nie należą aczkolwiek nie umiem się odnieść do cen innych przychodni krakowskich - czy to dużo czy mało. Nie wiem jaki jest cennik "normalnej" wizyty weterynaryjnej u nich... Ale ja byłam z moją suką z urazem ortopedycznym i wolałam raz zapłacić więcej i mieć pewność, że jest zrobione jak należy.